Yürüyemeyen Köpeklere 15 TL Maliyetle Yürüteç Tasarlayan İzmirli Çilingir Ustası

June 20, 2017

Ülkemizin güzel, hayvansever ve pratik zekalı vatandaşları yardıma muhtaç hayvanlar için çok güzel projelere imza atıyorlar. Daha önce Kırıkkale’de sokak hayvanlarını beslerken aralarından birinin belden aşağısının tutmayarak geldiğini gördüğünde pazar arabasından köpeğe kendi imkanlarıyla yürüteç yapan Mehmet Köksal‘ın ardından İzmir’in Menderes ilçesinde yaşayan çilingir ustası Umut Bilir de sokakta yavruyken buldukları felçli köpeğin hayatını kurtararak ona kendi imkanlarıyla plastik borulardan ve çocuk bisikleti tekerleklerinden yürüteç yaptı. Sadece ona değil, artık ihtiyaç duyan her kediye/köpeğe ücretsiz kapısı açık.

Umut Bilir, İzmir’in Menderes ilçesinde yaşayan bir çilingir ustası.

umut_bilir_yurutec (11)

Henüz birkaç aylıkken belinden ısırıldığı için felç kalan Tosun isimli köpeğin hayatını kurtardıktan sonra ona hareket özgürlüğü sağlayabilmek için yürüteç tasarladı.

umut_bilir_yurutec (1)

İnternetten esinlenerek tasarladığı yürüteç için plastik borular ve çocuk bisikleti tekerleklerinden yararlanan Bilir, bu sayede Tosun’un yüzünü güldürmeyi başardı.

umut_bilir_yurutec (2)

“Bir kulübesi vardı, önceden hep orada otururdu ve hareket etmezdi. Şimdi ona özgürlüğünü verebildik bir nebze.”

umut_bilir_yurutec (12)

Tosun için koşup oynamanın kapısını açan yürütecin maliyeti ise sadece 15 lira civarında.

umut_bilir_yurutec (6)

Umut Bilir sadece Tosun’a değil, kurşunlanarak felç kalan sokak köpeği Yağmur’a da yürüteç yaparak mutlu etti.

umut_bilir_yurutec (4)

Herkesin sevdiği ve dükkanın maskotu haline gelen Tosun ve yürütecinden sonra sıra diğer ihtiyaç duyan sokak köpeklerinde…

umut_bilir_yurutec (9)

“Herhangi bir hayvanın bu durumda olmasını istemeyiz ama ihtiyaç olursa yine yürüteç yaparız. Ücret de almıyoruz. Kedi, köpek de fark etmez.”

umut_bilir_yurutec (8)

“Ben insanların da biraz duyarlı olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu dünya sadece bizim değil, başkalarının da dünyası. Onlara da yaşam hakkı tanımamız lazım.”

umut_bilir_yurutec (5)

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>