Kendi Kendine Teşhis Koyup İnanmakla Başlayan Bir İnternet Çağı Hastalığı: Siberkondria

June 1, 2016

İnternet kullanımının artması, bazı problemleri de beraberinde getiriyor. Yani her bilgiye bir tıkla ulaşabilmek, yararlı olduğu kadar zararlı da aslında. Sizin de hiç, bir yeriniz ağrıdığında doktora gitmek yerine; internet araştırması yapıp kendinize teşhis koyduğunuz oluyor mu? Hatta bazen sırf ulaştığınız sonuçlar yüzünden doktora gitmeye korktuğunuz? Cevabınız evetse, geçmiş olsun diyoruz. Siz de bir siberkondria hastası olabilirsiniz.

"Siberkondria"; kişinin hastalıklarına internette okuduğu bilgilerle teşhis koyması hastalığı anlamına geliyor

6.siberkondria.listelist Bu hastalığa sahip kişiler, kendi rahatsızlıklarına internetten ulaştıkları bilgiler ışığında teşhis koyuyorlar. Ve sonrasında da buna bağlı olarak kaygı bozukluğu yaşıyorlar.

Her insanın bedensel rahatsızlıklara verdiği tepki farklı; ve bu tepki bazı insanları aşırılıklara itiyor

4.siberkondria.listelist Bazı insanlar, yaşadıkları bedensel rahatsızlıklar üzerine çok fazla düşünebiliyor. Bu yüzden o kadar fazla kaygılanıyorlar ki doktora bile gidemiyor; ya da bunun tam tersi; hiç durmadan doktora gidiyorlar. Ve kaygıları hiçbir şekilde azalmıyor.

Hastalık kaygısı yüzünden doktora gidemeyen ya da sürekli doktora giden insanların yardımına da "internet" yetişiyor

3.siberkondria.listelist Yani hastalık kaygısı bu sayede bir de siber özellik kazanıyor. Kişi her türlü rahatsızlığını internette araştırıyor. Ve karşılaştığı bilgiler, kaygısını rahatsız edici boyutlara çıkarıyor.

Siberkondria hastalığında; kişiler, olası hastalıklar yerine en ciddi, en kötü giden hastalıkları kendilerine yakıştırıyor

1.siberkondria.listelist Öyle ki; bu durum, kişilerin günlük yaşamlarını bile arka plana atmalarına sebep oluyor. Diğer insanlarla sohbetleri, bu hastalıklarla ilgili kaygılar üzerine şekilleniyor. Bu yüzden siberkondria, kişinin hayatın birçok alanında işlevsellik kaybı yaşamasına neden oluyor.

Ve basit bir öksürük şikayetinde bile, internet ortamında araştırma yaparak akciğer kanseri olduklarıyla ilgili kaygılar yaşayabiliyorlar

5.siberkondria.listelist Sonra bu internet aramalarının da dozu artıyor. Siberkondria olan kişiler, internette okudukları tüm bilgileri doğru kabul edip en olumsuz senaryoları bile gerçekçi kabul ediyorlar. Siberkondria, hastalık kaygısı bozukluğunu ileri boyutlara taşıyor. Çünkü sağlıkla ilgili kaygıları besliyor.

Yapılan istatistikler, internet kullanıcılarının yüzde 80’inin sağlıkla ilgili internet araması yaptığını ortaya koyuyor

2.siberkondria.listelist Amerika'da yapılan araştırmaların ortaya koyduğu çarpıcı rakam bu şekilde. 500 kişinin katıldığı bir diğer araştırmada ise, internetten alınan bilgilerin grubun yüzde 40’ında kaygıyı artırdığı, yüzde 50’sinde ise azalttığı gözlemleniyor.

Çağımızın bir tehlikesi olarak görülebilecek siberkondria konusunda dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var

7.siberkondria.listelist Bu konuda ilk yapılması gereken şey, internet araştırmaları için güvenilir siteleri takip etmek. Sonra da edindiğimiz bilgilerin gerçeklik ihtimallerini doğru bir biçimde değerlendirmek. Sağlığıyla ilgili sürekli kaygı yaşayan kişiler, internet araştırması yerine bu kaygılarını doktorlarla paylaşmalılar. Gerekli muayeneler sonrasında bir problem olmaması bile kaygılarını azaltmıyorsa; mutlaka psikiyatrik destek almalılar.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>