Anime&Manga Severlerin Diğer İnsanlara Bir Türlü Anlatamadığı 17 Güzide Duygu

January 2, 2017

Anime/mangasever olmak sadece bizde değil, Japonya dışında her yerde zor. Çünkü anime sevgisi öyle alelade bir sevgi, hayranlık değil, bir tutku. Hal böyle olunca diğer insanlar bir çizgi filme/çizgi romana(!) nasıl bu kadar tutkuyla bağlanıyor anlamakta zorlanıyor. Bundandır ki anime severler her yerde biraz garip karşılanıyor, biraz ötekileştiriliyor.

Bu sebeptendir ki biz anime severlerin sesi olalım dedik, onların belki tam anlatamadığı hislerini aracı olarak size anlatmak istedik.

1. Bir kere şunun adını koyalım, çizgi film olsa çizgi film denirdi, değil ki anime deniyor bunu izah etmekten yorulduk!

01 anime

2. Başka bir anime/mangasever gördüğünde bir anime/mangaseverin yaşadığı duygu coşumu anlayamazsınız, lütfen uğraşmayın çok seviniyoruz işte.

02anime

3. Evet, Japonca’nın bir kısmını söktüm ve evet en büyük hayallerimden biri günün birinde bu dili öğrenmek, çok mu şaşırtıcı?

03anime

4. Aynı zamanda Japonya’ya gitmek gibi çılgın arzularımız da var, orası bizim kutsal mekanımız sen anlamasan da olur.

04anime

5. İnsanın sevgilisiyle kavuşacağı günü beklemesi nedir bilir misin? O zaman benim de bir animenin/manganın yeni bölümünü nasıl beklediğimi belki anlayabilirsin.

05 anime

6. Animelerin/mangaların çocuklar için olduğunu söyleyen birine rastlayınca Dexter’a çok hak veriyoruz biliyor musun?

06 anime

7. Senin için hiçbir anlamı olmayabilir ama ben animelerde geçen her göndermeyi çok iyi anlıyor ve özümsüyorum, sorun mu?… Yandere, loli, kawaii…

07 anime

8. Spirited Away, Avatar The Last Air Bender, Naruto, Dragon Ball Z… Bunları herkes izliyor, bir gerçek anime tutkununu bu sınıfa koyman beni üzer.

08 anime

9. Belki sen çıkacağın tatilin, sevgilinin, okulunu bitirmenin hayallerini kuruyorsun, benim hayallerimde animelerin olmasını neden yadırgıyorsun acaba?

09 anime

10. Evet, izlediğim animelerdeki karakterleri kimin seslendirdiği benim için önemli, hemen açıp bakıyorum kim diye n’olmuş?

010 anime

11. Anime izlerken, manga okurken rahatsız edildiğimdeki öfkemi sana nasıl anlatsam gerçekten bilemiyorum.

011 anime

12. Şarkı listem anime Soundtrack’lerinden oluşuyor, bilgisayarımda ve telefonumda duvar kağıdım anime karakterleri, senin için sorun olur mu?

012 anime

13. Sevdiğim bir animenin, manganın bitmesinin bende yarattığı hüznü hiçbir şeye benzeterek anlatamam ki…

013 anime

14. Birisi bana anime ile ilgili bir şeyler sorduğunda saatlerce konuşmamı kimse yadırgamasın lütfen, susmak gelmiyor içimden.

014 anime

15. Arkadaş grubumda tek başımayım belki, ama bu farklılık benim çok hoşuma gidiyor, esasen farklı olan ben değilim onlar.

015 anime

16. Yaşım anime sevmeme engel değil, 100 yaşına gelsem de izleyeceğim…

016 anime

17. Animelerdeki, mangalardaki yakışıklı erkekler, seksi kızlar sana göre sapıklık olabilir, ben onları senin gördüğün gibi görmüyorum.

57b3c76ca5ed2

2 Yorum

 1. Okan

  January 3, 2017 at 8:05 am

  Öncelikle Dexter’e hak veriyoruz kısmına katılıyorum. O tarz Katil ve Psikopat karakterler de var ve hatta iç güdüsünü yitirerek canavara dönüşen çok karakterler de gördüm. Dünyaca popüler Anime/Mangalar’da o tarz adamlar da var.

  Evet. Demek ki o kısımda yazılı kelimelerin hepsi haklı. Özellikle Böyle şeyleri izleyen/okuyan çocuklarımızdır. Türkiye’de Animelerin yasaklanış sebebine Psikolojiye etkisini de çok iyi biliyoruz. Küçükken anime izleyipte yaptığımız bazı hareketler, büyüyünce yapınca bazı toplumda hoş olmayan bir davranışlardır. Bu, böyle şeylerin kırtasiyelerde değil bazı kitaplar evlerinde satılmamasının, sinemaya değil ulusal tvlere TV’ye bile alınmamasının sebebidir.

  Yayınlar var ise de ”TRT çocuk” ve ”D Çocuk” gibi Türkiye, ”Jojo TV” gibi bir çok şifreli hatta ve ”Cartoon network” gibi dünya TV kanalında yayınlanıyor. Siz, siz olun çocuklarınızı mangalarla zehirlemeyin.

  • Serdar

   June 20, 2017 at 8:37 am

   Komiksin yazılanı bile anlamamışsın mangalar Zehirlemez sen zehirlersin

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>