18 Maddede Nicola Tesla İzinde Bir Otomobil Hikayesi Tesla Motors

November 9, 2017

Nikola Tesla fizik ve mühendislik alanlarında çağımızın en ilham verici bilim insanlarından biridir. Tesla, dönemin Avusturya İmparatorluğu sınırları içinde kalan Smiljan adlı köyde (günümüzde Hırvatistan) Sırp bir anne babanın oğlu olarak 1856’da dünyaya gelir ve 1947’de New York’ta hayatını kaybeder.

Modern hayatın “modern” olmasındaki en büyük pay kuşkusuz onun

Tesla_listelist-654
İleri görüşlü bir kaşif olan Nikola Tesla elektrik akımının standartlarını belirleyerek, yeni yüzyıldaki yaşantımıza çok önemli bir dokunuş bırakmıştır.

Nikola Tesla’nın ölümünden 56 yıl sonra yenilikçi ve öncü başka bir Tesla

tesla-listelist-2
Tesla Motors günümüzün en çok konuşulan otomobil şirketlerinden birisi ve elektrik motorlu yüksek performanslı araçlar üretiyor. Adını son derece isabetli bir tercihle alternatif elektrik akımının babasından alan Tesla Motors, bugün tüm dünyada her hamlesi merakla beklenen bir firma konumunda.

Biz telefon şarjı ararken adamlar şarjlı spor otomobil yapmış

tesla-listelist-3
Elektrikle çalışan yüksek performanslı lüks otomobiller üreten Tesla Motors 2003 yılında Slikon Vadisi’ndeki bir grup elektrik mühendisi tarafından kurulur. O güne kadarki yaygın inanış elektriğin bir otomobil için yeterli enerji ve performansı sağlayamayacağı yönündedir. Üretimi denenen elektrikli otomobiller de bu görüşü destekler nitelikte son derece küçük, konforsuz ve sürekli şarj edilmeye ihtiyaç duyulan pilleriyle kullanışsız modellerdir.

Şu fabrikadan bir de Gebze Organize Sanayi’de olsaydı

tesla-listelist-4
Tesla Motors son derece agresif vizyonu ve gücünü bilimden alan üretkenliğiyle kalıpların dışına çıkmaya karar verir ve bunu son derece hızlı şekilde başarır. Bugün Tesla’nın yeni model tanıtımları otomobil endüstrisinde olduğu kadar, bilime ve yeniliğe meraklı her insan tarafından tüm dünyada nefes tutularak izleniyor.

Amerika’nın otomobil sektöründe kaybettiği prestiji geri getiriyor

Image: CEO of Tesla Motors Elon Musk poses during a television interview after his company's initial public offering at the NASDAQ market in New York
Elon Musk, Tesla’nın ardındaki sihirli güç olarak görülüyor. Dahi iş adamı Paypal ve Spacex (uzay nakliye ve araştırma) gibi şirketlerin de yatırımcısı ya da kurucusu konumunda. Kararları çok tartışılıyor, Tesla’da şirket içinde dahi mahkemeye varan davalar yaşanıyor. Ancak Tesla Motors başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor.

Amerika’da para konuşur

Tesla-Motors-listelist
Nicola Tesla yüzlerce patente ve hayatımızı değiştiren buluşa imza attığı halde beş parasız bir şekilde hayatını kaybetmişti. Yüzyılın dahisinin adını gururla taşıyan Tesla Motors ise bugün 20.9 milyar Dolarlık dev servetiyle bir çok tanınmış otomobil üreticisinden daha büyük bir kuruluş.

Hangi markaları geride bıraktığını bilseniz şaşar şaşar kalırsınız

TeslaStore-listelist
Tesla’yı hala bir kaç çılgın mühendisin macerası olarak görenler için sürpriz rakamlarımız var. Hepimizin bildiği markalar olan Mitsubishi, Suzuki ve Isuzu bugün değer olarak Tesla Motors’un gerisindeler. 7,5 milyar Dolar’la Chrysler’i kontrol eden Fiat bile 20.9 milyar Dolarlık Tesla’nın yanında çıtır çerez konumunda.

