Dünyanın İlk Ücretsiz Okuma Alanı İlan Edilen Ülkesi: Hırvatistan

September 11, 2017

E-kitap kullanımının sağladığı yarar, henüz kişiden kişiye değişen bir tercih meselesinden öteye gidebilmiş değil. Buna bağlı olarak her ne kadar farklı seçeneklerle hayatımıza sunulsa da pek çok insan gerçek kitap okumaktan, kütüphanesinde kitap biriktirmekten vazgeçmiyor. Tek tıkla istediği kitaba ulaşabilmek yerine kitaplığında arayışa çıkmak daha makul gelebiliyor. Çünkü kitap kokusu olarak adlandırdığımız romantik bağ, insanları edebi metinlerle kurduğu bağın merkezinden beslemeye ve öğretmeye devam ediyor.

Hırvatistan’da hayata geçirilen bir uygulama, e-kitap paylaşımı üzerinden sağlanan ilginç bir sürece ev sahipliği yapmaya başladı.

1

Projeye göre Hırvatistan sınırları içerisinde yaşayan herkes Croatia Reads (Hırvatistan Okuyor) uygulamasını telefonuna indirerek pek çok kitaba ücretsiz ulaşabiliyor.

kitap

Uygulamanın ortaklarından ve aynı zamanda da editörlerinden olan Mirela Roncevic, projenin amacıyla ilgili olarak şunları söyledi:

75

“Tüm insanların kitaplara ve bilgiye ücretsiz erişimi olması gerektiğini savunan bir internet sitesi olarak No Shelf Required bu tarihi projenin ilk sponsoru olmaktan onur duyuyor. Hırvatistan bugün 21. yüzyılda kitaplar söz konusu olduğunda nelerin yapılabileceğine dair mükemmel bir örnek teşkil ediyor.”

Mobil cihazlar üzerinden sağlanan uygulamalara ve söz konusu kitaplara sağlanan erişim tamamen ücretsiz olarak planlanmış durumda.

publisher

Sistemde kayıtlı 100 bin kitap bulunuyor ve ülke içerisindeki turistler de bu uygulamadan ücretsiz olarak faydalanabiliyorlar.

book-5

Böylece dev bir sanal kütüphaneye dönüşen ülkede kültürel ve edebi paylaşımın önünün bu denli açılması, devrim niteliğinde bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

2

İnternet sisteminin oldukça nitelikli kullanıldığı projenin bütün ülkelerde yaygınlaşması umuduyla. Her şeye rağmen yaşasın okumak!

2

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>