Film İzleme Keyfinde Son Nokta: 13 Açık Hava Sineması

February 14, 2015

70 ve 80’li yılları yaşamış olanlar bilir, mayıs ayının gelmesi ile birlikte sinemaseverler açık havada sinema izleme keyfine kavuşurdu o zamanlar. Ancak yılların geçmesi ile bu sinemaları Yeşilçam filmlerinden başka yerlerde göremez olduk. Genel olarak dünyada da bu tarz mekânların azalması üzüntü verici. Ama buna rağmen, ülkemizde olduğu gibi yurtdışında da bu geleneği devam ettiren ve bunu bir hayli keyifli yoldan yapmayı başaran birçok yer bulunuyor.

Bugün size, eskiden hayatın vazgeçilmezlerinden olan ama zamanla eski yaygınlığını yitiren, artık ancak festival veya gönüllülük aktiviteleri sayesinde ayakta durabilen açık hava sinemalarının yurtdışındaki bazı güzel örneklerini listeledik. Olur da yolunuz düşerse diye…

1. Asyalıların yüzen sineması: Film on the Rocks Yao Noi, Yao Noi, Tayland

film on the rocks ya noi
Listemize uzak diyarlardan, Asya’dan başlayalım dedik. Bu gördüğünüz muhteşem sinema, Thailand kayalıklarından. Takımadalar sineması olarak bilinen bu sinema “Film On The Rocks YaoNoi” adlı bir sinema etkinliğinin bir parçası. Bu yaratıcı etkinliğin küratörlerinden biri de ünlü oyuncu Tilda Swinton.

Suyun üstünde kurulan platform geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak, Ole Scheeren tarafından tasarlandı. Sinemaya gelmek isteyenler ise özel botlarla Kudu Adası’na getirtiliyor. Ancak sinemanın önemli bir sorunu var. Odaklanma! Zira buraya gelenler filmden çok karşılarındaki manzaraya odaklanıyor.

2. Brezilya’nın en havalısı: Vivo Open Air Films, Brasilia, Brezilya

vivo open air
Brezilya‘nın başkentinde bulunan Paranoa Gölü etrafında kurulan bu sinema, bir başka film festivali olan Vivo Open Air’in bir parçası. Sekiz senedir düzenlenen festival artık şehrin bir geleneğine dönüşmüş durumda. Gölün hemen arkasına yerleştirilen dev ekranın hemen karşısında ise bir tribün bulunuyor. Her yıl mayıs ayında düzenlenen festival, hem yerlilerin hem de turistlerin büyük ilgi gösterdiği önemli bir organizasyon.

3. Korkutmayan mezarlık: Cinespia Cemetery Screening, Los Angeles, ABD

cinespia cemetry
Mayıs ayında Hollywood’un film festivallerinden Cinespia Film Festivali her hafta, şehrin farklı bölgelerinde film gösterimleri düzenliyor. Bu yerlerden biri de bizim listemizde yer alan “Hollywood Forever Cemetery” gösterimleri.

Adından da anlaşılacağı gibi mekân bir mezarlık, ancak biraz farklı bir mezarlık. Çünkü içinde birçok ünlü yatıyor ve çok güzel bir manzaraya sahip. Mezarlığın büyük alanı ve güzelliğinden dolayı burada birçok müzik ve film etkinliği düzenleniyor. Mezarlık her ne kadar ürkütücü olmasa da korku filmleri gösterimlerinde biraz dikkatli olmak gerekiyor sanki.

4. Beyazperdenin arkası Sidney: St. George Open Air Cinema, Sidney, Avustralya

sidney acik hava
Sidney şehrinin en güzel noktalarından olan Mrs. Macquaries Point’ta konumlandırılmış sinema, açık hava sinemaseverleri baştan çıkaracak bir tarza sahip. Zira hemen karşısında deniz ve arkasında Sidney’in ikon haline gelmiş silueti bulunuyor. Sinemanın hemen yanında kendi barı bulunuyor. Bu da, yaz sıcaklarında ferahlatıcı bir kokteyli yudumlayarak izlediğiniz filmin tadına varmanıza olanak tanıyor. Eee, daha ne olsun!