Markanın arkasındaki isimler

tesla-listelist-6
Tesla, Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından kurulmuştur. Birçok yerde CEO Elon Musk’ın Tesla’nın sahibi olduğuna inanılır. Aslında Elon Musk şirkete 2004 yılında ilk yatırımı yapan isimdir ve böylece yönetim kurulu başkanı koltuğuna oturur.

Efsane doğuyor

tesla_roadster-listelist

Tesla büyük ses getiren ilk modeli olan Roadster’ı 2006 yılında sınırlı sayıda üretmeye başlar ve 2008 yılından üretiminin durduğu 2011 yılına kadar toplam 2500 adet Roadster üretilir. Tesla Roadster, spor otomobil tarihindeki mihenk taşlarından Lotus Elise kasasının altına yüksek performanslı bir elektrik motorunun koyulmasıyla elde edilir. Tabi ki bu basit tabir aracın enerji kullanım ve dağıtım teknolojilerini kapsamıyor.

Nicola Tesla’nın 1880’li yıllarda doğru akımdan alternatif akıma taşıdığı elektrik, artık 2000’li yılların mühendislerinin ellerinde otomobil tarihini değiştirecek adımlardan birine dönüşümüştür.

Gitmez ki bu, elenktrikli bu, basmaz ki bu!

tesla-listelist-7
Tesla Roadster elektrikli bir arabada performans olmaz kalıbının üzerinde adeta pati çeker, drift yapar, tozu dumana katar. Roadster 0-100 km. arasını 3,7 saniyede kat etmektedir.

Dünyanın en iyi spor otomobillerini üreten Porsche’nin 911 Carera serisinde bu rakam 4.8 saniyedir. Neredeyse 60 senedir spor otomobil dünyasının öncü markası olan efsanevi Porsche 911 kasası, iki turbo ve Gt3 modeli haricinde 0-100 arasında Roadster’ın gerisinde kalmaktadır. Bu performans ve konfor dünya basınında hayli ses getirir.

Asfalt ağlatan teknoloji


Tesla Roadster tek şarjda 400 kilometre yol kat eder. Bu rakam ebedi bir petrol lobisi vesvesesi olarak süre gelen elektrikli otomobillerin menzil sorunu geyiklerini asfaltta önüne katıp dolu dizgin kovalamaya yetmiştir. Tek şarjda 400 kilometre demek iki şarjda Bodrum’a gidip gelmek demektir.

Tesla Bodrum’a gidebilir ama aslında gidemez

tesla-listelist-8
Tesla bunu yapabilse de biz bunu ülkemizde yapamıyoruz çünkü Tesla’nın “Supercharger” üniteleri henüz ülkemizde bulunmuyor. Ama iyi haber şirketin sitesinde 2015 sonrasında İstanbul için bir istasyon gözükmekte. Supercharger projesi bu tip araçların en büyük sorunu olan uzun pil dolum sürelerine bir çözüm olarak geliyor ve pilin yarısı sadece 20 dakikada dolabiliyor.

Ancak İstanbul’dan batıya hatta kuzeye doğru gidersek sorun yok. Öyle ki İstanbul’dan dünyanın en kuzeydeki şehirlerinden olan Norveç’in Narvik şehrine kadar bir Tesla’yla ulaşmak mümkün. Avrupa’ya yayılmış supercharger istasyonları buna olanak tanıyor. Halbuki İstanbul’dan Bodrum’a gitmeniz imkansız. Ya bi yerlerden kablo çekip milletin prizine dileneceksiniz, ya da kimi alışveriş merkezleri ya da kamusal alanlardaki sınırlı sayıdaki şarj istasyonlarında 7 saate varan uzun şarj süreleri boyunca bekleyeceksiniz.

