Yaza Kadar Çabasız Bir Şekilde Kilo Vermenizi Sağlayacak 15 Basit ve Etkili Yöntem

April 25, 2017

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki kilo vermeye çalışmak hem zaman hem de gayret gerektiren bir uğraş. Neyse ki bazı araştırmalar gösteriyor ki, bazı alışkanlıklarımızı değiştirirsek, çok fazla çaba sarfetmeden de kilo verebiliriz. İşte karşınızda çabasız bir şekilde kilo vermenizi sağlayacak 15 çok etkili taktik…

1. Derin nefes alın, verin

1

Derin nefes alıp vermek vücuttaki kortizol seviyesini düşürüyor. Bu hormon stresi ve kilo almayı ayarlayan bir hormon… Derin nefes alıp vermenin bir diğer faydası da vücuttaki oksijen seviyesini yükselterek metabolizmanızı çalıştırıyor olması. Derin nefesler verdiğinizdeyse, vücuttaki karbondioksit oranını azaltarak hücrelerin daha fazla enerji kullanımına destek olmuş oluyorsunuz.

2. Kahvaltıda daha fazla sebze tüketin

1

Günün en güzel öğünlerinden biri olan kahvaltı günlük enerji ihtiyacınızın yüzde 25’ini sağlıyor. Bu yüzden de gün içindeki zihinsel ve fiziksel performansınızı belirlediği için günün en önemli öğünü. Uzmanlara göre sabah kahvaltısını daha fazla sebze ağırlıklı yapmak daha tok hissettiriyor ve günün geri kalanındaki öğünlerdeki kalori alımını azaltıyor.

3. Dik bir şekilde oturun

123

Çalışırken, yemek yerken, bir şeyler izlerken dik bir şekilde oturmak hızlı ve etkili bir şekilde kilo vermenin en etkili yollarından biri. Bu basit alışkanlık vücuttaki kortizol seviyesini azaltarak sandığınızdan çok daha fazla enerji sağlıyor.

4. Daha fazla baharatlı ve acılı yiyecekler yiyin

1

Baharatlı yiyecekler vücudumuzdaki yağ yakım sürecini hızlandırıyor. Ayrıca yağ hücrelerini imha ederek vücuttaki yağ oranını da azaltıyor. Ancak midenizde bir hassasiyet varsa bu maddeyi es geçebilirsiniz

5. Havlu kağıt kullanarak yiyeceklerdeki fazla yağı alın

123

Eğer kızarmış ve yağlı yiyeceklerden vazgeçemiyorsanız o zaman bu yiyecekleri tüketirken vücudunuza aldığınız kalori oranını düşürebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde en favori yiyeceklerinizi daha az kaloriyle yiyebiliyor olacaksınız.

6. Aynanın karşısında yemek yiyin

12345

Bu kanıtlanmış maddeye göre, eğer kendinizi görerek yemek yerseniz çok daha az yiyorsunuz. Bir dahaki sefer tabağınızın başınıza geçtiğinizde karşınıza bir de ayna koyarak kendinize bakın ve ağzınıza aldığınız her bir lokmayı farkındalıkla tüketin. Bu ihtiyacınızdan fazla yemek yemenizin önüne geçecek.

7. Merdivenleri kullanın

123

Asansörden vazgeçip merdivenleri kullanın. New Mexico Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, günde iki kat çıkmak yılda 3 kilo vermenizi sağlıyor. Minumum çabayla gerçekten harika bir sonuç!

8. Güçlendiren antrenmanlar yapın

12345

Uzmanlara göre güçlendirici antrenmanlar, geleneksel yağ yakıcı egzersizlere göre çok daha etkili oluyor. Bunun için önce hafif ağırlıklarla işe başlamak gerekiyor. Çünkü antrenmansız bir şekilde ağırlık kaldırmak kaslara zarar vererek daha kötü sonuçlara yol açabiliyor.

9. Her öğün öncesinde 2 bardak su için

1234556

Bu çok basit alışkanlık sizi çok daha tok hissettirerek fazla yemek yemenizi önleyecek. Ayrıca metabolizmanıza da hız katacak. Sonuç olarak çok daha fazla yağ yakmış bir vücut elde edeceksiniz.

10. Yürüyün

242343

Kilo vermek için yapılan en mükemmel egzersizin yürümek olduğu kanıtlandı. Yavaş bir yürümeyle dahi saatte 255 kalori yakmanız mümkün. Biraz daha hızlanırsanız saatte 391 kalori yakabilirsiniz.

11. Esneme hareketleri yapın

567567657

Esneklik size her türlü fiziksel aktiviteyi yapma şansı verecek. Ne kadar esnek olursanız fiziksel aktiviteleriniz sırasında daha az incineceksiniz. Bunun için yoga yapmak çok iyi bir alternatif olabilir. Bunun yanı sıra daha farklı egzersizler yaparak da esneklik kazanabilirsiniz. Yalnızca sağlığınız için çok iyi bir şey olmakla kalmıyor aynı zamanda kalori yakmanıza da yardımcı oluyor.

12. Daha küçük tabaklar kullanın

y6575685

Daha küçük porsiyon taktiği aslında beyninizi kandırdığı için gerçekten çok işe yarıyor. Tabağınız yalnızca sebzelerle dolu olsa bile beynimiz bunu dev bir tabak yiyecek tüketecekmişiz gibi algılıyor. Bu yüzden bu taktiği ne yerseniz yiyin kullanabilirsiniz.

13. Çok daha yavaş yiyin

877686

Yediklerinizi yavaş bir şekilde çiğnerseniz beynimiz bunları birer sinyal gibi algılayarak fazla yememize engel oluyor. Tabii ki bu sayede kalori alımı da azalıyor.

14. Beklerken ayakta durun

6765756

Bineceğiniz otobüsü beklerken ayakta kaldığınızda vücudunuz saatte 50 kalori yakıyor.

15. Sıcak banyo yapın

6787586

Araştırmalara göre sıcak duş almak 30 dakikalık bir yürüyüşle aynı seviyede kalori yakıyor. O zaman ne duruyorsunuz gidin ve kendinizi sıcak bir banyo keyfiyle ödüllendirin!

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>