Hollywood Filmlerinden Sıkılanlar İçin 12 Farklı Ülkeden Film Önerisi

August 11, 2017

Televizyonda ve sinemalarda hakim olan birkaç ülke filmleri dışında diğer ülkelerin filmleriyle karşılaşmak her zaman zor olmuştur. Hollywood’dan sıkılanlar ve farklı kültürlerden filmler izlemek isteyenler için hafta sonu köşenize çekilip izlemelik bir liste yapalım istedik. Eğer sizin de öneriniz varsa lütfen bizimle paylaşın. 😊

1. Masum Sesler (Innocent Voices) – Meksika

masum-sesler
El Salvador’da köylüyle ordu arasında çıkan anlaşmazlıklar sonucu çıkan iç savaşı 11 yaşındaki bir çocuğun gözünden anlatan bir film. Köylülerin örgütlenip gerilla bir orduya dönüşmesi ve çocukların zorla askere alınması sonucu yaşananların anlatıldığı filmin yönetmenliğini Luis Mandoki yapıyor. Film Meksika’da 2005 yılında yayınlandı.

2. Kırık Çember (The Broken Circle Breakdown) – Belçika

kırık-çember
2012 Belçika yapımı filmde birbirine zıt dini görüşlere sahip bir çift olan Didier ve Elise’in başlarına gelen kötü olaydan sonra ilişkilerini ve aşklarını sorgulamaya başlıyorlar ve onlar için yepyeni bir hayat başlıyor. Basit bir aşk hikayesinden daha fazlasını işleyen dram türündeki filmin yönetmeni ise Felix Van Groeningen.

3. Hücre 211 (Celda 211) – İspanya

hücre-211
2009 yılında yayınlanan bir hapishane filmi Hücre 211. Bir gardiyan ve mahkumlar arasında ayaklanma sonrası yaşananlar anlatılıyor. Alberto Ammann’ın canlandırdığı Juan Oliver karakteri gardiyanlığa başladığı ilk günde kendini içinden çıkılmaz bir durumun içinde buluyor.

4. İsimsiz Çocuk (Boy A) – İngiltere

isimsiz-cocuk
Çocukken işlediği cinayet yüzünden hapse giren Jack ve hapisten çıktığında yaşadıklarının konu alındığı film dram, romantik ve suç türlerinde 2007 yapımı bir İngiliz filmi. Hapisten çıktıktan sonra uyum sağlamaya çalışıp ve yeni bir hayat kurmaya çalışsa da geçmişi peşini bırakmıyor. Filmin baş rolünde Andrew Garfield oyunuyor.

5. Bebekler (Dolls) – Japonya

bebekler-dolls
Kırmızı rengine doyacağınız ve hepsi birbirinden harika Japonya manzaralarıyla izleyiciyi görsel anlamda etkiliyor. 3 ayrı hikayenin anlatıldığı film birçok festivalde gösterildi. Mutlu sonların aksine hüzünlü bir Japon masalı olarak tanımlanan Bebekler’in yönetmenliğini ise Takeshi Kitano yapıyor.

6. Leviathan – Rusya

leviathan
Eyüp kitabının Rusya uyarlaması olan filmde büyük zorluklarla yaptıkları evlerini ellerinden almaya çalışan belediye başkanına direnen bir aile anlatılıyor. Nikolay evini vermemek için asker ve aynı zamanda avukat olan Dimitri’den yardım istiyor. Dimitri’nin gelmesiyle her şey değişiyor. 2015 yapımı filmin yönetmenliğini Andrey Zvyagintsev yaptı.

7. Medianeras – Arjantin

medianeras
2011 Arjantin yapımı filmde komşu olan mimar olan Mariana ve internet sitesi tasarımcısı olan Martín’in aslında çok yakın olsalar da birbirlerini bulamama hikayelerini anlatıyor. Yaşamın zorlukları ve mimari göndermelerle yönetmenliğini Gustavo Tarreto’nun yaptığı film farklı bir Arjantin sineması örneği.

8. Polis (Polisse)- Fransa

polisse
2011 Fransa yapımı filmde Çocuk Koruma Birimi’nde çalışan 3 polisin bir yandan kendi hayatlarındaki sorunlarla baş ederken diğer yandan pedofili ve şiddet gibi soruşturmaları sürdürüyorlar. Bu birimi gözlemlemek için görevlendirilen Melissa’da çocukların maruz kaldığı tüm bu kötü olaylara kamerasıyla şahitlik ediyor. Dram türündeki filmin yönetmenliğini Maïwenn yapıyor.

9. Max Manus – Norveç

max-manus
Norveç, Danimarka, Almanya ortak yapımı olan filmin yönetmenleri ve senaristi Norveçli. Filmde Max’in Finlandiya’daki komünistlerden kaçıp Norveç’e gelmesi anlatılıyor. Norveç’de ise onu 2.Dünya Savaşı’nı etkileyecek bir görev bekliyor. Ünlü bir sabotajcının hikayesinin anlatıldı film 2008’de yayınlandı.

10. Kar ve Kaplan (La Tigre E La Neve) – İtalya

Roberto Benigni and Jean Reno.
Şair ve okutman olan Atillo’nun rüyasında sevdiği kadını görüp onu gerçek hayatta bulması ve tüm engellere rağmen bırakmamasıyla İtalya’dan Bağdat’a uzanan bir hikaye. Roberto Benigni, Nicoletta Braschi ve Leon’dan tanıdığımız başarılı oyuncu Jean Reno’nun rol aldığı film 2006 yapımı.

11. Kapringen (Fidye) – Danimarka

kapringen
Korsanlar tarafından kaçırılan bir yük gemisi ve mürettabatın psikolojisinin anlatıldığı filmde korsanların mürettabatın üzerinden yaptığı pazarlık ve dışarıda yananlar yansıtılıyor. 2013 yapımı Danimarka filmi gerilim ve dram türünde.

12. Barbara – Almanya

BARBARA  Regie Christian Petzold
2012 Almanya yapımı Barbara, rejimle ilgili sorunlardan dolayı tutuklanıp sürgün edilen doktor Barbara’nın hikayesini anlatıyor. Sürüldüğü kasabada tanıştığı meslektaşı ve geri dönmek için yaptığı planlar soğukkanlı bir şekilde işlenmiş. Baş rolünde Nina Hoss’un oynadığı filmin yönetmenliğini ise Christian Petzold yapıyor.

Bonus: Umuda Yolculuk (Reise der Hoffnung) – Türkiye/İngiltere/İsviçre

umuda-yolculuk
Yabancı Dilde En iyi Film Oscar’ını kazanan film Kahramanmaraşlı bir ailenin kartpostalda gördükleri İsviçre’ye göçmelerini ve umut dolu yolculuklarını anlatıyor. Filmin senaryosunu Feride Çiçekoğlu yazdı. Yönetmenliğini ise Xavier Koller yaptı.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>