Tacizci Müdürün Peşini Bırakmayan Saadet Öğretmen’e Beyaz Saray’dan Cesaret Ödülü

March 29, 2017

İzmir’in Menderes İlçesi’nde, iki yıl önce yaşları 6 ile 11 arasında değişen 6 kız öğrencisine cinsel içerikli film izlettiren ve istismarda bulunan okul müdürü Adil Ş.’nin tutuklanmasını sağlayan öğretmen Saadet Özkan’ın mücadelesi ABD’de ödüle layık görüldü. Saadet Öğretmen, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın geleneksel olarak düzenlediği Uluslararası Kadınlar Cesaret Ödülü’nü Beyaz Saray’da ABD Başkanı Donald Trump’ın eşi Melanie Trump’tan alacak.

Türkiye Saadet Öğretmeni 2 yıl önce, İzmir’in Menderes ilçesinde çalıştığı okul müdürünün küçük çocuklara yaptığı cinsel istismarı ortaya çıkarmasıyla tanıdı.

1

2014 yılında, 20 yıldır müdür olarak görev yapan evli ve 2 çocuk babası Adil Ş.’nin 6 kız öğrenciye porno film izletip, cinsel taciz ve istismarda bulunduğu ihbar edildi.

2

Öğrencilerin ifadelerinin alınmasının ardından gözaltına alınan Adil Ş. suçlamaları kabul etmedi. Daha sonra da delil yetersizliğinden tahliyesine karar verildi.

4

Bitme aşamasında olan dava, aynı okulda görev yapan öğretmen Saadet Özkan’ın, Başbakanlık’a şikayeti ile tekrar gündeme geldi.

5

Saadet öğretmen yılmadı, susmadı ve büyük bir mücadele verdi. Onun sayesinde dava tekrar açıldı ve sapık müdür şimdi cezaevinde.

6

Saadet Öğretmen, hem o küçük öğrencilerin hem de Türkiye’nin kahramanı oldu. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden, çeşitli kurumlarından ödüller aldı.

7

Çocukların sesini duyurmak için çabalayan Saadet Öğretmen şimdi Beyaz Saray’da…

8

Uluslararası Kadınlar Cesaret Ödülü, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından, barış, adalet, insan hakları, cinsiyet eşitliğini savunan, olağanüstü cesaret ve liderlik örneği sergileyen kadınlara veriliyor.

iwoc2015-600w

Saadet Özkan, ödülünü düzenlenecek bir törenle ABD Başkanı Donald Trump’ın eşi Melanie Trump’tan alacak.

dims

“Eğitimci ve cinsiyet eşitliği” dalında ödüle layık görülen Saadet Öğretmen, tüm dünyadan Uluslararası Kadınlar Cesaret Ödülü’nü kazanan 13 isim arasında yer alıyor.

dghge_thumb_640

Ödül kazananlar arasında “zorla evlilikle mücadele”de Bangladeş’ten Sharmin Akter, Irak’tan ‘Kadınların Özgürlüğü Örgütü’nden Jannat Al Ghezi de bulunuyor.

26050451621_371dba6b2e_b

Mücadelesiyle tüm Türkiye’yi gözyaşlarına boğan ve cesaretlendiren Saadet öğretmen ile gurur duyuyoruz!

son

Kaynak: 1, 2 , 3

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>