Elektrikli Otobüs Devrine Geçen İzmir’i Tüm Şehirlerin Örnek Alması İçin 11 Sebep

March 31, 2017

Türkiye’de yaptığı yeniliklerle birçok ilke imza atan öncü şehir İzmir, yenilenebilir şehir olma konusunda hızla önemli adımlar atıyor. Türkiye’de bir ilk olacak olan tamamen elektrikli otobüslerin en temel özellikleri arasında; doğa kirliliğini önlemek, enerji tasarrufuna katkı sağlamak ve çevredeki araç gürültüsünü minimuma indirmek yer alıyor. Başlangıçta 20 otobüs ile start verecek büyükşehir; bu otobüslerden tam verim almak ve doğaya karşı hassas davranmak adına, bir ay boyunca şoförlere efektif kullanım dersi verdi. Çevreye duyarlı, yenilenebilir şehir olmanın önemini vurgulayan İzmir, umarız diğer şehirlerimize de örnek olur.

1. Sürdürülebilir şehir olma yolunda atılan somut bir adım.

1

2. Otobüsler egzoz gazının yarattığı hava kirliliğini ortadan kaldıracak.

2

3. Otobüsler, yokuş aşağı inerken enerji üretip kendi kendilerini şarj edebilecek.

3

4. Doğa dostu otobüslerin kullanım ömrü akaryakıtla çalışanlara göre çok daha uzun. Motor aksamında yıpranma daha az olduğu için yedek parça ve bakım maliyetleri de aynı oranda azalıyor.

4

5. Şehirdeki karbon ayak izi azalacak.

5

6. En büyük kazanımlarından biri de enerji tasarrufu. Bu otobüsler yakıt maliyetini azaltarak, kilometre başına yalnızca 25 kuruş harcayacak.

6

7. Otobüslerin kullandığı elektriğin sıfır maliyetle, yenilenebilir olarak üretilmesi için çalışmalar yapılacak.

7

8. Sessiz olması bu otobüslerin en önemli özelliklerinden biri. Tekerlek sesinden başka hiçbir ses çıkarmayacak, artık temiz ve sakin bir çevre oluşacak.

9. Gün içinde hiç durmadan 250 kilometre yol alabilecek yeni otobüsler, klima açıkken 13 saat, klimasız 16 saat hiç durmadan çalışabilecek.

9

10. Fosil yakıt tüketen otobüslerin motorlarının yarattığı sarsıntı bu otobüslerde olmayacak.

10

11. Yakın zamanda mevcut otobüslerde de uygulanmaya başlayan usb ile telefon şarj etme modülü bu otobüslerde de olacak.

11

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>