Pürtelaş 3+1 Bölüm 21: Farazi V Kayra

December 10, 2014

Pürtelaş 3+1'in 21. bölümünde bir kez daha duvarları yıkıp, beklenmeyeni vermenin mutluluğunu yaşıyoruz! Elektrikli ekipmanlar ve elektronik müzikle önceden kırdığımız "akustik müzik programı" algısından geriye kalan "tek tip müziklerin yayınlandığı bir program" algısını da bugün hiphop ile yerle bir ediyoruz. :) Sıkı tutunun, huzurlarınızda Farazi V Kayra.

Kar

http://youtu.be/S2vT2eY6Sc4?list=PLaZ1wLPKFV8wqtV8XONGlM1-uUTxIrgrw Farazi V Kayra 2007 yılında İstanbul'da bir araya gelen bir hiphop ikilisi. Tarzlarına underground hiphop diyebiliriz. Farazi, ekibin prodüktörü ve beatmaker'ı yani ritim üreticisi, Kayra ise MC. Bilmeyenler için MC'nin farklı açılımları var. İster Microphone Controller (mikrofonu kontrol eden) diye açın ister Master of Ceremony (orkestra şefi) diye. Bu ikili ikili olmadan evvel Farazi başka MC'lerle çeşitli prodüksiyonlar gerçekleştirmiş ve enstrümantal çalışmalar yayınlamış, Kayra ise Gına grubu altında Bitap'la birlikte demo albümler yayınlamış.

Ölüler Konuşamaz

http://youtu.be/dZvfaRxH-pQ?list=PLaZ1wLPKFV8wqtV8XONGlM1-uUTxIrgrw Ancak işin bizi daha çok ilgilendiren kısmı ikilinin bir araya geldikleri 2007 yılı ve sonrası. :) Farazi V Kayra ilk albümleri olan "Sarhoş Palavraları ve Nahoş Nidalar"ı 2008'de yayınlamış, aynı yıl bitmeden de bu albümün devamı niteliğinde bir ikinci albüm gelmiş: "Sarhoş Palavraları ve Bekar Evinde Kör Sinekler". İki albümün de türü storytelling (hikaye anlatımı) olarak etiketlenebilir. Bu ilk iki albümle birlikte Farazi V Kayra'nın dinleyici kitlesi de oluşmaya başlamış.

Emekli Kahvesi

http://youtu.be/5Nwb65LPBPg?list=PLaZ1wLPKFV8wqtV8XONGlM1-uUTxIrgrw Kendi tabirleriyle ilk "yasal" çalışmaları Alt Geçit adlı parça ki bizim de +1 bonusumuz olur kendisi. "Organize Oluyoruz Volume 1" albümünde yer alan bu parçayı ilk "yasal" single'ları "Mertel Kasetçilik" izlemiş. Bu parçalar sayesinde Blue Jean Yılın En İyileri anketinde 2011 ve 2012'de Yılın Hiphop Sanatçısı kategorisinde üst üste aday olmuşlar. 2013'te 3 yıllık bir üretim sürecinin ardından Hayalet Islığı albümünü bağımsız olarak yayınlayan Farazi V Kayra, müzik camiasında büyük beğeni toplayan bu albümün akabinde Bant Magazine'in düzenlediği Demonation Festivali No. 4'te sahne aldı. Hemen ardından da Babylon Soundgarden 2014 sahnesine çıktılar.

+1 Bonusu: Alt Geçit

http://youtu.be/IzJPWIKxNac?list=PLaZ1wLPKFV8wqtV8XONGlM1-uUTxIrgrw Yine geçtiğimiz sene Da Poet, Savai ve Sorgu'yla beraber 90BPM adlı stüdyoyu kurup ekip olarak "Kötülük Bizim İşimiz" albümünü hazırladılar. Albüm 2015'te Dokuzsekiz Müzik ve Hiphoplife.PRO etiketiyle bu kez raflarda olacakmış diye duyduk. Ayrıca bir kaç aydır yürüttükler "Aydabir" adlı projeyle, her ay yeni bir şarkı paylaşmaya da devam ediyorlar. Farazi V Kayra performanslarını tek seferde arka arkaya dinlemek isteyenler şuraya tıklasın: Pürtelaş 3+1 Bölüm 21: Farazi V Kayra Farazi V Kayra'nın yaptıklarından kopmak istemeyenler için: soundcloud.com/farazivkayra farazivkayra.bandcamp.com facebook.com/farazivkayra twitter.com/farazivkayra Pürtelaş 3+1: tüm bölümler facebook.com/Purtelas3arti1 twitter.com/Purtelas3arti1 instagram.com/Purtelas3arti1 soundcloud.com/Purtelas3arti1 Yönetmen: Levent Sevi / Ses: Yiğit Yemez / Kurgu: Gün Erdoğdu / Liste: Emir Aksoy

2 Yorum

  1. Pingback: Pürtelaş 3+1 Müzisyenlerinden 2014'te İz Bırakmış Favori Şarkı Tavsiyeleri | ListeList.com

  2. Pingback: Pürtelaş 3+1 İlk 25 Bölümün Özeti | ListeList.com

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>