Selimiye Kışlası’nın Hikâyesi ve Lambalı Kadın Florence Nightingale

December 1, 2014

Vapurla Sarayburnu önlerinden Kadıköy'e doğru yol aldığınızda Anadolu yakasında bir tepede tüm heybetiyle gözünüze çarpan dört kuleli dev bir yapı karşılar sizi, özellikle akşamın alacasında gizemli ışıklarıyla İstanbul'a selam duran Selimiye Kışlası'nı anlatacağız size bu yazımızda.

Nizâm-ı Cedîd'in yani yeni ordunun kışlası

nizam-i-cedid Kışla ilk olarak III. Selim devrinde yeni kurulan Nizâm-ı Cedîd askerleri için kesmetaş bir kaide üzerinde ahşap olarak inşa edilmiş. Yeniçeriler'in "kazan kaldırıp" isyan etmeleri sonucunda yıkılan bu kışla II. Mahmut devrinde kâgir olarak yeniden yapılmış. Sultan Abdülmecid devrinde de iki defa yenilenmiş.

İstanbul'un mimarları Balyan Kardeşlerin bir eseri

selimiye-kislasi-siyah-beyaz-eski Boğaz'ın iki yakasını süsleyen pek çok yapının projesine imza atan Balyan Kardeşlerden Mimar Krikor Balyan tarafından çizilen Selimiye Kışlası, 200 metreye 267 metre ebatlarında ortasında büyük bir avlu olan dikdörtgen şeklinde bir yapıdır.

Eğimli arazinin getirileri

selimiye-kislasi-mimari Boğaz'a doğru eğimli bir arazi üzerine ve denize paralel olmayacak şekilde kurulmuş olan yapının her yönden bodrum katı sayısı değişiktir. Bodrum katların üzerinde üç kat yer alır. Dört köşesinde yedişer katlı birer kulesi vardır.

Selimiye efsaneleri

selimiye-kislasi-denizden Büyüklüğü konusundaki söylentilere göre; iki kardeş aynı yıllarda, aynı yerde üç yıl askerlik yapmış ama birbirlerini hiç görememiş ve karşılaşmamışlar kışlanın içinde...

İngilizlere tahsis edilen kışla

selimiye-kislasi-cizim Zamanın padişahı Abdülmecid, Selimiye Kışlası'nı 1854 yılında, Kırım Savaşında yaralanan askerlerin tedavisi için Osmanlının müttefiki olan İngiliz askerlerine tahsis etmiş. Aynı yıl yaralı İngiliz askerlerine bakmak için İngiltere'den hemşireler gelmiş İstanbul'a.

Ve Lambalı Kadının ortaya çıkışı

Florence_Nightingale_by_Goodman-1858 İşte bu hemşirelerden biri de askerler tarafından "Lambalı Kadın" diye çağrılan ve zengin bir ailenin kızı olan hemşire Florance Nightingale'dir. Zorlu savaş koşullarının getirdiği kolera salgını sırasında, yaralı hastaların arasında dolaşırken hep elinde bir lamba taşıdığı için, yaralı askerler tarafından "Lambalı Kadın" diye adlandırılan Florence Nightingale, sabrı ve sevgisiyle pek çok hastaya şifa ve moral kaynağı olur o yıllarda.

Hasta bakıcılık hayalleri kuran bir kız

florence-nightingale-cizim Florence Nightingale daha küçük yaşlardayken hastanelerde hastalara yeterince ilgi gösterilmediğini düşündüğünden ve bunu düzeltmek istediğinden hasta bakıcı olmak ister. Ama ailesi Nightingale'e izin vermez. Çünkü o dönemlerde hasta bakıcılık hiçbir işi olmayan kızların yaptığı pis bir iştir.

Hasta bakıcılığın düzelmek bilmez imajı

florence-nightingale-2 Ailesine ne kadar baskı yapsa da kabul ettiremez ve ailesinden ayrılarak hasta bakıcı olur Florence. Hasta bakıcılığın kötü adını silmek ve bunu meslek haline getirmek ister. Bunu ülkenin bakanlarına kadar iletir fakat izin alamaz.

Bir hayalden hemşirelik okuluna

florence-nightingale-heykeli Savaştan sonra da kendini bu mesleğe adayan ve hemşirelik mesleğinin kurucusu sayılan Florence Nightingale, Londra'da bir hemşirelik okulu açar. 1907 yılında İngiltere Liyakat Nişanı alan ilk kadın olur.

Florence Nightingale Müzesi

İşte hepimizin askeri bir kışla olarak bildiği Selimiye Kışlası aslında sağlık alanında da bir ilke imza atarak tarihe geçmiştir. Kışlanın kulelerinden birinde bulunan Florence Nightingale ve beraberindeki hemşirelerin kaldığı oda günümüzde müzeye dönüştürülmüştür.

Cumhuriyet'in ardından Selimiye Kışlası

selimiye-kislasi Birinci Dünya Harbi sırasında kışla yeniden orduya verilir. Cumhuriyet'ten sonra bir süre tütün deposu, 1959-63 yılları arasında ise askeri ortaokul olarak kullanılır. 1963 senesinde tamir edilerek Birinci Ordu Karargahı haline getirilir.

12 Eylül döneminin acılarına ev sahipliği

selimiye-kislasi-aksam 1970'li ve 1980'li yıllardaki sıkı yönetim dönemlerinde kışlada askeri mahkeme görev yapar. Aynı zamanda askeri tutuk evi olarak da kullanılır kışla. Kışlanın duvarları arasında 12 Eylül döneminin pek çok acı anısı saklıdır hâlâ...

Geleneksel mimariyi değiştiren ilk yapı

selimiye-kislasi-buyuk Türk mimari tarihinde, İstanbul’un geleneksel görünümünü değiştiren ilk yapılardan olan Selimiye Kışlası günümüzde I. Ordu Komutanlığı Merkezi olarak kullanılsa da müze bölümleriyle de ziyaretçilerini kabul ediyor. Selimiye Kışlası'nı gezerken hem kışlanın güneydoğusunda kalan Selimiye Askeri Okulu Müzesi'ni hem de Florence Nightingale Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Tabii I. Ordu Komutanlığı'na iki gün öncesinden kimlik fotokopisi ve gezi saatlerini bildiren faksı çekmek koşuluyla. :)

1 Yorum

  1. Pingback: İstanbul'a Şeklini Veren Balyan Ailesi ve Eserleri

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>