D Vitamini Eksikliği Nedir ve 11 Maddede D Vitamini Eksikliği Belirtileri

December 21, 2017

D vitamini, adını sıkça duyduğumuz ama eksikliğinin yol açabileceği problemlerden pek de haberdar olmadığımız bir vitamin. Eksikliğinin birçok temel sağlık problemine sebep olduğu bu vitamini vücudumuz sadece güneş alarak üretebiliyor. Bunun dışında ise az da olsa süt, peynir, yoğurt, balık yağı, maydanoz, mantar gibi besinlerden D vitamini ihtiyacını karşılayabiliyoruz. Ancak bunlar da özellikle kış aylarında yeterli olmuyor.

D vitamini eksikliğinin ciddiye alınması ve tedavi edilmesi gereken bir problem olduğunu bugüne kadar yapılan birçok araştırma kanıtlıyor. Özellikle kemik rahatsızlıklarına yol açan D vitamini eksikliğinin birçok belirtisi bulunuyor.

D vitamini kemiklerin en büyük ihtiyacı olan kalsiyum ve fosforun emilimini sağlayan önemli bir vitamindir.

d-vitamini-1

Vücudumuzun, derimizin üst tabakalarına etki eden UVB ışınlarını kullanarak üretebildiği vitaminlerdir. Vücudumuzun güneş ışınları olmadan üretemediği bu vitamini dışarıdan besinler yoluyla almamız gerekir.

d-vitamini-2

Ancak D vitamini içeren besinlerin az olması ve besinlerde de yeterince bulunmaması sebebiyle D vitamini eksikliği yaşayabiliriz ve bu durum da birçok problemi beraberinde getirir.

d-vitamini-3

Özellikle güneş ışığı az alan bölgelerde yaşıyorsanız D vitamini eksikliği yaşamanız muhtemeldir. Vücudun D vitamini ihtiyacını karşılayabilmesi için günde ortalama 20 dakika güneşlenme öneriliyor.

d-vitamini-4

Fark etmesek de vücudumuzu ve sağlığımızı büyük ölçüde etkileyen D vitamini eksikliğinin belirtileri;

d-vitamini-5

1. Sık sık hastalanma ve enfeksiyon kapma

d-vitamini-6
Pek çok enfeksiyonu henüz gelişme aşamasındayken engelleyen D vitamininin faydalarından biri de bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmesidir. Bu nedenle D vitamini eksikliği durumunda hastalıklara ve enfeksiyonlara açık hale gelirsiniz, daha sık hastalanırsınız.

2. Sürekli yorgun hissetme

d-vitamini-8
Yorgunluğun birçok sebebinden biri de D vitamini eksikliğidir.

3. Kemik ve sırt ağrıları

d-vitamini-7
Yapılan araştırmalarda D vitamini eksikliği olan insanlarda olmayanlara göre 2 kat fazla sırt ve bel ağrısı yaşadıkları görülmüştür. Kemik sağlığı için oldukça önemli minerallerden olan Kalsiyumun emilimini sağlayan da D vitaminidir. Bu yüzden D vitamini, kalsiyumun emilimini de etkilediği için kemik sağlığı açısından oldukça önemlidir.

4. Depresyon

d-vitamini-9
Özellikle kış aylarında birçok kişide içe kapanma ve mutsuzluk hissi oluşur. Bunun sebebi kış mevsiminde daha az güneş ışığına maruz kalmamız. Yapılan araştırmalarda depresyon teşhisi konulanların yüzde 14’ünde D vitamini eksikliği olduğu tespit edilmiştir.

5. Yaraların zor iyileşmesi

close up of male doctor bandaging female hand
Yapılan araştırmalarda D vitamininin yaraların iyileşmesinde ve hücre yenilenmesinde önemli bir rol oynayan bileşimlerin üretimini arttırdığı kanıtlanmıştır.

6. Kemik erimesi

d-vitamini
Kemiklerde D vitamini eksikliğine bağlı kalsiyum kaybı ve kemik mineralizasyonu bozukluğu yaşanır. Kemik oluşumunun kemik kaybından az olmasıyla özellikle ileri yaşlarda ve kadınlarda çok görülen kemik erimesi hastalığını tetikler

7. Saç dökülmesi (kelleşme)

d-vitamini-11
Saç dökülmesinin birçok sebebi olabileceği gibi şiddetli görülen saç dökülmesi sebeplerinden biri de D vitamini eksikliğidir. D vitamini saç gövdesindeki hücreleri aktive eder. Doğal olarak hücreler ne kadar sağlıklı olursa dökülme de o kadar az olur. Bu yüzden D vitamini eksikliği saç dökülmesini tetikler.

8. Kas ağrıları

d-vitamini-12
Çocuklarda ve erişkinlerde yaşanan kas ağrılarının potansiyel nedenlerinden birinin de D vitamini olduğu yapılan araştırmalarda görülmüştür. Ayrıca şiddetli kas ağrısı bulunan kişilerin yeterli dozda D vitamini aldığında ağrıların azaldığı görülmüştür.

9. Aşırı terleme

d-vitamini-13
D vitamini eksikliğinin en büyük belirtilerinden biri de özellikle başta ve ensede yaşanan aşırı terlemedir.

10. Bağırsak problemleri

Hand on belly
D vitamini sindirim sisteminin sağlıklı işleyişinde önemli bir rol oynar. Bu yüzden özellikle bağırsaklarda yaşanan iltihap içeren hastalıklar genellikle D vitamini eksikliği yaşayan kişilerde görülür.

11. Unutkanlık

d-vitamini-15
Beynin genç ve dinç kalmasını sağlayan D vitamini eksikliğinde unutkanlık görülebilir.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>