Pürtelaş 3+1 Bölüm 15: Yora

September 17, 2014

Geldik güzide müzikler programımız Pürtelaş 3+1'in 15. bölümüne. Bu bölümde bizi ve pek çok müzikseveri heyecanlandıran bir şekilde uzun süredir sessizliğini koruyan Yora'yı konuk ediyoruz! Yazının görselinde Yora'dan 3 kişiyi görüp "Pürtelaş 3+1 acaba maksimum 2 kişi kuralını bozuyor mu?" dediğinizi duyar gibiyiz. Cevap aşağıdaki performanslarda gizli. Buyurun pek sevdiğimiz Yora'nın bu birbirinden keyifli performanslarını hep beraber dinleyip izleyelim.

Karşılaşma II

http://youtu.be/KoFcLhqNzI0?list=PLaZ1wLPKFV8wkwT62Ihmin4SOgy_K5FFH Türkiye'de indie müzik dediğimiz zaman akla ilk gelen gruplardan biri olan Yora, müzikal yolculuğunda 10 seneyi devirmiş devlerden biri. Yaşı kadar kadrosunun genişliğiyle de dev sıfatını hak eden ekip 7 kişiden müteşekkil. Bahsettiğimiz uzun süreli sessizliğin bir sebebi solist Akif Ercihan Yerlioğlu'nun yurt dışında yaşaması ise, diğer bir sebep de ufak bir ordu kalabalığında bir grup olmaları olabilir. :)

Bugün

http://youtu.be/sDE41fG372I?list=PLaZ1wLPKFV8wkwT62Ihmin4SOgy_K5FFH Grubun 2008 senesinde yayınladıkları ikinci EP'sine ismini veren Bugün parçası, Yora'nın en sevilen şarkılarından. Bugün EP'sini dinlemek isteyenleri aşağıda verdiğimiz soundcloud bağlantısına yönlendirelim vesileyle. EP demişken, grubun ilk EP'si de 2005'te yayınlanan "Karşılaşma". Grubun güncel kadrosunda solist ve gitarist Akif'in yanında yukarıdaki iki videoda gördüğünüz üzere gitarlarda Uygar Çehreli yer almakta. Aşağıdaki iki videoda da göreceğiniz üzere tuşlu çalgılarda ise Biz'i konuk ettiğimiz 10. bölümümüzden tanıdığınız Ozan Tekin yer almakta ki kendisi aynı zamanda ilk iki bölüm konuklarımız Can Güngör ve Nilipek.'in ekiplerinde de tuşlu çalgılar sorumlusudur.

Işık Lekesi

http://youtu.be/Lne8DDXg8ts?list=PLaZ1wLPKFV8wkwT62Ihmin4SOgy_K5FFH Yukarıda bahsi geçen üçlünün yanı sıra Büşra Yalçınöz'ün bas gitar, Burak Özkök'ün davul çaldığı grupta; Emir Erünsal saksafon çalarken Fundagül İnce de yer yer vokal yer yer geri vokal yapmakta. Işık Lekesi ise grubun bu ekiple kaydettiği ilk stüdyo albümü olan ve Mayıs 2012'de Pi Müzik etiketiyle yayınlanan "Gün Sözleri" adlı albümün en dikkat çeken eserlerinden. Kayıt ve miksini Danslı Parti'yi konuk ettiğimiz bir önceki bölümden hatırlayacağınız Emre Malikler'in yaptığı albüm müzik eleştirmenlerinden övgü almakla kalmadı, müzikseverlerin de kulaklarının pasını sildi.

+1 Bonusu: Sokak Lambaları

http://youtu.be/PSYPcqZKeIM?list=PLaZ1wLPKFV8wkwT62Ihmin4SOgy_K5FFH Sokak Lambaları aslına bakarsanız Yora'nın aşağı yukarı bir yıldır süregelen suskunluğunu bozdukları ilk yeni üretimleri. Ne şanslıyız ki bu şarkıyı ilk defa Pürtelaş 3+1'de kayıt altına almış olduk. Kendilerini tekrar sahnelerde, festivallerde, albüm kayıtlarında, kliplerde görmek istiyoruz. Ya da tıpkı şurada olduğu gibi hep beraber mutlu mesut şarkı söyleyerek Tünel'den Galata Kulesi'ne doğru yürürken. Not: Bu arada fark ettiğiniz üzere "aynı anda maksimum iki kişi çalar" kuralını bozmadık, üçün farklı ikili kombinasyonlarını aldık hepsi bu. :) Yora'nın Pürtelaş 3+1 performansını bir tuşa basayım komple dinleyeyim / izleyeyim diyenleri şu taraftan alalım: Pürtelaş 3+1 Bölüm 15: Yora Yora'dan mahrum kalmak istemeyenler bu bağlantılara buyursun: facebook.com/yoramusic twitter.com/yoraistanbul soundcloud.com/yora Pürtelaş 3+1: tüm bölümler facebook.com/Purtelas3arti1 twitter.com/Purtelas3arti1 instagram.com/Purtelas3arti1 soundcloud.com/Purtelas3arti1 Yönetmen: Levent Sevi / Ses: Yiğit Yemez / Kurgu: Gün Erdoğdu / Liste: Emir Aksoy

4 Yorum

  1. Pingback: Pürtelaş 3+1 Müzisyenlerinden 2014'te İz Bırakmış Favori Şarkı Tavsiyeleri | ListeList.com

  2. Pingback: Istanbul Alternatif Müzik Enstantaneleri | ListeList.com

  3. Pingback: Pürtelaş 3+1 Bölüm 27: Marta | ListeList.com

  4. Pingback: Pürtelaş 3+1 İlk 25 Bölümün Özeti | ListeList.com

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>