Pürtelaş 3+1 Müzisyenlerinden 2014’te İz Bırakmış Favori Şarkı Tavsiyeleri

December 31, 2014

Şimdi efendim hepinizin malumu pek güzide bir müzik programımız var Pürtelaş 3+1 adında. Nisan'dan bu yana birbirinden değerli müzisyenleri ağırlayıp 4 (3+1) parçalık performanslarını kaydettiğimiz ve bunu listelediğimiz programda 22 bölümlük yani 88 şarkılık pek güzel bir arşivimiz oldu şimdiden, daha da olacak. Gelecekte "2010'lu yılların ortalarında Türkiye'de bağımsız/alternatif müzik nasıl bir şeymiş?" diye soracaklara da kültür miras olarak bırakacağız bu güzel arşivi. :) Neyse 2014'ü bitirip 2015'e girerken dedik ki "Bunca değerli müzisyeni konuk ettik, bu insanlar müzik piyasasının içinden gelişmeleri yakınen takip eden yeniliklere temas eden insanlar, neden onlardan birer tane 2014 favorisi istemeyelim ki?" ve hepsinden 2014 çıkışlı Türkçe ve kendilerinde iz bırakmış bir şarkı paylaşmalarını rica ettik listelemek üzere. Ortaya gerçekten de 2014'ün pek çok güzelliğini barındıran efsane bir liste çıktı, adeta dinlemeyip yanında yatmalık, bakalım Pürtelaş 3+1 konuklarının 2014 şarkı tavsiyeleri nelermiş. Not: Tavsiyeleri Pürtelaş 3+1'deki bölüm sıralamalarına göre kronolojik dizdik.

Can Güngör'ün favorisi: Sen Yağmur Dök - Ayrıklar

https://vimeo.com/95368703 Bu sanıyoruz ki sadece ilk bölüm kahramanımız Can Güngör'ün değil, pek çok müzikseverin 2014 favorisi.

Nil İpek Hülagü'nün favorisi: Selim Saraçoğlu - L.O.D.

https://vimeo.com/92217882 İkinci bölüm konuğumuz Nilipek., üçüncü bölüm konuğumuz Selim Saraçoğlu'nun bu performansını tavsiye etti, pek de güzel bir tavsiye oldu açıkçası. Kendi içimizde her şeyi hallettik. :)

Can Aydınoğlu'nun favorisi: Baker Aaron - Launch (feat. Ahu)

https://soundcloud.com/bakeraaron/launch-feat-ahu Nil İpek'e ikinci bölümde gitarıyla eşlik eden Can ise bambaşka bir şarkı önerdi bize!

Selim Saraçoğlu, Utkan Çınar, Uygar Çehreli ve Ertuğrul Güney'in favorisi: Can Güngör - Ben Ordaydım Zaten

Sadece üçüncü bölüm konuğumuz Selim Saraçoğlu değil, utkan la deniz'den Utkan Çınar, Yora'dan Uygar Çehreli ve Nekizm'den Ertuğrul Güney de Can'ın Ben Ordaydım Zaten'ini 2014'ün favorisi olarak gösteriyorlar. Böylece Ben Ordaydım Zaten listenin tek seferde en çok favori gösterilen parçası oluyor.

Deniz Koloğlu'nun favorisi: Taranta Babu - Bilmediğim Ne Çok Şey Var

http://youtu.be/jevzRJLgvUc Dördüncü bölüm konuğumuz utkan la deniz'in Deniz'i ise bize 2013 sonu kaydedilmiş, 2014 başı yayınlanmış dev bir eser tavsiye etti.

Kaan Boşnak'ın favorisi: The Away Days - Paris

https://vimeo.com/101249014 Beşinci bölüm konuğumuz Yüzyüzeyken Konuşuruz'un solisti Kaan, on birinci bölümde konuk edeceğimiz The Away Days'in bu seneki işlerinden birini öneriyor.

Cihan Mürtezaoğlu'nun favorisi: Peyk - Bu Ben

http://youtu.be/IAGEN0bsL18 Altıncı bölüm konuğumuz Sen Yağmur Dök'ün bir yarısı olan Cihan, Peyk'in Kalan müzik etiketiyle yayınlanan mis gibi son albümünden klip şarkıları olan bu şarkıyı dinlememizi salık verdi.

