Ayda 15 Dolara Çalıştığı İşinden Ayrılıp Kurduğu Siteyle Rekor Seviyede Zengin Olan Jack Ma

September 12, 2017

Dünyaca ünlü e-ticaret devi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, şirketini bugünlere getirene kadar zor ve yokluk içinde bir hayatı sırtladı. Başvurduğu her iş, her okul ona olumsuz yanıt verdi ama o pes etmedi. Bugün dünyanın hatırı sayılır cirolar elde eden e-ticaret sitesini kuran Jack’in başarısında en büyük payı inanmak ve vazgeçmemek oluşturuyor. Sıfırdan yola koyulduğu hikayesinde başarının zirvesine ulaşan cesur adamın hayat hikayesi, umudunu kaybetmek üzere olan herkese ilham olmalı.

1964 yılında Çin’de dünyaya gelen Jack Ma’nin çocukken en büyük hayali İngilizce öğrenmekti. Bunun için her sabah erken kalkar, turistik alanlara giderek buradaki turistlerle İngilizce konuşmaya çabalardı.

jack-ma--born-ma-yun--was-born-on-october-15-1964-in-hangzhou-located-in-the-southeastern-part-of-china-he-has-an-older-brother-and-a-youn

İngilizceyi bu şekilde öğrenmeye başlayan Jack, üniversite için şansını üç kere denedi fakat her seferinde başarısız oldu.

after-president-nixon-visited-hangzhou-in-1972-mas-hometown-became-a-tourist-mecca-as-a-teenager-ma-started-waking-up-early-to-visit-the-c

Bu başarısız sınav girişimlerinin ardından en sonunda öğretmenlik enstitüsüne girdi.

without-money-or-connections-the-only-way-ma-could-get-ahead-was-through-education-after-high-school-he-applied-to-go-to-college--but-fail

Eğitimini tamamladıktan sonra iş arayışına başlayan Jack, başvurduğu 30 işin tamamından olumsuz yanıt aldı.

ma-was-scrawny-and-often-got-into-fights-with-classmates-i-was-never-afraid-of-opponents-who-were-bigger-than-i-he-recalls-in-alibaba-a-bo

O yıllarda KFC Çin pazarına yeni yeni girmişti, KFC’nin açık pozisyonlarına başvuruda bulunduğunda kendisiyle birlikte 24 kişi daha iş başvurusu yapmıştı. Jack hariç diğer başvuranların tamamı işe alınmıştı.

ma-had-no-experience-with-computers-or-coding-but-he-was-captivated-by-the-internet-when-he-used-it-for-the-first-time-during-a-trip-to-th

İş başvurularıyla birlikte öte yandan da kapağı Amerika’ya atmaya çalışan Jack, eğitim için Harvard Üniversitesi’ne yılmadan, yorulmadan 10 kez başvuru yaptı ve her seferinde ret yedi.

Her başvurusu olumsuz değerlendirilen Jack, pes etmedi ve o dönemlerde ayda 15 dolar gibi düşük maaş karşılığında 5 sene boyunca öğretmenlik yapmaya başladı.

in-2005-yahoo-invested-1-billion-in-alibaba-in-exchange-for-about-a-40-stake-in-the-company-this-was-huge-for-alibaba--at-the-time-it-was-

1995 yılına geldiğinde Amerika’ya seyahat etmeye karar verdi. Amerika’da internet ile tanışan Jack, uzun bir süre internetin ne işe yaradığına ve internetle neler yapılabildiğine anlam veremedi.

-397

Arama motorlarını kullana kullana internetin ne gibi işlere yaradığını keşfeden Jack, yeni bir iş fikrinin temellerini attı.

Çin’de bilgisayar ve internet hizmetleri henüz Amerika’da olduğu kadar yaygın değildi ve oldukça pahalıydı.

SoftBank CEO Masayoshi Son And Alibaba Chairman Jack Ma Attend SoftBank World 2014

1999 yılında ülkesine döndüğünde internetle ilgili fikirlerini burada hayata geçirmeye karar verdi.

Bloomberg1

Gelecekte internete duyulacak ihtiyacın farkında olan girişimci, 1999 yılında bir site kurarak bunu Çin Hükumeti’ne sattı.

alibabas-jack-ma-could-buy-ac-milan-from-silvio-berlusconi

Kurduğu sitenin adını Ali Baba ve Kırk Haramiler hikayesinden ilham alarak koyan Jack’in, meşhur alibaba.com ile serüveni 1999 yılında 100 bin dolar sermaye ile başlamış oldu.

jack-ma-2

Şirketine finansman aradığı zamanlarda kendisini pek ciddiye almayan Amerikalı yatırımcılar Jack’in deli olduğunu düşünüyordu. Oysa o, bu projesi ile rekor düzeyde bir zenginliğe erişmişti.

ma-most-recently-made-headlines-after-meeting-president-donald-trump-despite-trumps-protectionist-attitude-towards-trade-jack-ma-said-chin

Kısa sürede popülerleşen site, dünyanın dört bir yanından alıcı ve satıcıları bir araya getirerek günümüzde de hala en çok tercih edilen e-ticaret siteleri arasında yer alıyor.

jack-ma-alibaba

Elektronikten makineye, spor ürünlerinden kişisel temizlik ürünlerine kadar her türlü ihtiyaç gerektiren ürün milyonlarca alıcı ve satıcıyı bir araya getiriyor.

getty_466480018_151176

3 buçuk milyondan fazla irili ufaklı faaliyet gösterdiği şirketinin yıllık cirosu 300 milyar dolar.

jack-ma

Bu akıllıca girişim ile Jack Ma yayınlanan birçok listede dünyanın en zengin ilk 100 isminden biri ve aynı zamanda Çin’in en zengin ikinci iş adamı.

at-the-world-economic-forum-in-2016-jack-ma-revealed-he-has-even-been-rejected-from-harvard--10-times

Dünyanın dört bir yanından 24 bin çalışana sahip şirketindeki yöneticilik pozisyonundan, genç beyinlere yer vermek için 2013 yılında istifa etti.

104225995-_95A5004.1910x1000

İstifasının ardından yalnızca yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdüren Jack Ma’nın hikayesi, her türlü olumsuzluğa rağmen bir gün başarıyı elde edeceğine inananlara yeşil ışık yakıyor.

jack-ma-02-1024x694

Kaynak; 1, 2,

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>