Sizin Derdinizi Yiyim Olum Dediğimiz 9 Avrupai Sorun

September 30, 2014

Medeni ülkeler ki onlara kısaca batı diyoruz bazen fazla oluyorlar. Burdan açık ve net olarak ifade ediyoruz kimse sabrımızı sınamasın, yeminlen kruvasanlarını yemeyiz, Nutellalarını ekmee sürmeyiz. Her yeni güne “Bugün de ölmedik rabbim” diyerek başlayan necib Türk milletiyiz; dandik dundik problemlerinizi gündeme taşıyıp, duygularımızla oynamayın diyorum size!

Brugge sevdiğimiz bir şehrimiz, ciddi düşünüyoruz

20140930_162217

Eeaay Batı!!! Bunları yazmamıza sebep son günlerde densizlikte sınır tanımayan Belçika kısmınızdan yayılan bir haber. Neymiş, Brugge şehrinde bira kamyonlarının sebep olduğu trafiği önlemek için, fabrikadan dolum tesisine kadar şehrin altından hat döşenecekmiş. Şehrin altında bira hattı!? Olm adama hırs yaptırmayın bak, ofiste Kadıköy’de oturan 3 kişiyi zor tutuyoruz! Adamların evine 5 gün su gelmedi, ortamı mok götürüyor, başlatmayın karamel rengi biranızdan.

Biz burda yaşam savaşı verirken batılı kardeşlerimizin pamuk şeker dertlerini duydukça sinirden gözümüz seyiriyor, dudağımıza titreme geliyor. Tekrar söylüyorum kimse gücümüzü test etmeye kalkmasın! Haftasonu dertlerinizi protesto etmek için herkesi Viyana Konsolosluğu önünde viyolonsel kırmaya, keman yakmaya yığarız. Dont play with our sinir. We will break your çemçük mouth! Understand? Verstanden? Comprenez-vous?

Efendim böyle giderse hırsımızı alamayacağız. İyisi mi sadece Avrupa’da dert sayılan eften püften durumlara bir göz atalım. Huzurlarınızda Kuzeyin Elflerinden, güneyin kavruk İtalyanına, Almanın tekinsiz disiplininden İngilizin papyon Alfred kıllığına, buradan bakınca çekirdek diye çıtlayacağımız 9 Avrupai sorun.

En az “Drei Kinder” (Üç Çocuk) derdine düşmüş Alman

Die drei fühlen sich im neuen Schlafraum schon jetzt wohl.
Her konuda olduğu gibi Almanya’yla ilişkiler konusunda da yanlış çıkarımlar yapıyoruz. Ne üçüncü köprü ne havaalanı, Alman’ın bizi tek kıskanabileceği nokta nüfus artış hızımız. Hayat standartları bizle kıyaslandığında 16 BMW, 27 Siemens, 132 Bosch gücünde olan Almanya’nın nüfusu yıllardır hızla yaşlanıyor.

Alman Tv kanallarında gündüz kuşağı programlarına genç yaşta ikişer üçer yavrulayan Alman gençler çıkarılıyor. Maksat toplum görsün de özensin ve yeni evli çiftler çocuk yapsın; ancak nafile. Sizce Alman hükümetinin dev çocuk yardımından en büyük payı kim alıyor? Tabii ki Almanya’da yaşayan Türkler :)

Derdi büyük Almanya’da çocuğunuz 22 yaşına gelinceye kadar her ay 170 Euro devlet yardımı alıyorsunuz ve buna “Kindergeld – Çocuk Yardımı” deniyor. Ayrıca çocuğa bakmak için sorgusuz sualsiz tam 3 sene işinizi bırakabilirsiniz. Bu durumda 3 senenin 1 senesinde son maaşınızın %60’ı ila %80’ini çalışmadan almaya devam ediyorsunuz, buna “Elterngeld – Ebeveyn Yardımı” diyorlar. Bitti mi? Neein Davuut… Elterngeld yardımı 1 seneden sonra bitince, devreye “Erziehungsgeld – Yetiştirme Yardımı” giriyor ki bu da ayda 150 Euro. Ama Alman yine de doğurmuyor. Eaay Almanya! Kinder diye bizim burada sürpriz yumurtaya derler. Maşallah memleket fırt fırt doğuruyor, siz kendi derdinize yanın.

