2017 Nobel Edebiyat Ödülü’nün Sahibi Kazuo Ishiguro’nun Eserlerinden 12 Alıntı

October 18, 2017

2017 Nobel Edebiyat Ödülü, 1954 yılında Nagazaki’de dünyaya gelen ve 1960 yılında İngiltere’ye yerleşmesinin ardından İngiliz vatandaşı olan Kazuo Ishiguro‘ya verildi.

Ishiguro’nun dilimize kazandırılan romanları Uzak Tepeler, Değişen Dünyada Bir Sanatçı, Günden Kalanlar, Avunamayanlar, Çocukluğumu Ararken, Beni Asla Bırakma ve Gömülü Dev‘den oluşuyor. Yazarın eserlerinden derlediğimiz altı çizilesi cümleleri bir araya getirdik.

1. “Bazen olaylar beklediğimiz şekilde gelişmez. Birisi öyle olacağını söylemiş olsa bile.”

1

2. “Belleğin güvenilmez bir şey olabileceğini anlıyorum; çoğunlukla insan hangi koşullarda anımsıyorsa bellek onların rengini büyük oranda taşıyor, burada bir araya getirdiğim anılarım için de geçerli bu kuşkusuz.”

1

3. “Sessizlik pekâlâ en derin düşüncelerin oluşmakta olduğuna, en derinlerdeki enerjinin toparlandığına işaret edebilir.”

Delistraty-Kazuo-Ishiguro1-1

4. “Ama şimdi arada bir önümüzde bizi bekleyen şeyler konusunda üstü kapalı şakalar yapmak kabul edilir olmuştu, hatta gerekiyordu.”

4

5. “Şimdi bu olanlar bana anlamlı bir bütünün parçaları gibi görünüyorsa, bunun nedeni, onlara daha sonra olanların ışığı altında bakıyor olmamdır.”

Kazuo-Ishiguro_3177067b

6. “Sanırım gerçek şu ki, o yaşlarda çoğu çocuk böyle yapar; belirli bir nedeniniz yoktur, sadece yaparsınız aklınıza geleni. Yaparsınız, çünkü güldüreceğinizi sanırsınız ya da bir tepki yaratacak mı diye merak edersiniz.”

Wood-Kazuo-Ishiguro

7. “Satranç,tutarlı stratejileri sürdürmek demektir.Düşman senin planını bozduysa vazgeçmek değil, hemen bir yenisini yapmak gerekir.”

2

8. “Bunca yıla rağmen, bir tek anda, doğru anda her şeyin değişebileceğini düşünmem delilik mi?”

2

9. “Bir su birikintisine basmadan bir saniye önce suyu görürsünüz, ama yapacağınız hiçbir şey yoktur ya, onun gibiydi.”

kazuo_7591

10. “Bana öyle geliyor ki dünya şu veya bu konuda dahi olduklarını iddia eden insanlarla dolu; oysa dikkate değer tek yanları, hayatlarını örgütlemekteki müthiş beceriksizlikleri.”

s-7f63413aa907605c636992c9a76e1899b7a2e97b

11. “Seçme şansı olunca, kendine benzeyeni seçer insan.”

Kazuo-Ishiguro-009

12. “Belki de hiçbirimiz yaşadıklarımızı tam olarak anlamıyor ve yeterli zamanımız kalıp kalmadığını hissedemiyoruz.”

image (1)

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>