Norveç Somonu Hakkında Daha Önce Duymadığınız 10 Bilgi

March 14, 2017

Norveç-Deniz-Ürünleri-Konseyi-sponsorluk-bandi-kopya-2
Norveç Somonu, gelmiş geçmiş en iyi deniz mahsullerinden biridir. Hatta iyiliği, inanılmaz sağlıklı olmalarından bellidir.

Eğer Norveç Somonu hakkında yeterince bilginiz yoksa, bu listemizi okuduktan sonra akşama kesin Norveç Somonu yemek isteyeceksiniz. :)

1. Norveç’ten gelen her bir somonun kendi pasaportu vardır.


Bu pasaportlarda fiyortlardan markete uzanan yolculuğuna ilişkin her bilgiyi görebilirsiniz.

2. Norveç çiftlik somonları tamamen doğal ve sağlıklı beslenirler.

_DSC2549-2
Bitkisel protein ve karbonhidrat, bitkisel yağ, balık unu, balık yağı, balık protein konsantresinden oluşan çok zengin bir menüleri vardır. Bu zengin menüleri sayesinde hem deniz hem de bitki kaynaklarından karbonhidratlar, doymamış yağ asitleri, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar alırlar.

3. Norveç somonları çok mutlu ve özgür balıklardır.

Sjomatrodet-laks-02_F_36156_0Previewlarge

Norveç’in doğa harikası fiyortlarında, %97’si su, %3’ü balıktan oluşan devasa çiftliklerinde yaşarlar.

4. Norveç somonları en cool balıklardır!

MFI_4943_37736_0Previewlarge
Norveç somonları soğukkanlılıklarıyla nam salmıştır. Vücut sıcaklığını düzenlemek üzere enerji harcamaz, böylece besinlerden aldığı enerjiyi büyümek için kullanır, Omega 3 yağ asitlerini gövdesinde depolar ve bizim için eşsiz bir besin kaynağına dönüşür

5. Somon giren eve doktor girmez.

132703
Somon sağlıkla ilgili pek çok faydayla bağlantılı olan Omega 3 yağ asitleri (DHA ve EPA), D vitamini, selenyum ve B12 vitamini açısından zengindir. Bu sayede vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi verir, beyin işlevlerinin normal bir şekilde sürdürülmesine katkıda bulunur, kalp sağlığımızı korur.

6. Norveç Somonları sağlıklı yaşam biçimleriyle tanınır.

test edilmek
Her yıl zararlı maddeler açısından kontrol edilirler. 1998 yılından beri 20.000’den fazla somon balığı numunesi tüketimdeki ilaç kalıntısı için test edilmiş ve hiçbirinde bu iz bulunamamıştır.

7. Norveç Somonları çevreci balıklardır.

yemek7
Hem beslendikleri çiftlikler açısından hem de beslenme alışkanlıkları açısından karbon ayak izleri, sığır ve domuz etine oranla oldukça düşüktür. Bu nedenle somon tükettiğinizde iklim değişikliğini önlemeye katkı sağlıyorsunuz.

8. Norveç somonu seyahat etmeyi seven bir balıktır.

japonlar2
Japonya’daki sushiden, İtalya’daki makarnaya kadar 16 milyon öğünde tüketilir, dünya mutfağının birbirinden çeşitli ve leziz yemeklerinde kullanılır. 100’den fazla ülkenin vizesine sahiptir.

9. Norveç Somonu diyet dostudur.

Fried Norwegian Salmon with Green Peas and Currant Mustard_LR
Norveç Somonundaki yağlar, yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Evet yanlış okumadınız. Araştırmalar, somondan aldığınız iyi yağların vücudun zararlı yağların yakılmasını kolaylaştırdığını gösteriyor.

10. Norveç somonu çok yönlü bir balıktır.

taco
Somon balığının çok yönlülüğü, çeşitli kültürlerde ve formlarda tüketilebileceği anlamına gelmektedir. Kaynatılabilir, pişirilebilir, buğulanabilir, kızartılabilir, ızgarada pişirilebilir, tütsülenebilir ve sashimi gibi çiğ olarak servis edilebilir.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>