Yogaya Başlamak İsteyenlerin Motivasyonunu Arttıracak 13 Türk Instagram Hesabı

September 12, 2017

Hayatın kargaşasından kaçmak ve rahatlamak için herkesin kendine göre yöntemleri var. Günümüzde ise zihnini arındırmak ve huzur bulmak isteyen birçok insan yoga yapmayı tercih ediyor. Hatta yogayı hayatlarının merkezine alarak yaşam biçimi haline getiriyorlar.

5000 yıllık bir geçmişe sahip yoga temellerini Hindistan’ın eski felsefe öğretisi Vedanta’dan alır. Kelime anlamı ise “birleşme” ve “bütünleşme” olarak açıklanabilir. Aslında aklın, bedenin ve ruhun bütünleşmesi olarak da açıklanabilir. Yoga yapanlara ise “yogi” denir. Listemizde size yogayı sevdirecek yogileri derledik.

1. @cetincetintas

cetin-cetintas
Yıllarca Uzakdoğu’da manastırlarda yaşamış ve 10 yılı aşkın süredir Dünya’nın dört bir yanında eğitimler veren ve eğitmenler yetiştiren Çetin Çetintaş’ın bilgilerini paylaştığı bir Youtube kanalı da var. Özellikle çektiği fotoğraflarla sizi etkilemesi muhtemel😊

2. @taneryoga

taner-yoga
1979 doğumlu Taner Uncu İstanbul Üniversitesi Jeofizik mezunu. Uzun yıllardan beri spor yapan Taner Uncu 2001 yılında aikido yapmaya başladı ve 10 yıl aikido yaptıktan sonra bir arkadaşının tavsiyesiyle yoga yapmaya başladı. Yoga tüm hayatını değiştirdi ve 2012-2013 yılları arasında uzmanlık eğitimi alarak uzman oldu. Chuck Miller, Doug Swenson, Nicole Ohme, Cat Alip Douglas, Seane Corn, Adam Keen, Dechen Thurman ve Julie Kirkpatrick gibi pek çok önemli hocayla çalışma firsatı buldu. Taner Uncu’nun tecrübelerinden faydalanmak için Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

3. @serrasagra

serra-sagra
Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Serra Sagra ABD’ye giderek San Francisco State University’de İşletme Master’ı (MBA) yaptı. 6 sene Amerika’da yaşadıktan ve çalıştıktan sonra Türkiye’ye geri döndü ve çeşitli şirketlerde yöneticilik yaptı. 2009 yılında yoga ve meditasyon ile tanıştı. Daha sonra Çetin Çetintaş ile düzenli olarak pratik yapmaya başladı ve hemen hemen her eğitimine katıldı. 2013 yılında İtalya’da Çetin Çetintaş tarafından verilen 500 saatlik Uluslarlarası Yoga Eğitmenlik Eğitimi’ni tamamladı. Uzakdoğuda çeşitli inzivalara katıldıktan sonra, son olarak 2016 yılında Myanmar’da Pa-auk Forest Monastery’de yaklaşık 3 ay süren Vassa yani 900 saatlik derin meditasyon inzivasına katıldı. Serra Sagra’nın rengarenk Instagram hesabını mutlaka takip etmelisiniz.

4. @yogadayoga

yogadayoga
Zeynep Şensoy asıl mesleği ekonomistliği bırakıp plazaya veda ederek kendi markası “yogadayoga” yı kuran cesaretli kadınlardan biri. İngiltere’de Danielle Collins’in yüz yogası eğitmenlik programında eğitim aldıktan sonra kurduğu markasıyla birlikte 2014’den beri yoga hayatının merkezinde. Ayrıca hamile yogası eğitimleri de veren Zeynep Şensoy’un Instagram hesabında birçok bilgi edinebilirsiniz.

5. @tugceinam

tugce-inam
Yogayı, ‘bizi bize götüren’ bir eve dönüş bileti olarak tanımlıyor Tuğçe İnam. 200 saatlik bir Hatha Yoga hocalık Eğitimini almış ve Chris Chavez, Zeynep Çelen ve Çağ Gürle gibi isimler ile birlikte hocalık becerilerini ilerletmiş Tuğçe İnam. Şuanda power ve vinyasa tarzında stüdyo dersleri vermeye ediyor. Instagram hesabını takip ederek muhteşem yoga pozlarına doyabilirsiniz.

