16 Game of Thrones Karakterinin Lakabı ve Bu Lakapların Hikayeleri

Ağustos 18, 2017

Game of Thrones karakterlerinin isimleri okunuş ve yazılış olarak bizim bildiğimiz batılı isimlerden biraz daha farklıdır. O yüzden genellikle isimlerden önce lakapları ezberlenir. Tabii bunda bizim kültürümüzde de lakap kullanımın yaygın olmasının etkisi var. Game of Thrones karakterlerinin lakaplarını ve bu lakapların verilme hikayesini listeledik. Keyifli okumalar.

1. Robb Stark / The Young Wolf (Genç Kurt)

rehost%2F2016%2F9%2F13%2Fb925344f-6ba2-47cc-a865-aeae6234a292
Babası Ned Stark’ın ihanetten dolayı Kralın Şehri’nde hapse atılmasından sonra, kendisine bağlı olan sancaktarlar ve Nehir Lordları ile birlikte ayaklanarak Kralın Şehri’ne yürümüştür. Çok genç olmasına rağmen girdiği bütün savaşlardan galip çıkmayı başarmış ve bu yüzden hem destekçileri hem de düşmanları tarafından “Genç Kurt” olarak anılmaya başlanmıştır. Frey’lerin kancık pususuyla hayatını kaybeden Genç Kurt’un acısı içimizde hala tazedir.2. Tyrion Lannister / The Imp – Halfman (Küçük Şeytan – Yarım Adam)

The_children_Tyrion_with_Bow_S4
Cüce olduğu için “Yarım Adam”, aynı zamanda çok zeki olduğu için de “Küçük Şeytan” lakabını almıştır. Karabasan ruhlu Lannister’lar arasında yüreğimizi tek kazanmış olan, minik boylu, büyük yürekli kahramanımızdır. Adamdır, adam.

3. Petyr Baelish / Littlefinger (Serçe Parmak)

Petyr-baelish-1024
Entrikacının, p*zevengin önde gideni olan Petyr Baelish, kıyılarındaki görüntüden dolayı “Fingers” (Parmaklar) olarak isimlendirilen coğrafyada doğmuştur. Oradaki en kısa kıyı burnunda doğduğu için onu Littlefinger (Serçe Parmak) ismiyle anarlar.

4. Jaime Lannister / The Kingslayer (Kral Katili)

jaime-lannister-1024
Henüz çok genç yaşta Kral Koruması olma şerefini yaşayan Jaime Lannister, korumaya yemin ettiği Deli Kral Aerys Targaryen’ı arkadan vurarak ona ihanet etmiş ve onu aşağılamak için kullanılan “Kral Katili” lakabını almıştır. Her ne kadar Deli Kral zaten yeryüzünden silinmesi gerekecek kadar gaddar bir adam da olsa; Jaime ona hizmet etmek güvenliyken emrinden çıkmamış ama düşeceğini hissettiği ona ihanet etmiştir.5. Lord Varys / The Spider (Örümcek)

Lord-Varys
“Fısıltıların Efendisi” olarak da anılan Lord Varys, Westeros’un en güçlü istihbarat ağına sahip kişisidir. Ona haber uçuran “kuşları” ile ile bütün coğrafyayı bir örümcek ağı gibi sarmıştır. Bu yüzden de kendisine “Örümcek” denmektedir. Sinsi gibi görünüp, hadım diye aşağılansa da kurtlar sofrasındaki en merhametli kişidir.

6. Oberyn Martell / The Red Viper (Kızıl Yılan)

oberyn-1024
Zamansız ölümüyle hepimizi yasa boğan karakterlerden birisi olan Oberyn Martell, savaşırken kullandığı silahı daha ölümcül olması için yılan zehrine buladığından “Kızıl Engerek” olarak anılır.

7. Olenna Tyrell / Queen of Thorns (Diken Kraliçesi)

olenna-tyrell-1920
Tyrell Hanesi’nin sembolü güldür. Olenna da keskin zekası, pervasızlığı ve entrika meziyetleriyle bu gülü koruyan diken olarak görülür. Dili dikenden daha sivri olan Olenna Tyrell, bu sebeplerden “Diken Kraliçesi” olarak anılmaktadır.

