Pürtelaş 3+1 Bölüm 18: Cenk Erdoğan

October 29, 2014

Pürtelaş 3+1'in 18. bölümünde bugüne dek olanlardan biraz daha farklı bir şekilde karşınızdayız. Bu bölümde gitar üstâdı Cenk Erdoğan'ı ve onun muhteşem gitar müziklerini dinleyeceğiz. Sizleri farklı gitar tınılarıyla bezeli etkileyici enstrümantal bir yolculuğa davet ediyoruz.

Fingers

http://youtu.be/lCoeLqXyjbA?list=PLaZ1wLPKFV8zsUXR80MLGxCozuLKya1fo Pek çok sevdiğimiz müzisyenle birlikte sahnede görmeye alışık olduğumuz Cenk, ilk albümü "İle"yi 2007'de kaydediyor. Albümün akabinde başlayan festival performanslarının birinde, Akbank Caz Festivali'nde sahnedeyken izleyiciler arasında bulunan Amerikalı mucit ve prodüktör Ron Scudder, konserden iki buçuk yıl sonra Cenk'e şu teklifle gidiyor: "San Fransisko'da bir dizi konser yapalım mı?" Efsane bas gitarist Kai Eckhardt ve davulcu Jason Lewis katkılarıyla ortaya çıkan trio müziği Cenk'in hoşuna gidince hemen bir stüdyo bulup ikinci albümü kaydediyorlar ve "Kavis" böylece ortaya çıkıyor. Bu albüme dünyanın en prestijli müzik okullarından olan Berkeley'in de sponsor olmasıyla albüm hem Amerika'da hem Türkiye'de yayınlanıyor.

Beklerken

http://youtu.be/mE1l8qboJ6w?list=PLaZ1wLPKFV8zsUXR80MLGxCozuLKya1fo Kendi albüm çalışmaları bir yandan sürerken bir diğer yandan Cenk aranjörlük, bestecilik ve icrâcılığını da sürdürüyor. Aranjör olarak yer aldığı albümler arasında Ceyl'an Ertem'in "Ütopyalar Güzeldir" albümü, Jehan Barbur'un "Hayat", "Sarı", "Sizler Hiç Yokken" albümleri yer alıyor. Ayrıca "Sis ve Gece", "Issız Adam", "Karanlıktakiler", "Dedemin İnsanları", "Sürgün" ve daha nice filmin müziklerine de besteleriyle katkı sağlıyor. Cenk'in Jehan Barbur ve Ceyl'an Ertem ile birlikte canlı performanslarını görebileceğiniz Evden Uzakta listemize göz atabilirsiniz.

Gül Kuruttum

http://youtu.be/xeh3PPuJq9s?list=PLaZ1wLPKFV8zsUXR80MLGxCozuLKya1fo Bütün bunların ardından yaklaşık 3 ay evvel bu bölümde/listede izlediğini parçaların da içinde yer aldığı son albümü Karakutu'yu Baykuş Müzik etiketiyle yayınlıyor. Bu albümün diğerlerinden farkı bir solo gitar albüm olması, yani içinde sadece farklı gitar çeşitleri için bestelenmiş şarkıların olduğu ve üst üste kayıtların çok az olduğu bir albüm. Yaklaşan günlerde Cenk 25 Kasım'da Moda Sahne'de Karakutu'nun lansmanını yapacakmış, şimdiden kaçırılmayacaklara not ettik. (Siz de edin.) :)

+1 Bonusu: Yağmurla Gelen

http://youtu.be/siLsMvPn3VY?list=PLaZ1wLPKFV8zsUXR80MLGxCozuLKya1fo Aldığımız bir diğer duyum ise Cenk'in 24 Aralık'ta Akbank Sanat Gitar Günleri'nde çalacak olması. Ayrıca değinmeden geçemeyeceğimiz önemde bir diğer mevzu ise Cenk'in açtığı perdesiz gitar eğitim sitesi: Fretless Guitar Lessons. Perdesiz gitar alanında hem Türkiye hem dünyadaki ilk eğitim sitesi olma özelliğindeki siteyi bu enstrümanla ilgilenen herkese tavsiye ediyoruz. Bu bölümdeki 4 performansı da tek tıkla arka arkaya izlemek isteyenleri şuraya alalım: Pürtelaş 3+1 Bölüm 18: Cenk Erdoğan Cenk Erdoğan'ı takip etmem lazım diye düşünenler böyle gelsin: cenkerdogan.net facebook.com/Cenk-Erdogan-Official twitter.com/prdszgitarist Pürtelaş 3+1: tüm bölümler facebook.com/Purtelas3arti1 twitter.com/Purtelas3arti1 instagram.com/Purtelas3arti1 soundcloud.com/Purtelas3arti1 Yönetmen: Levent Sevi / Ses: Yiğit Yemez / Kurgu: Gün Erdoğdu / Liste: Emir Aksoy

4 Yorum

  1. Pingback: Kışın Gelişine İthafen Adında Yağmur Geçen 14 Türkçe Şarkı | ListeList.com

  2. Pingback: Pürtelaş 3+1 Müzisyenlerinden 2014'te İz Bırakmış Favori Şarkı Tavsiyeleri | ListeList.com

  3. Pingback: Pürtelaş 3+1 İlk 25 Bölümün Özeti | ListeList.com

  4. Pingback: Pürtelaş 3+1 Bölüm 30: Ahmet Ali Arslan | ListeList.com

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>