İsviçre’de askerlik yaptığını sanan elma yanaklı Günther

wine-online-swiss-army-knife-small
Neymiş efendim zorunu askerliği halk oylamasına sunacaklarmış. Her 10 senede bir oyluyorsunuz zaten. Derdiniz ne sevgili İsviçre? Dünyanın en zengin ülkelerinden birisiniz, yaşam standardınız Alman’ı bile geçmiş. Neyin askerliği, neyin oylaması? Askerliği her ne kadar ciddiye alıp ordunuzla övünseniz de her koşulda tarafsızsınız, kimse size saldırmaz, ne İşid’iniz ne Nusra’nız var. Varsa yoksa, kayak, milka, fondü! Askerlik falan diyip adamın asabını bozmayın; ayrıca bıçağında tirbuşon olan orduyu ciddiye almamız mümkün değil.

Bisikletlerinin lastiği insin Hollanda

hollanda
Hollanda’lı veletler çarşamba günleri okulda yarım gün ders yapıyorlar; ayrıca bir çok iş yeri çalışanlarına Çarşamba günleri erken çıkma imkanı sunuyor. Neden? Aileler çocuklarıyla daha çok vakit geçirebilsin diye. Sizin eğitim sistemindeki derdinizi yiriz yiriz. Biz ülkede çocuğu eğitim sisteminden korumaya çalışırken adamların tasaya gel.

Elf’in derdi bizi gerdi

party-hard-ayia-napa-row
Norveçli gençler liseden mezun olduktan sonra 17 gün partiliyorlar. Kiraladıkları minübüslere doluşan çılgınlar için bu bir geleneğe dönüşmüş durumda. Mutlaka partilemek durumundalar. Eğlence gelenek olmuş hesap et. Eğlenmezse ölecek hastalığına yakalanmışlar. Ülke petrol zengini, ortalama gelir 9 Legolas, 21 Arwen çarpanında, partileyin tabi gençler, bonzai peşinde koşacak değilsiniz ya.

Japonları seviyoruz, çok tatlılar böyle tahta kukla gibin

japon kan grubu
Onlar da gelir ve yaşam endeksi hususunda batılı sayılırlar. Hatta batıdan da ileri. Seviyoruz da onları evet ama böyle garip garip huyları da var. Kan grubuna göre karakter analizi yapan bi millet bu japonlar. Sevgili ararken bile en büyük dertleri kan grubunuz onunkiyle uyumlu mu değil mi? Tıptaki kan uyuşmazlığı denilen hadiseden bahsetmiyoruz. Prezervatifi bile kan grubuna göre kategorize eden bir kafa konumuz. Derdinize Tsubasa vursun ne diyelim.

Uzakdoğu deyince bir durmak lazım

anigif_enhanced-buzz-29364-1412004115-15
Honk Kong’ta insanlar temiz olmasına rağmen musluk suyu içmiyorlar. Ankara’da için sevgili Honk Kong’lu kardeşler. Betinize benzinize renk gelsin, iyi bi broznlaşın. Duyduk ki sizin memlekette elektrik de gitmezmiş, en son kesinti bilmem kaç sene olmuş. İnternet hızınızla filmi saniyede indirip, kamyon kamyon upload yapabiliyormuşsunuz. Ülke saygı sevgi deposu olmuş, herkes birbirini selamlayıp duruyormuş. Ama derdiniz musluk suyu? Yaklaş biraz Yuen kardeşim iki kelam lafımız var sana.

