Rusya Hakkında Az Bilinen 17 Füzesiz Gerçek

November 27, 2015

1939 yılında Winston Churchill, Rusya için o ünlü lafını söyledi “Bir muammanın ortasında, gizemle sarmalanmış bir bulmaca.” Bahsettiği gizem öyle bir şeydi ki, bu tanımdan kimse bir şey anlamadı. Tam da Rusya’nın istediği gibi.

Rusya, dünyanın en geniş topraklarına sahip ülkesi, ayrıca gayrı safi yurt içi hasıla sıralamasında en iyi 8 arasında. Soğuk savaş dönemi, Amerika’yla uzay yarışı, nükleer başlıklı füzeler, Gorbaçov, Yeltsin, Putin derken, şimdi de uçak krizi… Adını her gün daha sık duyduğumuz bir ülke haline geldi Rusya. Bu böyle de gidecek gibi.

Rusya’nın zengin yer altı kaynakları, bulunduğu konumda etkin politikası (üfürükten değil, gerçek etkinlik) ve bunlarla birlikte her gün internete düşen komikli – ilginçli videoları var. Ruslar nasıl kafalar yaşıyorlarsa internete düşen en acaip işler hep onlardan çıkıyor. Sanırsınız ki ülkeden Tolstoy, Dostoyevski, Gogol değil de sadece Lokomotiv Moskova’nın ponpon kızları çıkmış. Kafalar hep bi dünya.

Nedir, ne değildir dedik ve Rusya’nın dil, kültür, politika ve kimi uçuk kaçık rakamlarına göz atalım istedik. Ortaya tuhaf ama gerçek Rusya bilgileri çıktı.

Her 4 Rus erkeğinden 1’i, 55 yaşını göremeden ölüyor


Yani bu tip videolarda izlediklerimiz gerçekse ki gerçek, 55 bile iyi yaş. Ortalama erkek ömrünün 64 yıl olduğu Rusya bu rakamla dünyada en kötü 50 ülke arasında. 55 yaşına gelmeden ölüm oranı Amerika’da sadece %10, İngiltere’de ise %7. Alkolle gargaranın bir sonuca da işte bu.

O kadar büyük ki gezegen kadar

pluto
Zamanında gezegenlikten çıkarılan, hatta Çarşı’nın açtığı pankartlarla hakkını yedirtmediği Pluton’un yüzölçümü 16.6 milyon km2. Rusya ise 17 milyon km2 yüzölçümüyle Pluton’dan daha büyük.

%77’si sürgün yeri

Sibirya
Sürgüne diye Sibirya’ya yollarlar ya hani, hah işte Rusya topraklarının %77’si Sibirya bölgesinde. Kuzey buzullarında da hak sahibi olan Rusya’nın uzun süredir o bilinmeyen alanda yer altı şehirleri tasarladığı hatta birini inşa ettiği konuşuluyor.

Bira 2011’e kadar alkollü içki statüsünde değildi


Dmitry Medvedev 2011 yılında biranın alkollü içkiler kategorisine alındığına dair bir kanunu imzaladı. Böylece Rusya’da bira ilk defa satış yeri ve saati konusunda kimi kurallara bağlanmış oldu. Bağlandı da ne oldu? Rusların asıl eğlencesi votka. Adamlar birayı zaten gargara için kullanıyorlar.

Kızlar mı teklif ediyormuş?


Ülke genelinde kadın nüfusu erkeklerden 9 milyon kadar daha fazla. Ayrıca kimi bölgelerdeki barlarda kızlar dışarıda sıra beklerken, erkeklerin içeriye alındığına şahit olanlar da var. (Arkadaş dedi) Gerçekten de kimi zaman gece hayatındaki oransız dağılım, giriş önceliğinin erkeklere verilmesine sebep olabiliyor.

Aslında birbirinize çok yakınsınız

bering-bogazi
Amerika ve Rusya en yakın yerlerinde karşılıklı sadece 4km. mesafedeler. Burası atalarımızın zamanında geçtiğine inandığımız meşhur Bering Boğazı.

