İnsana Hayatı Dar Eden Huzursuz Bacak Sendromu Hakkında Bilmeniz Gereken 12 Gerçek

August 1, 2016

Huzursuz Bacak Sendromu, her ne kadar kulağa espri gibi gelen bir tabir olsa da aslında gerçek bir hastalık, hem de can sıkan cinsten. Hastalığın semptomlarını tarif ederken kişiden kişiye göre ne kadar değiştiğini duyunca şaşırırsınız.

İngilizce’de Restless legs syndrome (RLS) olarak geçen hastalık, sadece yurdum insanının değil tüm dünya vatandaşlarının kabusu. :/

Araştırmalara göre toplumun %7’si, insanın uykusunu sabote eden bu sinir bozucu hastalıktan muzdarip. Biz de bu enteresan rahatsızlık durumuna biraz açıklık getirmek istedik.

1. Huzursuz Bacak Sendromu ortaya bilinçsizce çıkan bir durum değil


Hastalığı çekenlerin tanımlamaları genelde; kaşıntı, sızı, titreme, kramp gibi hisler uyandırdığı yönünde. Bu hisler insanda acilen kalkıp dolaşma isteği yaratıyor ama aslında genelde kontrol edebiliyorlar. Bu histen bunalıp artık kontrol etmek istememe noktasına geldiklerinde de kalkıp hareket etmeye başlıyorlar.

2. Huzursuz Bacak Sendromu hamilelikte ayrı bir dert


Sebebi tam olarak anlaşılmasa da, bazı kadınlar hamileliklerinde bu hastalığı yaşıyorlar ve doğumdan sonra geçiyor.
Dr. Tagliati’ye göre bunun bir mantıklı açıklaması olabilir; hamilelik sürecinde vücutta demirin azalması. Yani bu hastalığın baş nedenlerinden biri…

3. Vitamin takviyeleri bu beladan kurtulmanızı sağlayabilir


Bu hastalığın tek çözümü ilaçlar değil. Doktorlar kendilerine bu şikayetle gelen hastalara önce demir ölçümü yaptırıyorlar. Eğer vücuttaki demir oranı düşükse önce doğal takviyelerle tedavi etmeyi deniyorlar. Demir seviyesini yükseltmek, beyindeki dopamin seviyesini de yükseltmek anlamına geliyor ve bu da huzursuz bacağı sakinleştirmeye yarayabiliyor. Ayrıca folik asit ve magnezyum takviyesi de yardımcı olabiliyor.

4. Huzursuz Bacak Sendromu ilaç sektörünün kirli bir oyunu değil, hep vardı


2005-2006 yıllarında hastalığın tedavisi bulunduğunda, yurt dışındaki televizyonlarda ilaçların reklamları dönmeye başladı. Arkasından da komplo teorileri tabii ki. Komedyenler hastalığı ti’ye aldılar ve bazı doktorlar istatistiklerin abartıldığını öne sürdüler. Dr. Tagliati’ye göre; bu hastalık ilaçların bulunduğu zamanlardan çok daha eski, ayrıca televizyon reklamları insanların bu hastalığın farkına varmaları ve deli olmadıklarını anlamaları için önemliydi.

5. Hastalığın ilaç tedavisinin çok acayip ayan etkileri olabiliyor


Huzursuz Bacak Sendromu tedavisi için verilen Requip, Mirapex gibi ilaçla beyindeki dopamin reseptörlerine etki ediyor, bu da hem risk hem de ödülle bağlantılı. Bu da bazı insanlarda kumar ve seks bağımlılığı gibi durumları tetikleyebiliyor.

Dr. Tagliati’ye göre, bu bağımlılıklara hali hazırda yatkınlığı olan insanların bastırılmış dürtülerini ortaya çıkarması açısından bu ilaçlar risk oluşturabilir. Tabii ilacın dozunun da kontrollü olarak ayarlanması gerekiyor.

6. Şimdiden bu hastalığın belirtileri varsa yaşlanınca daha da çok olabilir

huzursuz-bacak-sendrom
Huzursuz Bacak Sendromu her yaşta ortaya çıkabiliyor ama 65 yaş ve üzerindekiler için risk daha da fazla. Belirtiler yaş ilerledikçe daha da artıyor, 50’den sonra da uykuyu iyice sabote etmeye başlayabiliyor.

7. Abartısız yapılan spor hastalığın semptomlarını azaltabilir


Birçok uzman, düzenli egzersizin Huzursuz Bacak Sendromunu kontrol altına alabileceği görüşünde. Daha hareketsiz olduğumuz günlerde hastalık bizi daha çok esir alıyor. Ayrıca ufak çaplı esneme hareketleri ve masaj da rahatlatabilir.

8. Huzursuz Bacak Sendromu önemsiz bir hastalık değil


Bu çileden çıkaran hastalığa sahip olmayan şanslı insanlar, ne kadar kötü hissettirdiğini, gününüzü ve gecenizi nasıl kabusa çevirdiğini anlamakta zorlanabiliyorlar. Huzursuz Bacak Sendromu, kronik uykusuzluk sorunlarına yol açabilir ve hayatınızı çok kötü etkileyebilir. Ayrıca yüksek tansiyon gibi sorunlara da zemin hazırlayabilir.

9. Hastalığın teşhisi o kadar da zor değil


Bunun için bir kan testi falan yok ama muayene için 4 tane kriter var. Bacakları sürekli hareket ettirme isteği, bu isteğin dinlenme saatlerinde daha çok belirmesi, hareket edince huzursuzluğun azalması ve son olarak geceleri ve akşam üstü saatlerinde daha çok ortaya çıkması.

10. Bu korkunç dert genlerinizden geliyor olabilir

baba-ogul
2007’de Avrupa’da yapılan araştırmalara göre, bu hastalığa yakalanma riskinizi genetik faktörler ikiye katlayabiliyor. Ayrıca araştırmalarda, Batı Avrupa genlerinin özellikle risk taşıdığı keşfedildi.

11. Geceleri daha da huzursuz eden sendrom


Huzursuz Bacak Sendromu geceleri, yani beynin rahatladığı ve uykuya hazırlandığı zamanlarda daha çok ortaya çıkıyor. Hatta bazı hastalar sırf bu yüzden önemli toplantılarını sabah saatlerine alıyorlar çünkü gün içinde zaman ilerledikçe uzun süreli sabit oturma eylemi daha da zorlaşıyor.

12. Huzursuz Bacak Sendromu, Parkinson belirtisi değil


İki hastalığın da ilaçları benzer olduğu için insanların çoğunda ikisinin bağlantılı olduğu düşüncesi yaygın. Neyse ki böyle bir şey yok. İstatistiklere göre, Huzursuz Bacak Sendromu yaşayan insanların Parikson’a da yakalanması görülen bir durum değil.

Sen bilir kişi misin, sen uzman mısın, sen kimsin lan? diye sorarsanız; yararlandığımız kaynak işte burası.

3 Yorum

 1. Mahmur

  October 29, 2017 at 10:08 pm

  Uc hafta sabahlari iki kasik bakla uc hafta yiyin bir hafta ara verin sonra uc hafta daha yiyin eger bulursaniz ilk uc hafta dort adet bakla yapragi yiyin inanilmaz rahatlama gorceksiniz

 2. Mahmur

  October 29, 2017 at 10:08 pm

  Bakla inanilmaz rahatlatir

 3. Mahmur

  October 29, 2017 at 10:11 pm

  Baklanin kontrollu yenmesi cok onemli baklayi iyiarastirin

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>