Türkiye’nin İlk Grafik Tasarımcısı Olarak Nitelendirilen İhap Hulusi Görey

February 15, 2017

Afiş dediğimiz zaman kuşkusuz akla gelen ilk isimlerden birisi 1986 yılında aramızdan ayrılan İhap Hulusi Görey’dir. Almanya’da öğrenim gördükten sonra 1925 yılında Türkiye’ye dönen İhap Hulusi, Türk afiş sanatının da öncüsü olmuştur. Almanya’da hocası olan Prof.Ludwig Hohlwein güçlü bir desen anlayışına sahip olması kendisi üzerinde izler bırakmıştır. Türk grafik sanatının kurucusu olmasının yanı sıra yaptığı çalışmalar ile Türk reklamcılığının ilk büyük isimlerinden olmasını da sağlayacaktı. Yoğun afiş çalışmaları almaya başlayınca il atölyesini kurmaya başladı.
İlk afiş siparişini 1927 yılında yaptığı İnci Diş Macunları idi. Ardından İstanbul’da kurduğu atölye ile birlikte birçok işlere imza atacaktı.

AKBABA Dergisi

akbaba-dergi
Kendini tanıtmak için ilk zamanlar Türkiye’nin en gözde dergisi olan Akbaba’da Münif Fehim ve Ramiz Gökçe’yle birlikte karikatürist olarak çalıştı.

1930 yılında Kulüp Rakısı Etiketini yaptı.

kulup-rakisi-ettiketi-ihap-hulusi

Ardından Atatürk’ün siparişi üzerine 1932 yılında ALFABE kitabının kapağını tasarladı.

ihap-hulisi-alfabe
Cumhuriyetin 10. yılında yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine Atatürk tarafından kol saati hediye edildi.

İhap Hulusi, Ziraat Bankası, İş Bankası, Yapı ve Kredi, Garanti, Sümerbank, Emlak Kredi, Türk Ticaret Bankası, Maliye Bakanlığı (tahviller) hazırladı.

ihap-hulusi-banka

Tayyare Piyangosu (bugünkü adıyla Milli Piyango) idaresi için 35 yıl çalışan İhap Hulusi, bu süreçte yurtdışında da adını duyurdu.

İhap-Hulusi-Milli-Piyangolar
Bayern’in afiş ve etiketleri, Mısır’ın Tekel İdaresi, Devlet Demir Yolları ve şehir hatlarına ait ve ilanları, ünlü İngiliz viskisi John Haigh’ın, İtalyanların Cinzano ve Fernet Branca’sının afiş ve etiketleri İhap Hulusi tarafından yapıldı.

Türkiye’de ilk grafik tasarım sergisini 1935 yılında Beyoğlu’nda açtı.

ihap-hulusi-sergi

1978’de Grafikerler Meslek Kuruluşu onur üyeliğine seçildi.

ihap-hulusi-onur-uyesi

Hat sanatını modernize eden İhap Hulusi ve Çalışmaları

ihap-hulusi-hat
Afiş çalışmalarının yanı sıra hat sanatını modernize eden İhap Hulusi başarılı örnekler vermiştir. Son yıllarında maddi zorluklar çok yaşamıştır. Maddi sıkıntılarının nedeni daha önce çalıştığı yerlerin sigorta yapmamasıydı. Yine de çalıştığı Milli Piayngo kurumu cüzi miktar aylık bağlasa bile ömrü kullanmamaya yetmemiştir. 27 Mart 1986 tarihinde yaşamını yitirdi.
Daha fazlasını merak edenler Ender Merter’in yazdığı 80. Yılında Cumhuriyet’i Afişleyen Adam adlı kitabı da okuyabilirsiniz.

Gazeteler için hazırladığı bazı reklam afişleri ve siyasi afişeler

1. Beykoz Kunduracıları

ihap-hulusi

2. Yalova Kapıcıları

ihap-hulusi-yalova-kaplicalari

3. Devlet Hava Yolları

ihap-hulusi-thy

4. Vatandaş

ihap-hulusi-vatandas

5. Gislaveo Kets ve Basketleri

ihap-hulusi-kets

6. AEG

ihap-hulusi-aeg

kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>