Ne derdiniz var İvanov İvanoviç kardeş


Efsanevi Boris Yeltsin sarhoşlukları

Rusya’da her yıl 500.000’in üzerinde alkole bağlı ölüm gerçekleşiyor. Adamlar içiyor, kadınlar içiyor, devlet başkanı resmi görüşmede bile kafayı bulabiliyor. Hatta tarihi bir bilgiye göre Rusların bilinen ilk devleti olan Kievan Rus (Kiev Knezliği) zamanında Pagan olan Ruslar az daha İslama geçiyormuş. Prens Vladimir’in İslam’a geçebilecekken alkol yasağından dolayı geçmediği söylenir. Bu iddia Janet Martin’in Ortaçağ Rusya’sı, 980–1584, (Cambridge, 1995) yayında yazılmış.

Gelecekte çok ölüm olacağını görmüş dünyanın en sık doğuran kadını


1700’lerde yaşamış bir Rus kadın tam 16 ikiz, 7 üçüz ve 4 dördüzü sadece 40 yıl içinde dünyaya getirmiş. Bu alanda rekorun hâlâ kendisinde olduğu biliniyor. Feodor Vassilyev (1707–1782) isimli bir adamın karısı olan bu hanım Shuya’da bir köyde yaşamış. Guinness Rekorlar kitabında hakkında bir de kayıt bulunuyor.

Sonradan açığı hayli kapattılar


Rusya, 1908 Londra Olimpiyatları’na Gregoryen yerine Jülyen takvim kullandığı için 2 hafta geç vararak atıcılık müsabakasını kaçırmıştır. Alkolden dolayı kaçırıp olayı takvime mi attılar diye kuşkulanmıyor değiliz. Gerçi o dönemin koşullarında bu tip zamansal farklardan dolayı yarışları kaçırmanın sık rastlanan bir durum olduğu da kayıtlara geçmiş.

Amerika’nın ne olacağı daha o zamandan belliymiş


Amerika 1867 yılında Alaska’yı Rusya’dan sadece 7.2 milyon Dolar’a satın almış. Bugün Amerika, Kanada, Rusya ve Norveç gibi ülkelerin arasındaki kutup bölgesi çekişmesi düşünüldüğünde Rusların kafayı duvarlara vurduğuna kuşku yok.

Dünya kimseye kalmıyor paşam

Gürcistan doğumlu Stalin 8 yaşına kadar Rusça bilmiyordu. Aslında bu sadece Stalin ile ilgili değil, farklı milletlerden oluşan Sovyet devletinin genel durumuyla ilgiliydi. Eğitim öğretim hayatında herkes Rusça’yı öğrenmek zorundaydı. Stalin daha sonradan uyguladığı politikalarla Gürcüleri adeta canından bezdirmiştir.

Onların da Kardak krizi var

Print
Rusya ve Japonya arasında II. Dünya Savaşı zamanında kalma bir Kuril Adaları durumu var ki tam tiyatro. Japonlar, Amerika tarafından püskürtülünce, Ruslar fırsattan istifade 56 adayı inceden işgal etmiştir. 1300 kilometreye yayılan ada sistemi volkanik ve ve sıkı bir deprem bölgesi olsa da İki ülkede arasında hâlâ çözülememiş bir sorun olarak beklemektedir. En son Rusya adalar için Japonlara 30 milyar Dolar fiyat çektiyse de bu rakam Japonlara çok gelmiştir. Adalarda durumun belirsizliğinden muzdarip yaklaşık 30.000 insan yaşar.

Rusya’da balici ayılar varmış


Ülkenin özellikle doğudaki uzak bölgelerinde boş bırakılmış ya da dibi kalmış benzin ve gaz yağı tenekelerini koklayan ayılar zamanla buna bağımlı hale gelmişler. Enerji atıkları Rusya’nın neredeyse 100 yıllık adeti. Araştırıp, geliştirmek konusunda hayli ileri olan Rus bilimi konu çevreye gelince tam bir şapşala dönüşüyor. Yavru kedi gibi ne bulursa toprağın altına üstüne saçıyor.

