Çok Geç Olmadan Mutlaka Okunması Gereken 12 Aziz Nesin Kitabı

April 17, 2017

Aziz Nesin, yazınsal türlerin hemen hemen hepsinde eser vermiştir. Öykü, roman, şiir ve oyunlarının yanı sıra gezi yazıları, çocuk kitapları ve anılarından oluşan derlemeler de kaleme almıştır. Üretkenliği, sağlam temeller üzerinde yükselmiştir. Dünyaya bakışı ve toplumu en ince ayrıntısına kadar tahlil edişi; mevcut sistemlerin karşısındaki tavrını net bir şekilde biçimlendirmiştir. Öyle ki Aziz Nesin, hiçbir dönemde sözünü söylemekten sakınmamış, muhalif tavrına mizahı da katarak doğru bildiği gerçeklerin arkasında durmuştur. Aziz Nesin’i Aziz Nesin yapan temel faktörlerden bir tanesi de budur.

Eserlerinde yarattığı karakterler, yazıldığı dönemlerden bağımsız olarak her dönemde yaşayan ve karşımıza çeşitli makamlarda çıkan/çıkacak olan karakterlerdir.

Sizler için hazırladığımız bu liste, Aziz Nesin’in hiçbir zaman geçerliliğini kaybetmeyecek olan kitaplarının bir kısmıdır.

1. Zübük

kitap

Aziz Nesin’in 1961 yılında yayınlanan romanıdır. Roman, aynı zamanda 1980 yılında filme de çevrilmiştir ve başrolünde Kemal Sunal oynamıştır. 1992 yılında ise Suriye’de bir televizyon kanalında 20 bölümlük dizi halinde gösterilmiştir. Kitap, oldukça önemli bir kara mizah örneğidir.

2. Hangi Parti Kazanacak?

2

Gülmece öykülerin yer aldığı bir kitaptır. Toplam 19 adet öykünün yer aldığı Hangi Parti Kazanacak?, Aziz Nesin’in önemli eserlerindendir.

3. Nah Kalkınırız

3

1988 yılında yayınlanmıştır ve gülmeye öykülerden oluşmaktadır. Toplum ve aksayan sistem yapısı, kitabın öykülerinde işlenen temel konulardır.

4. Ah Biz Eşekler

4

İlk olarak 1960 yılında yayınlanan öykü kitabıdır. Topluma dair gülmece öykülerden oluşmaktadır.

5. Bir Koltuk Nasıl Devrilir

5

1961 yılında yayınlanmıştır. Politik güldürü, kitapta yoğun olarak ele alınmış ve bu şekilde oluşturulmuştur. Aziz Nesin’in mizah tavrı, kitaptaki öykülerde net bir biçimde gözlenmektedir.

6. Deliler Boşandı

33

Aziz Nesin’in güldürü öykülerden oluşmuş bir diğer kitabıdır.

7. Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

2

1977 yılında yayınlanan bir Aziz Nesin romanıdır. Bürokrasi eleştirisi, kitabın temel çıkış noktasında yer almaktadır.

8. Ah Biz Ödlek Aydınlar

4

İlk olarak 1985 yılında yayınlanmıştır. Dönemin aydınlarına dair düşünceleri ve konuyla ilgili çözümlemeleri, kitabın ana hatlarını oluşturmuştur.

9. Yüz Liraya Bir Deli

0

1961 yılında yayınlanmıştır. Çoğunluğu kara mizah öykülerden oluşmaktadır.

10. Korkudan Korkmak

6

Aziz Nesin’in 1988 yılında yayınlanan öykü kitabıdır. Öyküler, aynı isimle tiyatro oyununa da uyarlanmıştır.

11. Memleketin Birinde

7

Aziz Nesin’in öykülerinden oluşan kitabıdır.

12. Biz Adam Olmayız

7

1962 yılında yayınlanmış bir Aziz Nesin kitabıdır. Muhalif bir kalemden oldukça incelikli öykülerin işlendiği ve halen daha güncelliğini koruyan konular ele alınarak işlenmiştir.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>