5. Bu sinema “içinizi ısıtacak”: Hot Tub Cinema, Londra, İngiltere

hot tub cinema
“Hot Tub Cinema” listemizin şüphesiz en eğlenceli açık hava sinemalarından biri. Bu sinemanın özelliği, izleyicilerin sıcak su dolu havuzun içinden filmleri izleyebilmeleri… Bu çılgın sinemanın çıkış fikri -tahmin edeceğiniz üzere- bir ev partisinde ortaya atılmış ve geliştirilmiştir. Bu konsept ile hareket eden organizatörler, bu sinema etkinliğini Londra’nın doğu bölgesinde çeşitli yerlerde organize ediyor.

Etkinliğe ister bir şişme havuzu kapatıp arkadaşlarınızla katılıyor ister tek kişilik bilet alıp havuzu başka insanlarla paylaşabiliyorsunuz. Sinefilleri üzebilecek tek nokta ise bazen eğlencenin filmin kendisinden daha ön plana çıkabilme ihtimali oluyor.

6. Kayaların akustiğinde yedinci sanat: Red Rocks Cinema, Colorado, ABD

red rocks acik hava
Doğa ile iç içe, sessiz ve doğal bir sinema deneyimi için Red Rocks Sineması, nokta atış yapan bir mekân. Bu muhteşem sahne tamamen doğanın bir eseri olarak karşımıza çıkıyor. Colorado’nun bu meşhur sineması görüntüsüyle daha ilk görüşte sizi kendisine bağlayabilir. Bulunduğu çorak bölgenin sessizliği ve gecenin zifiri karanlığı da sizi bir kat daha filme bağlayabiliyor.

Sinema, Ship Rock ve Creation Rock kayalıklarının arasında kurulmuş. Bu da mekâna inanılmaz iyi bir akustik kazandırmış. Burada birçok konser ve sinema etkinliği düzenleniyor. Bunun yanı sıra sinema işletmecileri belirli aralıklarla kült filmlerin de gösterimini yapıyor.

7. Geçmişten gelen sinema: Cine Thisio, Atina, Yunanistan

cine thisio
Biz elimizdeki eski ama bir o kadar da kült sinemamızı yıkıp yerine AVM inşa ederken, onları gururla ve özenle koruyanlar da var dünyada. Yunanların en meşhur açık hava sinemalarından biri olan Atina’daki Cine Thisio, 1935’ten beri açık kalmayı başaran sinemalardan.

Özellikle etrafımızı saran Akropol ve Panteon manzaraları, Atina’nın bu şirin açık hava sinemasında seyri daha da keyifli kılıyor. Atinalı sinemaseverlerin en sevdiği etkinliklerden biri de evlerinde hazırladıkları içecek ve yiyecekleri yanlarına alıp akşamı bu açık hava sinemasında film izleyerek geçirmek. Kendilerine hak vermiyor da değiliz hani!

8. Oryantal sinema keyfi: Cinema Mirage, Sharjah, BAE

cine mirage acik hava
Birleşik Arap Emirlikleri’nin Sharjah şehrinde bulunan bu açık hava sineması, mimarisindeki oryantalist motiflerle dikkat çekiyor. Yerli desenlerle ama modern bir biçimde süslenen mekân, sanat galerilerini aratmıyor. Sinemanın en önemli özelliklerinden biri de Sharjah Sanat Fonu tarafından yaptırılmış olması.