Fazla Tesla şarj kablosu olan var mı

tesla-listelist-9
Günümüzde elektrikli araç üreticileri yatırımlarını özellikle pil ve şarj istasyonları üzerinde yapıyorlar. Tesla yeni nesil hızlı şarj istasyonlarını “Superchargers” olarak adlandırıyor. Tesla’nın en büyük rakiplerinden BMW “SAE Combo” adını verdiği bir standardı kullanırken, bir diğer önemli üretici Nissan “CHAdeMO” adını verdiği istasyonu geliştiriyor. Bu üç büyük markanın ortak bir standart üzerinde görüşmelere başladıkları biliniyor. Sarj istasyonlarını büyük bir network gibi çalıştıracak bu yeni projeyle her marka birbirinin istasyonundan hızlı şarj yöntemiyle yararlanabilecek.

Tesla aile otomobili?


Tesla’nın Roadster modelinin ardından 2012’de Model S adındaki premium sınıftaki sedanı piyasaya çıktı. Şirket felsefesine uygun olarak otomobilin performansı yine üst düzeyde ve 0-100 km arası bir sedana göre hayli iyi bir süre olan 4.2 saniyede kat ediliyor.

Model S, sektör için haber yapan bir çok gazeteciye göre bugüne kadar yapılmış en iyi otomobil olarak tanımlanıyor. Tesla Model S’in özellikle güvenlik konusunda rakibi bulunmuyor. İsminin uzunluğundan ciddiyetini anlayabileceğiniz “Amerikan Ulusal Otoban Trafik Güvenliği Birliği” testleri Model S için mükemmel sonuçlar vermiş. Hatta birliğin standartlarının Tesla Model S için yeterli olmadığı dahi iddia edilmiş.

Daha önce hiç olmadığı kadar iyi

tesla-listelist-12
Elektrikli motorun neredeyse sıfır sesi ve buna rağmen sergilediği muhteşem performans bugün hala bir çok sürücü için akıl almaz bir deneyim olarak nitelendiriliyor. Ayrıca Model S tamamen elektrik motorlu üretim için tasarlanmış ilk otomobil. Başka bir elektrik motorlu araç üreticisi olan Nissan’ın LEAF modeli de özgün bir tasarım gibi gözükmesine rağmen içinde önceki Nissan araçlarda kullanılan parçalar bulunuyordu.

Pil performansı biraz daha gelişmiş Model S’de tek şarjla 425 kilometre yol yapmak mümkün. Model S, Amerika’da yine Trafik Güvenliği Birliği tarafından yılın otomobili gibi ödüller de aldı.

Abi servisi yok bunun


Model S’in değiştirilmeye ihtiyaç duyan sadece 6 parçası var.
Aracın 4 tekerleği ve 2 cam sileceği haricinde yıpranma sonucu değiştirilmesi gereken parçası yok. Üstün teknolojili bir elektrik motorlu aracın tüm artılarını sunan Model S’de mekanik işleyen parça sayısı hayli az. Otomobilde piston, krank mili, egzantrik mili gibi benzin motorlu ve klasik vites sistemli araçlarda olan hareketli parçaların bulunmaması neredeyse servise hiç ihtiyacı olmadığını gösteriyor.

Yeni modeller yolda


2015 yılında piyasaya çıkması beklenen Model X, Lüks bir SUV ve bir minivanın pratikliğini birleştirecek tasarımıyla başka bir segmentte yolları sarsmaya devam edecek. Spor, sedan ve crossover’dan sonra Tesla’nın nasıl bir tasarım ve sınıfla ortaya çıkacağı her zamanki gibi büyük merak konusu.

Allah sahibine bağışlasın


Tesla’nın bugün Palo Alto, California’daki merkezinde 6000’in üzerinde çalışanı var. 37 farklı ülkenin yollarında Tesla görmek mümkün. Tesla Motors, 125’in üzerinde satış ve servis noktasıyla kendisine tutkuyla bağlı olan müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor.

3 Yorum

  1. Pingback: Çinli Mucitler Tarafından Üretilen Ufkunuzu Açacak 31 İcat | ListeList.com

  2. Pingback: Otomobil Tutkunlarını Heyecanlandıracak 32 Yepyeni Canavar Model | ListeList.com

  3. Pingback: Nikola Tesla Kimdir? | listelist.com

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>