Gerekirse Yayan Gidin: En Binmek İstemeyeceğiniz İETT Otobüsleri

September 20, 2013

İstanbul’un trafik çilesi malum, nüfusun fazla olması aşikar, kişi başına düşen araba sayısı ortada, okullar açıldı, kış geliyor…

Daha fazla saymaya gerek var mı?

Tamam kabul İETT otobüsleri arasında rahat hat var diyen çarpılır ancak aşağıdaki otobüslerin her birinin metrobüs kıskandırdığını söylememiz gerek.

500T: Monaco Kara Ordusu’ndan daha kalabalık

500t-otobus-iett
Tuzla – Cevizlibağ arasında uzun yolculuk yapan, gidiş-dönüş sefer süresi resmi rakamlara göre 240 dakika olan, İstanbul trafiği konuya dahil olunca bunu ikiye katlayan otobüs hattıdır. Hemen hemen bütün seferleri Monaco Kara Ordusu’ndan daha kalabalıktır.

137: Bir dansözden daha kıvrak

137-iett
Cumhuriyet köyü – Riva – Beykoz hattında seyir eder. Küçük ölçekli haritada, gittiği güzergah gereği bir dansözden daha kıvraktır.

16K: Susurluk’ta mola keyfi

16-k
Kadıköy-Sultanbeyli arasında hizmet veren 16K, özellikle akşam saatlerinde ferah bir yolculuk vaat eder. Trafik gereği uzun süren seyahatte Susurluk’ta verdiği 20 dakikalık mola yolcuların 16K’yı tercih etmesinin en büyük etkenlerinden biridir.

97: Mucizeler Kumpanyası

97-iett
Güneşli-Beyazıt yol güzergahında yer alan 97 sefer sayılı otobüs, kavgası gürültüsü bir yana mucize dolu seferleriyle de dikkat çekiyor. Otobüs Şirinevler’e geldiğinde daha fazla yolcuyu nasıl aldığı ise, tam bir mucize. Sizdeyiz İsviçreli Bilim Adamları.

31: Güzeller içinden bir seni seçtim

31-iett
Yenibosna – Yenikapı arası git-gel yapar. Adının değişmesine dair imza kampanyası düzenlendiğine dair rivayetler vardır.

15F: Şoför koltuğunda Michael Schumacher

15f-iett-otobus
Beykoz – Kadıköy arasında uçar. Uçar diyoruz çünkü kalabalık olduğu kadar hızlı olmasıyla bilinir. İETT’nin bu hatta verdiği şoförleri özel yetenek sınavıyla aldığına dair rivayetler söz konusudur.

21U: İETT’nin kuyruklu yıldızı

21u-iett
Kadıköy – Uğur Mumcu Mh. arası seyahatini tamamlayan 21U, yolculuk öncesi oluşturduğu kuyruk sayesinde İETT’nin kuyruklu yıldızı olmaya hak kazanmıştır. Her şey iyi hoştur ama uzun kuyruk yüzünden yanlış otobüse binen yolcuların durumu nahoştur, üzücüdür.

11ÜS: Araba aldıran hat

iett-11-us
Sultanbeyli – Üsküdar arası safari tadındaki yolculuklarıyla bilinir. Yine rivayetler bazı duraklarından henüz hiçbir insanın binemediğini söyler. Ayrıca 11ÜS’ü 3 ay kullanan kişinin araba satın aldığı da söylentiler arasında yer alır.

129T: Onu yapan mühendis minimalist oldu

129t-iett
Üstbostancı – Taksim kıtalararası seyahat eden bir hattır. Otobüse binmek için oluşturulan kuyrukta Usain Bolt’un olimpiyatlara hazırlandığı söylenir. Otobüsün tasarımı ise, minimalist çalışmaların medar-ı iftiharıdır. Bize inanmazsanız tersli-düzlü yanlı-arkalı yolculuk eden arkadaşlara sorabilirsiniz.

559C: Seni pamuklara sarmalar sararım

559-c-iett
Rumelihisarüstü – Taksim arası boy gösteren bu hat, sabah ve akşam saatlerinde mümkün olduğunca uzak durulması gerekendir. Bazı bazı ünlülere denk gelmeniz yolculuğa renk katacak; güzel kızlar ve yakışıklı erkeklerin harmonisi tatlandıracak olsa da, kapıların kapanamadığı seferler olur. Bir seferinde denk gelmiştik.

Bonus: Hepsi

iett-otobusleri

2 Yorum

  1. Salih Balkan

    January 24, 2014 at 2:58 pm

    Oo hoo 418’i görmemişsiniz siz asıl. Gelen araçlar 1980 model 40’ar kişilik midibüsler, Fatih Üniv durağında bekleyenler ise abartısız 200-300 kişi. Yarım saatte herhangi bir otobüste yer bulabilirseniz şanslısınız.

  2. ahmet

    August 15, 2016 at 7:31 pm

    Bir de HT18’i de yazarsak süper olur,amk o ne hız öyle adamlar sanki karı görmüşte Rusya’ya gidermiş gibi bir gaza basıyor,10 durak ötemizde ki otobüsü solluyor amk 😀

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>