6. @denizbagan

deniz-bagan
1998 yılından beri meditasyon, 2004 yılından beri yoga yapan Deniz Bagan aynı zamanda Yogatime stüdyosunun kurucularından biri. Yoga onun için bir yaşama sanatı ve oluş hali. Yoganın ona ne kadar iyi geldiğini Instagram fotoğraflarında da gayet net görebilirsiniz zaten😇

7. @melisyoga

melis-yoga
İzmir’de yaşayan Melis Türker Karacasulu’nun Instagram hesabında onunla birlikte birçok yer keşfedebilir, atölyeleri ve workshoplarından haberdar olabilirsiniz.

8. @meyelbi

meyelbi
Annesinin İsviçreli olması sebebiyle 17 yaşında İsviçre’ye okumaya giden ve Cenevere Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun olan Mey Elbi, Türkiye’de yoganın öncülerinden diyebiliriz. 19 seneyi aşkın bir süredir Yoga araştırmasını sürdüren Mey Elbi, uluslararası yoga standartlarını belirleyen Yoga Alliance kuruluşu tarafından eğitmen yetiştirme yetkisini ifade eden E-RYT 500 – RYT 500 sertifikasına sahip. Birçok önemli eğitim alan ve birçok önemli eğitmenle birlikte çalışan Mey Elbi’nin Instagram hesabı yoga konusunda sizi zenginleştirecek.

9. @gulcinozsoy

gulcin-ozsoy
Yoga Journal Türkiye’de editör olan Gülçin Özsoy aynı zamanda uluslararası yoga topluluğu All You Can Yoga elçisi. Şu anda eğitimler vermeye devam eden Gülçin Özsoy’un Instagram hesabını takip etmelisiniz.

10. @zeynepcelenyoga

zeynep-celen-yoga
Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunu olan Zeynep Çelen şu anda İsviçre’nin Cenevre Üniversitesi’nde Sinir bilimi üzerine yüksek lisans yapıyor. 2006 yılından beri yoga dersleri veriyor. 2001 yılında New York’taki Rockefeller Üniversitesinde Bruce McEwen’in sinir bilimi laboratuvarında araştırma asistanlığı yaptığı zamanlardan beri beyin, stres, sinir sistemi üzerine bilimsel araştırmalari inceliyor. Anlayacağınız tüm bu tecrübe bilgileri bulabileceğiniz Instagram hesabını takip etmekte fayda var.

11. @yoga_pilates_with_peri

yoga-pilates-with-peri
2012 yılında başladığı yoga derslerine Seda Shambhavi Kervanoğlu’nun 2 sene asistanlığını yaparak devam eden Peri, 2015’de 200 saatlik Hatha Yoga eğitimini, Mysore/Hindistan’da, Osho merkezi Mystic School’da, Noah Mckenna ile başarıyla tamamladı. Datça Yoga Pilates Studio’da yoga ve pilates eğitmenliği yapan Peri ayrıca cimnastik federasyonuna bağlı bir pilates eğitmenidir. Pilates eğitimlerini Balanced Body programlarında devam ettirmektedir. Tecrübelerinden faydalanmak için Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

12. @thegirlinlovewithyoga

sevil-sert
Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olan Sevil Sert lise hayatında voleybolla ilgilendi. 2011 yılının sonlarına doğru tanıştığı yogaya, kendisine sağladığı fiziksel faydalardan dolayı aşık oldu ve bu deneyiminde daha da derinleşme kararından sonra 2013 yılında Deniz Bağan Özoğul ve Çelen Ramok Arıman’ın Yogatime 200 saatlik Hatha Yoga Eğitmenlik Eğitimine katıldı. Başka birçok başarıya imza atan Sevil Sert’in Instagram hesabında eğitimlerinden haberdar olabilir ve yogaya dair birçok şey öğrenebilirsiniz.

13. @ozguryoga

ozgur-yoga
“Yoga duygularımı, düşüncelerimi ve yaşam tecrübelerimi ifade etmenin en iyi yolu.” diyen Özgür Oral bugüne kadar birçok eğitim aldı ve şu anda Türkçe ve İngilizce olmak üzere yoga eğitimleri veriyor. Aynı zamanda seyahat etmeyi seviyor. Yoga ve seyahatin birleştiği eğlenceli ve dolu dolu Instagram hesabını takip etmeyi unutmayın.

Bonus: @yogicaninisenin

yogicanınısenin
ListeList Kadın ekibimizden Doğanay Konalı da yogayı hayatına alanlardan. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Doğanay aynı zamanda Arzu&Yelina ile Nefess Yoga’da 200 Saat Temel Hocalık Eğitimini tamamladı. Şimdi hem editörlük yapan hem de Nefess Yoga’da staj dersleri veren Doğanay, kendi YouTube kanalı Yogi Canını Senin‘de ise yoga, lifestyle ve teknoloji videoları, Instagram hesabından ise faydalı bilgiler paylaşıyor.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>