Şirin Soysal'ın favorisi: Ceyl'an Ertem - Beş Gündür

Sekizinci bölüm konuğumuz Şirin Soysal ise Ceyl'an Ertem'in son albümü Amansız Gücenik'ten bir şarkı seçti.

Orkun Tüzel'in favorisi: Can Güngör - Silik Düşler

https://vimeo.com/92492090 Dokuzuncu bölüm konuğumuz Orkun Tüzel, ilk bölümde ağırladığımız Can Güngör'ü pek çoğumuza tanıtan şarkıya işaret ediyor.

Tuncay Mağden'in favorisi: Ah! Kosmos - Melting into Rise

https://vimeo.com/96679523 Orkun Tüzel'e bas gitarıyla eşlik eden Tuncay Mağden ise kendilerinden iki bölüm öncenin konuğu Ah! Kosmos'un bir şarkısını tavsiye ediyor 2014'e dair.

Mehmet Güren'in favorisi: Nilipek. - Hamur İşleri (Sakin cover)

http://youtu.be/AooUuFrO6XQ Onuncu bölüm konuğumuz Biz'in solisti Mehmet, ikinci bölüm konuğumuz Nilipek.'in muhteşem bir Sakin yorumunu bizlerle paylaşıyor.

Ozan Tekin'in favorisi: Peygamber Vitesi - Çamur

https://soundcloud.com/peygambervitesi/02-camur Biz'de tuşlu çalgılar şefi olarak mesai yapan (Sadece Biz mi? Nilipek., Yora, Can Güngör...) pek değerli dostumuz ise Peygamber Vitesi'nden canavar gibi bir şarkı söylüyor bizlere.

Oğuz Can Özen'in favorisi: Yüzyüzeyken Konuşuruz - Para Hâlâ Bende

https://vimeo.com/93128340 On birinci bölüm konuğumuz The Away Days'in solisti Oğuz Can, bizi tekrar beşinci bölüme götüren güzel bir tavsiyeyle karşımıza çıkıyor.

Haktan İlhan'ın favorisi: hasmetasilkan - En Güzel Adımlarıyla Bana Yürüdü

https://soundcloud.com/hasmetasilkan/en-guzel-adimlariyla-bana-yurudu The Away Days'in gitardan sorumlu müzisyeni olan Haktan ise, soundcloud camiasında hasmetasilkan olarak karşımıza çıkan Fatih Vural'ın bir parçasıyla tüm müzikseverleri vuruyor.

Emir Aksoy'u favorisi: Melik Şah - Bir

https://soundcloud.com/kamurankolcak/bir On ikinci bölüm konuğu olan bendeniz Emir Aksoy, 2014 favorilerimden sizlere bu şaheseri tavsiye edeceğim.

Berkay Küçükbaşlar'ın favorisi: Nekizm - İlk Kez

https://vimeo.com/108943580 Emir Aksoy'a davul setiyle eşlik eden Berkay ise (Can Güngör'e, Biz'e, hatta zaman zaman Nilipek.'e de eşlik eder) Nekizm'in etkileyici şarkılarından birini tavsiye ediyor bizlere.

Kıvanç Kürkcü'nün favorisi: Selim Saraçoğlu - Yüzleşme

https://vimeo.com/92217880 On üçüncü bölümde ağırladığımız Hay Bin Kunduz'dan Kıvanç da 2014'ü Selim Saraçoğlu'nun etkisinde geçirenlerden.

Yiğit Seferoğlu'nun favorisi: Danslı Parti - Kara Böcekler

https://vimeo.com/104993840 Hay Bin Kunduz'dan Yiğit ise oyunu Danslı Parti'den yana kullanıyor.

Emre Malikler ve Toros Senan'ın favorisi: Athena - Ses Etme

http://youtu.be/bs2_lQPN5zg On dördüncü bölüm konuğumuz Danslı Parti'nin bir yarısı Emre Athena'nın son albümünden bir şarkı seçti çat diye. Ardından Toros da kendisine bu şarkı konusunda hak verdi, Toros'un ilk aklına gelen tavsiye ise yılı sebebiyle aşağıda bonuslar arasında yer alıyor.