8. Davos Seaworth/ The Onion Knight (Soğan Şövalyesi)

maxresdefault
Deli Kral’a karşı başlatılan Robert İsyanında, Targeryan’lar isyancıları Fırtına Burnu’nda kuşatma altına alırlar. Açlıktan ölme seviyesine gelen isyancılara, kuşatmayı gizlice aşarak, soğan patates gibi gıdalar ulaştırır ve hayatlarını kurtarır. Bundan sonra “Soğan Şövayesi” olarak anılacaktır. Stannis, hem bu davranışı için ona Şövalyelik unvanı verir hem de kaçakçılık yaptığı için parmaklarını keserek cezalandırır.9. Lord Kumandan Mormont / The Old Bear (Yaşlı Ayı)

old bear
Ayı Adası’nın hakimi olan Mormont’ların lordu olduğu için “Yaşlı Ayı” olarak anılır. Daha sonra lordluğu oğluna bırakmış ve Gece Gözcüleri’ne katılmıştır. Bu görevinde Lord Kumandan rütbesine kadar ulaşan Yaşlı Ayı’nın, Jon Snow üzerinde de çok fazla emeği vardır.

10. Sandor Clegane / The Hound (Tazı)

the-hound-azor-ahai-1500494048
Saldırganlığı ve buna rağmen lordlarına olan itaati ile “Tazı” lakabını almıştır. Turnuvalarda köpek başını andıran bir miğfer takar.

11. Gregor Clegane / The Mountain (Dağ)

d0eee512547eef1b72184e4bc4d83f722b0bd84d_hq
Tazı’nın abisi olan Gregor Clegane, iri yapılı, çok uzun boylu, oldukça vahşi ve güçlüdür. Bu yüzden onu “Dağ” lakabıyla anarlar.

12. Theon Greyjoy / Reek (Leş)

Theon-Greyjoy-as-Reek-in-Game-of-Thrones
Dizimizin ikinci Joffrey’i olan şerefsiz Ramsay Bolton tarafından çok ağır işkence görmüş olan Theon Greyjoy; solgun cildi, kısmen soyulmuş derisi, bir deri bir kemik kalmış bedeniyle tıpkı bir cesedi andırmaktadır. Bu yüzden de Ramsay Bolton ona “Leş” lakabını takmıştır.13. Loras Tyrell / Knight of Flowers (Çiçek Şövalyesi)

loras-tyrell-finn-jones
Sör Loras Tyrell, yakışıklılığıyla ve dövüş turnuvalarındaki başarılarıyla şöhret salmıştır. Hanesinin armasında gül olması ve kendisinin turnuvalarda galibiyetten sonra çıkardığı gül ile şov yapmayı sevmesi nedeniyle “Çiçek Şövalyesi” olarak anılır.

14. Roose Bolton / Leech Lord (Sülük Lordu)

roose
Dehşet Kalesi’nin Lordu olan bu yanar döner abimiz, şifalı olduğuna inandığı için sık sık sülüklere kanını emdirir. Bu yüzden kendisine “Sülük Lordu” lakabı takılmıştır.

15. Melisandre / The Red Woman (Kızıl Kadın)

enhanced-24988-1419404373-8
Kızıl Rahibelerden birisidir ve sürekli olarak kızıl, uzun bir pelerin giyer. Aynı şekilde yine kırmızı olan bir gerdanlık da kullanmaktadır. Bu yüzden kendisine “Kızıl Kadın” denilmektedir.

16. Brynden Tully / Blackfish (Kara Balık)

maxresdefault (1)
Kendi hanesinin armasını kendisi oluşturan Brynden Tully, armasına bir siyah balık eklemiştir. Ayrıca siyah ve balık derisi gibi pullu bir giysi giyer. Bu yüzden de “Kara Balık” lakabıyla anılır.Bonus: Daenerys Targaryen / Zincir Kıran – Ejderhaların Annesi – Daenerys Fırtınadoğan – Meereen Kraliçesi – Khalessi

promo323723448

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>