Nükleer güçten Ümit Besen’e


1985 – 1991 yılları arasında kafasında dev bir leke olan adamı sürekli TRT’de haberlerde görürdük. Bir yanda Ronald Reagan diğer yanda Sovyetler’in lideri Mihail Gorbaçov olurdu. Bu ikisinin görüşmesi büyük olay ve haberdi. George Bush zamanlarında etkisi azalmaya başladı Gorbaçov abinin. Ama son yüzyılın siyasetçilerini listelesek kendisine mutlaka tepelerden bir yer ayırmalıyız.

İki kutuplu dünyanın son önemli lideriydi bu yarı sevimli politikacı. Yarı sevimli diyoruz çünkü adam sonuçta politikacı. Yüzünün yarısı sevimliyken diğer yarısı nemrut olabiliyor. 2009 yılında bir yardım kuruluşu için mikrofon karşısına geçen Gorbaçov eski Rus romanslarından bir albüm kaydetti. Keşke siyasetçi dediğinin iletişimi sadece bu şekilde olsa. Hönkürdeyen dayılardan illallah geldi.

Bi de işe yarayan insan türü üretseniz


Rus bilim insanları 1959 yılında başlayan bir proje üzerinde neredeyse 40 sene uğraşarak evcil tilki üretmeyi başarmışlardı. Köpek gibi sadık, kedi gibi uysal bu hayvanı neden yaptıklarını tam olarak bilemiyoruz. Yapılabilir olduğunu fark edip fırsatı kaçırmamış olacaklar. Uzun yıllar boyunca uysal genlerden çiftleştirerek daha az vahşi, saldırganlığı olmayan ve insandan kaçmayan bir tilki…

Votka kimin


Bizim Yunan kardeşlerle sık sık karşı kaşıya geldiğimiz konular olan rakı mı uzo mu, peynir mi feta mı, baklava mı baklavoi mi, Türk kahvesi mi Yunan kahvesi mi gibi “tüm dünyanın” merakla cevabını beklediği bir sorunsal da Rusya – Ukrayna arasında var.

Kanlı bıçaklı bu iki ülke de votkayı milli içkileri olarak görüyor ve votka üzerinde hak iddia ediyorlar. Ukrayna votkanın ilk defa bugün kendi sınırları içinde kalan bölgede üretildiğini bu yüzden votkanın asıl sahibi olduklarını iddia ederken Ruslar, Ukraynalıları neredeyse milletten dahi saymadıkları için bu iddiayı ciddiye almıyorlar. Onlara göre votka zaten Rusça’da su anlamına gelen “voda” kelimesinden geliyor ve konu kapanmıştır deyip geçiyorlar.

Göl manzaralı bir evde sakin bir hayat sürmek Rusya’da sudan ucuz

karacay-golu
Sudan ucuz çünkü o su dünyanın en kirli suyu. Rusya’daki Karaçay Gölü dünyanın en radyoaktif ve kirli bölgesi olarak geçiyor. 1951 – 1953 yılları arasında nükleer atıkların bırakıldığı göl, çevresine uzun süre ölüm saçmış.

Yapılan ölçümlerde kıyısında bir saat beklemenin bile insanı öldürecek kadar radyasyona maruz bıraktığı söyleniyor. Çevresinde yaşayan 500.000 insana Hiroşima’da yayılana eş değer miktarda radyasyon saçan gölü kurutmak için 10.000 beton blokla kurutma işlemi denenmiş. Bugün ise atıkların hâlâ Tetscha nehrine karışan yer altı sularıyla Atlantik Okyanus’una karıştığından şüpheleniliyor.

Bonus: Safatorik Ruslar


Türkiye’nin neredeyse tamamen dışa bağlı tarımına karşın, Safatorik Rusya bugün dünyada en fazla buğday, arpa, çavdar, keten, patates ve şeker pancarı üreten ülkelerden biridir.

1 Yorum

  1. Pingback: Viraneden Rusya Başkanlığına 27 Maddede Çar Vladimir Putin | ListeList.com

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>