“Çocuğum Tablet Başından Kalkmıyor” Diyenlere 8 Alanda 40 Etkinlik Önerisi

Eskiden çocuklar tüm vakitlerini dışarıda arkadaşlarıyla oynayarak geçiriyorlardı, onları eve getirebilmekse büyük bir çaba gerektiriyordu. Elbette teknolojinin bu kadar hayatımıza girmediği dönemlerden bahsediyoruz. Şimdilerde çocuklar dışarı çıktığında, arkadaşlarıyla oynadıklarında ve iletişim kurduklarında mutlu oluyoruz. Tabletten bilgisayara çocukların neredeyse tüm vakitlerini geçirmek istedikleri teknolojik aletler yararlı olduğu kadar zararlı da. Çocukları sosyal yaşamdan koparan tabletlerle aralarına biraz mesafeye koyabilmek ve dikkatlerini başka yöne çekebilmek için çocuklarla yapılacak etkinlikler ve faaliyetler var.

Aşağıda çocuğunuzu tablet başından kaldırıp eğlenebileceği etkinlikleri ve faaliyetleri sizler için sıraladık…

1. Evde yapılabilecek aktiviteler


Çocuğunuzla evde kalarak kaliteli vakit geçirmenin pek çok yolu var. Bu noktada aşağıda sıraladığımız önerilerin yanı sıra sizin ve çocuğunuzun sevdiği şeyler de önem kazanıyor. İşte evde çocuklarla yapılacak etkinlikler:

2. Birlikte oynanabilecek oyunlar


Çocuğunuzu tabletten uzaklaştırmak istiyorsanız ona yapabileceğiniz en büyük iyilik onunla iletişim kurmak, birlikte eğlenebildiğinizi göstermek olacaktır. Çocuğunuzun da isteklerini dikkate alarak birlikte oynayabileceğiniz oyunlar:

3. Aile bilincini oluşturan aktiviteler


Çocukların dikkatini tablet dışında bir şeye çekme konusunda en önemli noktalardan biri de aile bireylerinin bağlılığı ve aile bilinci. Çocuklara yasaklar koyarak ya da onlara sert bir tavırla yaklaşarak değil onun aileyle vakit geçirmesini sağlayarak tabletten uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. İşte aile bilincini ve bağlılığını arttırabilecek çocuklarla yapılacak aktiviteler:

4. Enerjisini atabileceği fiziksel aktiviteler


Çocuklar genelde oldukça enerjik ve hareketlidirler. Bu durumda onları suçlamak ve bir köşede uslu uslu oturmalarını söylemek büyük bir hata olacaktır. Çocuğunuzun enerjik olduğunu görüyorsanız onu tabletten uzaklaştırmak için enerjisini atabileceği aktivitelere yönlendirmelisiniz. İşte çocuğunuzun enerjisini atabileceği eğlenceli aktiviteler:

5. Yaratıcılığını geliştirebilecek aktiviteler


Çocuklar her dönemde yaratıcılıklarını besleyecek aktivitelere ihtiyaç duyuyorlar. Kocaman hayal dünyaları için faydalı olabilecek pek çok aktivite var. İşte çocuğunuzu tabletten uzaklaştırırken yaratıcılığını geliştirebilecek bazı aktiviteler:

6. Sosyal sorumluluk aktiviteleri


Çocuğunuz hangi yaşta olursa olsun sosyal sorumluluk bilinci kazanması oldukça önemli. Çocukken yapacağınız her aktivite onu yetişkinlik dönemine hazırlayacak ve karakterinde bir iz bırakacak. Çocuğunuz yardımlaşmayı, diğer canlıların önemini öğrensin istiyorsanız birlikte yapabileceğiniz aktiviteler:

7. Genel kültür aktiviteleri


Kültürel birikim çocuklukta başlıyor. Çocuğunuz hangi yaşta olursa olsun genel kültürünü geliştirip sosyalleşebileceği pek çok aktivite var. İşte çocuklarla yapılacak etkinlikler serimizdeki kültürel aktivitelerden bazıları:

8. Açık havada çocuklarla yapılacak aktiviteler


Çocuğunuzun evin dışında vakit geçirmesini istiyorsanız hem onun hem de sizin zevkinize uyabilecek pek çok açık hava aktivitesi bulabilirsiniz. Aşağıda sıraladıklarımızın dışında yeni yerler keşfedebilir, çocuğunuzun ilgi alanlarına göre rotanızı belirleyebilirsiniz. İşte çocuğunuzla açık havada yapabileceğiniz etkinlikler ve aktiviteler: