Hayallerini Gerçeğe Dönüştürmek İsteyen Kadın Girişimcileri Destekleyen 6 Kurum ve Proje

October 26, 2017

Türkiye’de birçok kadın yeterli eğitim imkanlarına sahip olamıyor. Olsa bile çoğu kadın birçok farklı sebeple kariyerini yarıda bırakıyor ve çevrenin de etkisiyle hayallerini gerçekleştiremeyeceğine inandırılıyor. Türkiye’nin her yerinde ve her alanda binlerce kadının başarabileceğine inandığı bir hayali var.

Ne yazık ki hayalleri olan kadılara inanan ve onları destekleyen kurumlara ve insanlara ulaşmak oldukça zor. Sön dönemlerde bu algı yıkılmaya çalışılıyor ve kadın girişimciler her alanda maddi ve manevi olarak destekleniyor. Eğer küçük ya da büyük bir hayaliniz varsa başarabileceğinize inanın.

Küçük bir köyde kurduğu girişim projesiyle Türkiye’nin her yerine nadir mantarları satan Reyhan İşcan‘dan babasının işini büyüterek tüm dünyaya gül suyu ve ürünleri satan, bir marka yaratan Gülşah Gürkan‘a kadar hayalini gerçekleştiren birçok kadından biri de siz olabilirsiniz. Eğer hayalinize inanıyorsanız kadınların önündeki en büyük engel olan finans sorununu çözecek veya sizi manevi açıdan destekleyebilecek proje ve kurumlar için listemize göz atın😇

1. KAGİDER ( Türkiye Kadın Girişimciler Derneği )

kagider
Kadın girişimlerini destekleyen ve kadınların sadece ekonomik değil politik ve sosyal anlamda da güçlenmesini hedefleyen KAGİDER, 2002’de 37 kadın tarafından İstanbul’da kuruldu. KAGİDER aslında kadınlara mentorlük veriyor, finansal kaynak açısından yol gösteriyor ve kadınlar iş hayatında daha çok yer alabilmesi için çeşitli eğitimler veriyor. Tüm bu amaçlar doğrultusunda birçok farklı alanda çeşitli projeleri var. Bunlardan bazıları; Geleceğin Kadın Liderleri, İşimi Kuruyorum, Kadın Liderlik Platformu, Kagider Pusula, Woman 20, We- Mentor Projesi, Kadın Fonu gibi projeler. Detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

2. TOBB – İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu

tobb
Girişimcilik kültürünü kadınlar arasında yaymak ve kadınların nitelik ve nicelik açısından geliştirilmesini amaçlayan İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu “Teknoloji Melekleri” ve “Fikrim Artık İşim” gibi projeleri gerçekleştirdi. Yeni projesi olan “Mobil Çözümlerin Adresi Kadın” ile kadınların mobil uygulama yazmasını sağlıyorlar ve ortaya çıkan projelerin hayata geçirilmesini sağlıyor. Buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

3. Arya Kadın Yatırım Platformu

arya-kadin
Kadın liderliğindeki KOBİ’leri bularak onlara değer katabilecek yatırımcılarla eşleştiren Arya Kadın Yatırım Platformu’ndaki yatırımcılar da girişimcilerle aynı yolalrdan geçmiş ve onları anlayan kişiler. Bu anlamda kadın girişimcilerle yatırımcıları buluşturan bu platformda yatırım süreci yaklaşık 6 ay sürüyor. Eğer siz de bu platformdan destek almak istiyorsanız detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

4. KOSGEB – Girişimcilik Destek Programı

kosgeb
KOSGEB yani Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, her yıl birçok girişimciye destek veriyor ve hibe sağlıyor. Son dönemlerde kadın girişimlere verdiği öncelik ve önem de oldukça güzel karşılanıyor. KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı’na başvuran kadınlara destek oranı %80-90 arasında daha fazla oluyor. Ayrıca KOSGEB’in birçok farklı alanlardaki girişimleri destekleyen pek çok farklı projesi de mevcut. Genellikle sağladıkları destek ve hibeleri alabilmek için çeşitli eğitimlerden geçmeniz gerekiyor. Detaylı bilgi için internet sitelerine göz atabilirsiniz.

5. EY Türkiye Girişimci Kadın Liderler Programı

ey-kadin
İşlerini büyütme hedefi ve potansiyeli olan tutkulu kadın girişimcilere ulaşarak onların hedeflerini gerçekleştirmelerine yardım edecek bir liderlik programı olan EY Türkiye Girişimci Kadın Liderler Programı pek çok farklı adımdan geçen kadın girişimcilerin girişimlerini geliştirmelerine yardım ediyor. Bu programa başvurmak ve daha detaylı bilgi almak için buradan başvuru süreçlerine göz atabilirsiniz.

6. Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü

Hepsiburada-Kagider-teknoloji-gucu
Hepsiburada.com ve KAGİDER iş birliğinde gerçekleştirilen eğitim programı sayesinde girişimciliğin temellerini öğrenen kadınlar bir girişim fikri olan ya da girişimini e-ticarete taşımak veya e-ticarette büyütmek isteyen kadınlara teknoloji gücü sağlayarak, işlerini kurmalarına ve büyütmelerine destek oluyor. Sizin de e-ticaret girişimi hayaliniz varsa bu programa başvurabilirsiniz. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>