Ünlü Masal Kahramanı Winnie The Pooh ve Şöhretinin Arkasında Yatan Hikaye

June 12, 2017

Çocuk edebiyatının en önemli eserleri arasında gösterilen ve çizgi film uyarlaması da yapılan Winnie The Pooh (Ayı Winnie) AA Milne tarafından kaleme alındı ve ilk olarak 1926 yılında yayımlandı. Hikâyede anlatılanlar bir ayı, bir çocuk ve diğer arkadaşlarının başından geçen maceraları kapsıyordu ve çokça seviliyordu. Buraya kadar olan her şey oldukça normal çünkü hem kitap hem de çizgi film günümüzde de büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Fakat yazar Milne, kendi yarattığı masal sonrasında gelen beklenmedik şöhretin oğlu Christopher Robin üzerindeki etkilerinden bir hayli rahatsız oluyor. Bu durumdan en az Milne kadar rahatsız olan Christopher Robin'in okul yılları ve hayatının büyük bir bölümü pek de keyifli geçmiyor. O hikâyeyi sizler için derledik.

AA Milne, yazarlık hayatı boyunca pek çok kitap yazdı fakat en büyük şöhretini Winnie The Pooh ile yakaladı.

a-a-milne-2

Kitap zaman içerisinde öyle büyük bir üne kavuştu ki şöhreti yazarın bile adını gerilerde bıraktı.

1

Winnie the Pooh’un beklenmedik şöhreti yalnızca Milne'yi etkilememişti. Hikâyedeki Christopher Robin karakterinin ilhamı olan Milne'nin oğlu da bu durumdan rahatsızlık duyuyordu. Çünkü Christopher babasından daha da ünlü olmuştu.

Hatta işler öylesine ilerlemişti ki AA Milne'den şu sözlerle bahsediliyordu, "Oyunları New York’ta başarılı bir şekilde sahneye uyarlanan İngiliz oyun yazarı. Ve Christopher Robin’in babası."

4

O dönemlerde Winnie the Pooh kitaplarını resimleyen EH Shepard da ilerleyen dönemlerde kitabı resimlemekten duyduğu pişmanlığı dile getirecekti.

4

Çünkü Shepard kitabı resimlerken gerçek Christopher’ı resmetmişti ve tüm bu boğucu ilgiye katkı sağladığını düşünüyordu.

7

Fakat yine de ailesi Christopher’ı basının ve okurların yoğun ilgisinden korumak için çabalamadı. Çocukların yazdığı mektuplar Christopher’a okunuyor, o da dadısının yardımıyla mektuplara cevap veriyordu.

32

Bu ilgi yatılı okul için evden ayrıldığında daha da arttı ve Christopher pek çok kez alay konusu oldu.

78

Hem Milne hem Christopher bu karakterin gerçek Christopher'la uzaktan yakından bir ilgisinin bulunmadığını pek çok kez ifade ettiler. Hatta evde kendisine Billy adıyla seslendiklerini bile söylediler fakat bu da bir işe yaramadı.

4

AA Milne bir süre sonra çocuk kitabı yazmayı bırakmaya karar verdi ve bunu da oğlunun orantısız şöhretinden duyduğu tiksinti ve şaşkınlığa dayandırdı.

1

Christopher, üniversiteden mezun olduktan sonraki iş arama dönemlerinde babasını “çocuk omuzlarına çıkmak, ismini çalmak ve kendisine oğlu olmak gibi boş bir ünden başka bir şey bırakmamakla” suçlamıştı.

8

Kitabın 60. yılında edebiyat eleştirmeni Chris Powling, tüm bu olup bitenler hakkında şöyle söylemiştir; "Christopher Robin kadar acı çeken başka bir çocuk olmuş mudur acaba?"

3 Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>