9. Yeşil cennet sineması: Galileo Open Air Cinema, Cape Town, Güney Afrika Cumhuriyeti

galileo acik hava sinemasi
Bir sinema düşünün, etrafında botanik bahçesi bulunsun. Arkasında şirin bir gölü de olsun, ama kalabalık olmasın. İşte tüm bunlar Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Cape Town şehrindeki Galileo Open Air Cinema’da bir arada bulunuyor. UNESCO tarafından korunan bir botanik bahçesinde yer alan sinemadaki huzuru varın siz düşünün.

Cape Townlılar nisan ve kasım arası her çarşamba günü düzenlenen sinema geceleri sayesinde bu keyfi yaşama şansına sahip oluyor. Ayrıca sinemanın hemen yanında açılan barbekünün yemekleri ile keyiflerini katlayarak.

10. Dağda bayırda olur da plajda olmaz mı!: Riviera Maya Film Festivali, Güney Meksika

riviera maya acik hava sinemasi
Meksika’nın güneyini dünyaya tanıtmak amacını taşıyan bölge sakinleri, birbirinden güzel plajlarında sinema gösterimleri düzenleyerek oldukça yaratıcı, bir o kadar da keyifli bir yol seçmiş. Bu yaratıcılığın ürünü olan ve tam bir keyif festivali olma potansiyeline sahip Riviera Maya Film Festivali kapsamında, her sene nisan ayında bölgenin farklı kumsallarında film gösterimleri gerçekleştiriliyor.

11. Parkta film pikniği: La Villette Cinema En Plein Air, Paris, Fransa

la villette acik hava sinemasi
Paris’in kuzeydoğusundaki La Villette parkını şehrin diğer parklarından ayıran bir özelliği bulunuyor. Zira La Villette her yaz, gün batımından hemen sonra, Parisliler ve turistlere yıldızlar altında açık hava sineması keyfi sunuyor. Burada, parkla aynı ismi taşıyan “La Villette Film Festivali” kapsamında film gösterimi gerçekleştiriliyor. Bu film gecelerinin en güzel tarafı ise ister yalnız ister arkadaş grubunuzla gelip, çimlerin üstüne uzanıp kendi piknik köşenizi yaratarak filmleri izleyebilmeniz. Üstelik de bedava!

12. Şehrin tüm parklarında sinema: Freiluftkino, Berlin, Almanya

freiluftkino acik hava
Açık havada sinema keyfi sürmek söz konusu olduğunda, Berlinliler bu işi iyi bilenlerden. Berlin’de Paris parklarından farklı olarak, ‘La Villette’ örneğini birçok parkta görmek mümkün. Yazın ilk günlerinde başlayan bu etkinlikler bu dönemlerde Berlin’de tam bir açık hava sinema karnavalı yaşanmasını sağlıyor. Şehrin birçok parkında, gün batımından hemen sonra film gösterimleri düzenleniyor. Herhangi bir festivale bağlı olmaksızın düzenlenen ve Freiluftkino adı verilen bu film gecelerinde her parkın kendine ait bir konsepti bulunuyor.

13. Balkanlarda nehir üstü sinema lüksü: Dokufest, Prizren, Kosova

dokufest acik hava sinemasi
Her ağustos düzenlenen “Dokufest – Kısa Film ve Belgesel Film Festivali” artık bir gelenek halini aldı. Festivalin ziyaretçilerine en güzel sürprizlerinden biri, tarihi Prizren şehrinin içinden geçen Lumbardh/Bistrica Nehri üzerine kurulan geçici açık hava sineması. Şehrin tam ortasında bulunan sinema sayesinde film, manzara ile bütünleşerek ayrı bir keyif veriyor. Ancak festivalin güzellikleri bununla bitmiyor. Zira nehir sinemasının yanı sıra ziyaretçiler, Prizren şehir kalesi, tarihi açık hava sineması gibi yerlerde de film izleme şansı bulabiliyor.

1 Yorum

  1. Pingback: Dünya’da Ki Açık Hava Sinemaları | ATIL ALPARSLAN – GEZİ GÜNLÜĞÜ

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>