Amerika’dan Türkiye’ye Yeni Alışveriş Çılgınlığı Black Friday Nedir?

November 23, 2017

Alışveriş yapmayı kim sevmez? Üstelik sevdiğiniz markaların ürünlerini yılda bir gün inanılmaz indirimlerle satın alma şansınız olsa hayır der miydiniz?

Eğer siz de Black Friday nedir diye soruyorsanız, ABD’de başlayan ve Türkiye dahil dünyaya hızla yayılan bu alışveriş etkinliğinin, yani Black Friday’in tarihinden zamanına bütün detayları bu listemizde bulabileceksiniz.

Black Friday Nedir?

1

Özellikle Türkiye’de son birkaç yıldır hayatımıza giren Black Friday için doğal olarak bilmeyenlerle kısaca paylaşmakta fayda var.

Black Friday yılda bir gün markaların büyük indirimler uyguladığı ve alışveriş dünyasını canlandıran bir alışveriş etkinliği. Türkçesi Kara Cuma anlamına gelse de birçok marka ya Black Friday kelimesini kullanır ya da kendilerine has güne özel isimler üretmiştir. Örn: Hepsiburada.com: Efsane Cuma

Peki Black Friday Ne Zaman?

black-friday-ne-zaman
Black Friday, Şükran Günü’nden sonra gelen ilk Cuma günüdür. ABD’de çıkan bu günde, mağazalar erken saatte açılır ve geç kapanır. İnternetten alışveriş yapanlar için ise bu güne özel büyük indirimler sunulur. Amacı perakende sektörünü canlandırmak olan Black Friday bu sene Türkiye’de de 24 Kasım 2017 tarihine denk gelmektedir.

Black Friday’in Tarihi 1950’ler Philadelphia’sında Başlar

black-friday-tarihi

Black Friday alışveriş çılgınlığının başlangıcı üzerine anlatılan birçok hikaye bulunsa da History Kanalı’na göre Black Friday 1950’ler Philadelphia’sında başlar.

Yılda Bir Kez Düzenlenen Amerikan Futbolu Maçından Bir Gün Önce (Cuma Günü) Philadelphia’ya İnsanlar Akın Eder

3

Philadelphia Polisi farklı eyaletlerden gelen insanlarla ve artan suç oranıyla başa çıkmaya çalışır ve kendi aralarında izin alamadıkları, fazla mesai yaptıkları bu güne Kara Cuma anlamına gelen Black Friday derler.

1961’de Black Friday Bir Gelenek Haline Gelir

4

Artık bir gelenek haline gelen Black Friday’de yerel mağazalar o güne özel çok büyük indirimler yaparak bu kaos günü kendileri için bir fırsata çevirdiler. Hatta 1961’de Philadelphia’daki mağaza sahipleri negatif anlamı olan “Black Friday” yerine “Big Friday” kelimesini kullanmak istediler ancak halk arasında “Black Friday” yaygınlaşmaya başlamıştı ve bu alışveriş etkinliğinin ismi bu şekilde kaldı.

“Black Friday” Dijitalle Birlikte “Cyber Monday”i Doğurur

Cyber Monday sale on a keyboard

Online alışverişin her geçen gün daha popüler olmasıyla birlikte ABD’deki internet perakendecileri, “Black Friday”i takip eden ilk Pazartesini “Cyber Monday” olarak ilan ettiler ve “Black Friday” çılgınlığı neredeyse bir haftayı bulan indirimler ve marka etkinlikleri halini aldı.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>