Çocuklara Okumayı Sevdiren Yazar Roald Dahl’dan Büyükleri de İlgilendiren 14 Değerli Söz

December 2, 2016

Norveçli bir ailenin çocuğu olarak İngiltere’de büyüyen Roald Dahl, müthiş hayal dünyasıyla ve kalemiyle hepimizin çocukluğunda en az bir kitabıyla hayatımıza girmiştir. Charlie’nin Çikolata Fabrikası’ndan, Koca Sevimli Dev’e, Matilda’dan Yaman Tilki’ye kadar tüm eserleriyle her yaştan okuyucunun ama elbette ki en çok çocukların zihinlerine en büyüleyici yolculukları yapmasını sağlamıştır. Roald Dahl’ın kitaplarının neredeyse hepsinin sinemaya uyarlanması boşuna değildir. Fantastik zenginliğin ve maceranın doruklarını en tatlı öykülerle bize gösteren bu muhteşem yazar, birçoğumuzun çocukluğunda en yakın arkadaşı olmuştur.

Sıradan, basit öğütlerden çok daha fazlasını barındıran cümleleriyle, hepimizin en unutulmaz çocukluk kahramanlarından biri olan Roald Dahl’ın birbirinden değerli sözlerinden küçük bir derleme yaptık.

1. “Lütfen, yalvarıyorum. Gidin televizyonunuzu çöpe atın ve boşalan yere güzel bir kütüphane kurun.”

lutfen-yalvariyorum
– Charlie’nin Çikolata Fabrikası

2. “Kitaplar onu yeni dünyalara götürüyor ve heyecan dolu hayatlar yaşamış şaşırtıcı insanlarla tanıştırıyordu.”

kiatplar-onu-yeni-dunya
– Matilda

3. “Ama büyüklerin bildikleri başka bir şey daha vardı? O da her ne kadar küçük bir olasılık da olsa şansın var olmasıydı.”

tumblr_ocdnrg550j1s0roruo1_1280
– Matilda

4. “Çocuklarınıza ne kadar risk alma olanağı tanırsanız, kendilerine bakmayı o kadar iyi öğrenirler.”

cocuklariniza-ne-kadar-risk

5. “Sihire inanmayanlar, onu asla bulamayacaktır.”

sihire-inanmayanlar

6. “Büyüdüğünüzde ve kendi çocuklarınız olduğunda şu önemli şeyi hatırlayın lütfen. Ağırbaşlı bir ana-baba hiç de eğlenceli değildir. Bir çocuğun istediği ve hak ettiği ana-baba şöyledir: ÇILGIN”

dunya-sampiyonu-danny
– Dünya Şampiyonu Danny

7. “İyimser biri asla çirkin olamaz. Kafanın içindeki iyi düşünceler yüzünde güneş ışıkları gibi parlar ve hep güzel görünürsün.”

PKT3044-208285 1979 Roald Dahl.

8. “Ben her zaman için kendime şunları söyledim. Eğer küçük bir hesap makinesi yapabiliyorsa, ben neden yapamayacakmışım?”

ben-her-zaman
– Matilda

9. “Gözünü hiç paradan ayırmadan soğuktan titreyen parmaklarının arasında sımsıkı tuttu. Elinde tuttuğu paranın o anda onun için bir tek anlamı vardı: YEMEK.”

gozunu-paradan-hic-ayirmadan
– Charlie’nin Çikolata Fabrikası

10. “Bu fabrikanın başına geçmek için ne istesem vermeye hazır binlerce uyanık var ama ben öyle birini istemiyorum. Hele yetişkin birini hiç istemiyorum…

bu-fabrikanin-basina
“…Yetişkin biri beni dinlemez, yeni bir şey öğrenemez. Kendi bildiğini okur, bana kulak asmaz. O yüzden, fabrikamı bir çocuğa vermeliyim.”

– Charlie’nin Çikolata Fabrikası

11. “Hayatın ayrılmaz bir parçasıydı kitaplar!”

hayatin-ayrilmaz
– Charlie’nin Çikolata Fabrikası

12. “Güçlüklerle karşılaşan, zor günler yaşayan küçük çocuklara umulmadık bir sağduyu gelir, bir de bakarsınız kafayı çalıştırıyorlar, zorlukların üstesinden gelmeye çabalıyorlar.”

No Merchandising. Editorial Use Only Mandatory Credit: Photo by ITV/REX (656662g) Roald Dahl writer for 'Tales Of The Unexpected' ITV Archive No Merchandising. Editorial Use Only
Mandatory Credit: Photo by ITV/REX (656662g)
Roald Dahl writer for ‘Tales Of The Unexpected’
– Charlie’nin Çikolata Fabrikası

13. “Babam, sizin eğitim görmüş dediğiniz adamlardan değildi. Hayatında yirmi kitap okuduğundan bile şüphe ederim. Ama harika bir masal anlatıcısıydı. Her gece, bana bir uyku masalı uydururdu ve en güzelleri de diziye dönüşen ve geceler boyu sürenlerdi…”

koca-sevimli-dev
“…Bunlardan biri, hiç kuşkusuz en azından elli gece sürmüştü,
‘Koca Sevimli Dev’ ya da kısaca ‘KSD’ adlı kocaman bir adam hakkındaydı.”

– Koca Sevimli Dev

14. “Eğer televizyonu kaldıracak olursak, Sonra nelerle oyalayacağız Sevgili çocuklarımızı? Lütfen açıklayınız!”

Roald Dahl answers a telephone while filming an episode of the science fiction show "Way Out" in Central Park, New York, March 25, 1961. (Photo by CBS Photo Archive/Getty Images)
“…Yanıt vereceğiz size bir soruyla, ‘Eskiden ne yapıyordu insanlar çocuklarıyla? Nasıl mutlu oluyorlardı günlerce Bu canavar keşfedilmeden önce?’ Unuttunuz mu? Bilmiyor musunuz? Çok hızlı ve yavaş söylüyoruz: OKURLARDI… HER ZAMAN! OKURLARDI… DURMADAN! İnsan ne kadar okursa doyamaz o kadar kitaba! İnsan hayatının yarısı Hiç düşünmeden kitap okumaya ayrılmalı.”

– Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>