Barış ve Özgürlüğe Adanmış Bir Yaşam Temasıyla Kutlanan Zülfü Livaneli’nin 50. Sanat Yılı

September 28, 2017

Zülfü Livaneli, sanatı yaratan ve yeniden yorumlayan bir duruşla yıllardır pek çok alanda eserler veriyor. İnandığı gerçeklerin yanında duruşuyla birlikte devam eden yaşamı, müzikten sinemaya uzanan önemli bir yolculuğu kapsıyor. Söz konusu süreçte ürettiği eserler ise dönemini, zamanını ve tarihini besleyen yapısıyla kalıcılık noktasında önemli adımlar atıyor.

50. sanat yılını kutlayan Zülfü Livaneli için geçtiğimiz günlerde özel bir gece düzenlendi…

Zülfü Livaneli’nin sanat yaşamı, zamanın her döneminde ürettiği eserlerle birlikte 50. yılına girdi.

1

Besteleri, senaryoları, kitapları ve yönetmenliğini yaptığı filmleriyle bir bütün olarak büyüttüğü sanat yılında Livaneli için Nilüfer Belediyesi tarafından özel bir gece düzenlendi.

2

“Barış ve Özgürlüğe Adanmış Bir Yaşam” temasıyla düzenlenen gecede sanatçının yaşamından, eserlerinden, dostlarından ve sanat hayatından kesitler konuklarla paylaşıldı.

2

Geceye katılan şair Sunay Akın, Livaneli hakkında şu sözleri söyledi:

2


“Ben, bu ülkede Zülfü Livaneli Müzesi yapılacağına inanıyorum. Şimdiden yola koyulalım. Biz, Zülfü Livaneli’yi Türkiye’ye sığdıramayız. Biz, sanatı Nâzım Hikmet, Yaşar Kemal ve Zülfü Livaneli gibi büyük hocalarımızdan öğrendik”

Bu özel geceye hazırlamış olduğu “Bir Zülfü Livaneli” belgeseli ile katılan Nebil Özgentürk ise, böylesi bir geceyi Türkiye’de çok az insanın hak edebileceğinin özellikle altını çizdi.

1

Gecenin finalinde sahneye çıkan Livaneli, diğer konuklarla birlikte “Yiğidim Aslanım” ve “Ey Özgürlük” parçalarını seslendirdi.

2

Romanları, senaryoları ve şarkılarıyla milyonlara ulaşan usta sanatçı Zülfü Lİvaneli’nin daha nice yıllar sanatla iç içe olması umuduyla…

5

BONUS – 1: Zülfü Livaneli – Yiğidim Aslanım

BONUS – 2: Zülfü Livaneli – Ey Özgürlük

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>