Akif Ercihan Yerlioğlu'nun favorisi: Cenk Erdoğan - Beklerken

https://vimeo.com/110350930 On beşinci bölümde konuk ederek sevenelerini şaşırttığımız Yora'dan Akif, tercihini müthiş gitarist Cenk Erdoğan'ın bir parçasından yana kullanıyor.

Mert Bereket ve Hasan İnceler'in favorisi: Adamlar - Utanmazsan Unutmam

http://youtu.be/kOrLbm8erNo On altıncı bölüm konuğumuz Miss Crowley'den Mert ise Adamlar'ın bir parçasını seçiyor. Muhtemelen Plaj'dan Hasan'ın da aynı şarkıyı favori göstereceğinden habersiz. :)

Alican İpek'in favorisi: Ahmet Ali Arslan - Islak

https://soundcloud.com/ahmet-ali-arslan/islak On yedinci bölümde ağıraldığımız Nekizm'den Alican'ın 2014 favorisi Ahmet Ali Arslan'dan geliyor.

Büşra Üzgün'ün favorisi: Berk Çakmakçı - Mezarım Kültarlası (Klinik cover)

https://soundcloud.com/kilink/mezarim-kultarlasi-berk-cakmakci-kilink-cover Yirminci bölüm konuğumuz Plaj'dan Büşra'yı 2014'te en çok bu yorum etkilemiş.

Farazi'nin favorisi: Savai - Extra

https://soundcloud.com/tektosagrecords/savai-extra Yirmi birinci bölümü kavuran ikilimizin prodüktörü Farazi, Savai'yi öne çıkarıyor.

Kayra'nın favorisi: Ağaçkakan - Bozbulanık

https://soundcloud.com/agackakan/agac-bozbulanik Farazi V Kayra'nın MC'si Kayra ise Ağaçkakan diyor. Çok yakında kendisini de konuk edebiliriz kim bilir?

Nejat Dimili'nin önerisi: Kalben - Sadece

https://soundcloud.com/kalbenben/sadece Son bölümde ağırladığımız Nejat Dimili ise belki de 2014'ün son bir kaç ayına en çok damga vuran şarkılardan ve seslerden birini tavsiye ediyor ve listeyi böylece kapatıyor.

2013'ten kalma bir bonus: Selim Saraçoğlu - Okyanus

https://soundcloud.com/selimsaracoglu/okyanus Aslında Danslı Parti'den Toros ilk bunu demişti ama 2013 olduğunu fark edince Emre'yle birlikte Athena'ya döndü, şarkı müthiş olunca kıyamadık bonus olarak ekledik. :)

Nil İpek Hülagü'nün yasa dışı ikinci favorisi: Biz - Nebula

https://vimeo.com/100311441 Herkesin bir hakkı vardı ama şarkıyı biz de çok sevdiğimiz için insiyatif kullanıp bonusa ekledik. :)

2013'ten kalma bir başka bonus daha: Ağaçkakan x Afgan - Zift

https://soundcloud.com/agackakan/a-a-kakan-x-afgan-zift Bu da 2013 doğumlu bir parçaymış, sonradan fark edildi ama Kayra'nın bu favorisini de bonusa eklememek içimize sinmezdi.

ListeList bonusu: Gelelim 2015'e:

http://youtu.be/YjEzCK2I06U Neredeyse tamamı Pürtelaş 3+1 ailesinin bir parçası olan Nil İpek'in öncülüğünde toplanmış bu ekibin 2015 dileklerini içeren beklentisiz videosunu da sizlerle paylaşmadan geçmeyelim, bu da bizim 2014 tavsiyemiz olsun. Yeni yıldan pek bir şey beklemiyoruz, birbirinden güzel şarkılar hariç. :) Pürtelaş 3+1: tüm bölümler facebook.com/Purtelas3arti1 twitter.com/Purtelas3arti1 instagram.com/Purtelas3arti1 soundcloud.com/Purtelas3arti1

2 Yorum

  1. Pingback: Pürtelaş 3+1 Bölüm 23: roadside.picnic | ListeList.com

  2. Pingback: Pürtelaş 3+1 İlk 25 Bölümün Özeti | ListeList.com

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>