Bizim suyumuz gelir elektriğimiz gider, elektrik gelir internet kesilir, internet gelir bilgisayarı açarız aa ne görelim, zavallının birine metroda demir direk saplanmış, bari bi hava alalım diye sokağa çıkarız ne yürümeye kaldırım ne nefes alacak iki gram yeşil alan var. Herkes birbirinin suratına maymun dötü görmüşcesine bakıyor. Sevgisizlik almış yürümüş, saygı desen, dümbelek siyasetçinin tekine gösterilmesi gereken bişey olarak varlığını sürdürüyor. Bi tek ona ve onun sıktığı değerlere göstereceksin saygıyı, yoksa saygısızsın. Ohh. Oldu mu Yuen. Hadi git Zen yap şimdi karrşim.

Fransada doğdu İskoçyalı oldu

william
Geçti o canım geçti artık, referandumda da patates oldunuz

Fransa’nın Bretagne bölgesinde yaşayan halkın kökleri Keltlere dayanmakta. Yüzyıllar önce Kuzeyden gelen bu halkın diğer Fransızlardan farklı bir dili ve kültürü var. Günümüzde her hangi bir etnik problemi olmayan Breton kardeşlerimiz dillerini pek fazla kullanmamaktan şikayetçi. Sadece yaşlılar bu dili kullanıyormuş. Kullanın yasaklayan mı var dediğinizde “yooğh” diyorlar. Neden kullanmıyorsunuz diyorsunuz, öyle işte diyorlar, dert yapmışlar. Ortamı fazla germemek için çok Krem Bruüğle’siniz diyoruz kendilerine.

İngiltere’de hastanelerin acil servis derdi

doktor-listelist
İngiltere’de doktorlar acil servislerin koşullarını beğenmedikleri için göç ediyorlarmış. Evet leylek misali başka memlekete ya da bölgelere gidiyorlarmış beyzadeler. Kendilerini Okmeydanı SSK’ya beklediğimizi ve ilk teklifimizin günlük 250 hastadan başladığını söylemek isteriz. Come’n man!!!

Avusturya’da mı yaşasam İsviçre’de mi, peki ya nerde çalışsam?

aus_swiss_map
Avusturya’daki gençler daha iyi ücret, daha düşük vergi ve daha iyi sigorta teminatları için İsviçre’de çalışmayı tercih ediyorlar. Aynı durum Almanya için de geçerli. Her gün İsviçre’ye çalışmak için giden, akşam Almanya ya da Avusturya’ya dönen, ya da komple İsviçre’ye taşınan bu zavallı evropalı kardeşlerimize kıyamadık. Türk gençleri olarak aramızda para toplayıp uygun bir banka hesabına yatırmak, bu mümkün olmazsa parayı kendilerine elden teslim etmek isteriz. Yalnız elden teslim esnasında kendini kaybederek bu ibibiklere dalacak, allah yarattı demeyecek arkadaşların sorumluluğunu almıyoruz. Direk dayağı kameraya alır, face’den paylaşırız.

Normal insanlar sabah kalkar, yüzlerini yıkar, kahvaltılarını yapar, giyinir kuşanır, aynada kendine bakar, güne ve hayata hazır olduğuna karar verir ve işine doğru yola çıkar. Yolda göz göze geldiği insanlara gülümser, gazetesini ya da kahvesini her gün uğradığı esnaftan alır yoluna gider. Normal insana üst geçitten geçerken kamyon çarpmaz, metroda mabadına demir profil saplanmaz, yol ortasında polis tarafından vurulmaz, parkta otururken üstüne ağaç yıkılmaz. Normal insan başka milletlerin dandik problemleriyle de ilgilenmez, daha faydalı işler peşinde koşar. Bigün biz de normalleşiriz belki diye umuyor tüm batılı kardeşlerimize saygılarımızı sunuyoruz. Efendi olun.

2 Yorum

  1. Pingback: Güney Kore'yi Dünyanın Geri Kalan Ülkelerinden Çok Farklı Yapan 16 İlginç Mevzu | ListeList.com

  2. Pingback: Charlie Hebdo Saldırısını Kınama Yürüyüşündeki 20 Politikacının Özgürlük Karnesi | ListeList.com

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>