Kadınların Kabusu Selülit Oluşumunu Azaltmak İçin Yapmanız Gereken 11 Şey

September 7, 2017

Kadınların onda sekizinde bulunan selülit aslında bir görüntü bozukluğundan çok bir sağlık problemi. Üstelik kilonuz, yaşınız ve hayat tarzının fark etmeksizin genlerinizle de alakalı. Ama bu geninizde selülit var diye mutlaka sizde de olacağı anlamına gelmiyor. Ya da eğer genlerinizde varsa yaşam tarzınızla bu durumu yavaşlatabilirsiniz desek daha doğru olur.

Selülit aslında bağ dokularının arasında biriken yağ dokularının oluşturduğu portakal kabuğu görüntüsüdür. Östrojen hormonu ise selülitin en büyük sebebidir. Yani kadınlarda görülmesinin sebebi aslında budur. Hamilelik dönemlerinde ve hormonlarımızın fazla çalıştığı dönemlerde selülit oluşumu artar. Yani aslında çok fazla engel olabileceğimiz bir şey değildir. Ama günümüzde hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme ile çok erken yaşlarda görülmeye başlayan selülitin önlem alarak oluşumunu yavaşlatabiliriz.

1. Bol su içmek

su-icmek-selülit
Su içmek her sağlık probleminde olduğu gibi selülitin engellenmesinde de oldukça faydalı. Su içmek kan dolaşımını hızlandırırken yağ yakımını arttırır. Bu da selülitlerle savaşmanızı sağlar.

2. Hareket etmek

spor-yapmak-selülit
Hareketsizlik çağımızın en büyük problemlerinden biri. Selülit oluşumunda da hareket etmemek veya spor yapmamak büyük rol oynuyor.

3. Yağlı besin tüketimini azaltmak

kizarmis-besinler-selülit
Sıkışmış yağ hücrelerinden kaynaklanan selülit problemi engellemek için sağlıklı beslenmek ve yağlı besinlerden uzak durmak çok önemli. Yağlı yiyecekler yerine haftanın 5 günü sebze ağırlıklı beslenmeli ve lifli gıdalar tüketmelisiniz.

4. Alkol ve sigara tüketimini azaltmak

Either we smoke or we drink or we break up.
Alkolün içinde yer alan kalori oranları ve vücuttaki sıvı kaybını arttırdığı için selülite neden olur. Sigara ise vücuttaki oksijen dolaşımını azaltır.

5. Kahve tüketimini azaltmak

kahve-selülit
Kahve ve selülit arasındaki ilişki uzmanlar tarafından hala tartışılsa da kan dolaşımını olumsuz etkilediğini için aşırı kahve tüketimi selülit oluşumunu tetikliyor. Bu yüzden çok fazla kahve tüketiyorsanız bunu azaltarak selülit oluşumunu engelleyebilirsiniz.

6. Masaj yapmak

masaj-yapmak-selülit
Selülit olan bölgeye masaj yaparak o bölgedeki kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Masaj yaparken doğal yağlar kullanabilirsiniz.

7. Sıcak-soğuk uygulaması

sıcak-soguk-su-selülit
Yine kan dolaşımını hızlandırmak için selülitli bölgeye sıcak su tutup ardından soğuk su dökerseniz hücrelerinizi canlandırmış ve kan dolaşımını hızlandırmış olursunuz.

8. Dar Giysiler ve topuklu ayakkabı kullanımını azaltmak

topuklu-ayakkabi-selülit
Dar giysiler ve topuklu ayakkabılar yine vücudunuzdaki kan dolaşımını yavaşlatır. Bu sebeple selülit oluşumunu hızlandırabilirler.

9. Keseleme yapmak

Selülit-Masajı-Yağları2
Keseleme de o bölgedeki kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur

10. Sağlıklı beslenme

saglikli-beslenme-selülit
Selülitin en önemli nedenlerinden biri sağlıksız beslenme. Bu yüzden olabildiğince lifli gıdalar tüketmeli ve sebze ağırlıklı beslenmeliyiz.

11. Tuz tüketimini azaltmak

tuz-selülit
Tuz vücutta su kaybına neden olur. Birçok hastalığa davetiye çıkardığı gibi selülit oluşumunu da hızlandırır.

Kaynak; 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>