Unesco’ya Göre Çocuklara Öğretilmesi Gereken 11 En Kıymetli Değer

April 19, 2017

Her şeyin en güzeli olan çocuklar, yaşamın da en güzel taraflarını var ederler. Umudu, sevgiyi, sevinci ve mutluluğu onlarla birlikte çoğaltmak ve sonsuz kılmak mümkündür. Çünkü hayat, kendi içerisinde pek çok zorluk ve engel yaratarak ilerler. Engellerin aşılabilme eşiği, umudun yeniden yeşermesi anlamına da geldiği gibi sevginin de sürekli hale dönüşmesi demektir.

Çocuk gelişimi bir süreç olarak ele alındığında oluşan yaşam algısı; temelinde bazı değerlerin içselleştirilmesine ihtiyaç duyar. Gelişen dünya ve değişen toplum, söz konusu ihtiyacın yaşam sahası olarak karşımıza çıkar. Çocukların da dünyadaki en temel ihtiyaçları bu duygulardan yola çıkarak hareket eder.

UNESCO tarafından çocuklara öğretilmesi gereken değerler de bu anlamda önemlidir ve olmazsa olmazdır.

1. Özgürlük

1

Yaşamın beşiğidir. Yarattığı alanda bütün güzelliklere yer vardır. Özgürlüğün çoğalması pek çok güzelliğin de beraberinde çoğalması anlamına gelmektedir. Doğanın ve doğada yaşayan tüm canlıların özgürlüğü, daha güzel bir dünyanın mümkün olabileceğinin işaretidir.

2. Barış

2

Özgür bir yaşamın herkesle paylaşılabileceği alanların yaratımındaki en güzel zemindir. Sevgi, anlayış, umut ve samimiyet temelinde yükselir ve gelişir. Daim olması, umdun varlığıyla da mümkündür.

3. Mutluluk

2

Yaşamla ve yaşamı oluşturan her şeyle mümkündür. Çoğalması, paylaşılması ve hissedilmesi her zaman için iyiyi yeşertir. Pek çok güzellik gibi mutluluk da her şeye zemindir.

4. Sevgi

3

Her şeydir. Çünkü sevginin varlığı yaşamın da doğanın da varlığını sürekli hale getiren, yenileyen ve doğrudan mutluluk yaratan bir güzelliktir. Her şeyden önce güzellikler bütünüdür.

5. Hoşgörü

5

Anlayışla büyür ve gelişir. Böylece barışın da özgürlüğün de kendi kıymetini yeniden var etmesi sağlanmış olur. Süreklilik söz konusu olduğunda da hoşgörü devreye girer.

6. Dürüstlük

4

İçinde sevgi taşıyan her bireyin toplumla olan bağını güçlendiren, aynı zamanda güzelleştiren bir diğer zemindir. Dürüstlüğün yeşerdiği her yer diğer tüm değerlerin beşiğidir.

7. Alçak gönüllülük

4

Bütün duygulara kapısını açan, kendinden bilen ve anlayan bir duygu olarak vardır.

8. Sorumluluk

6

Bir duygu olarak her şeye karşı hissedilebilen ve güzelliğiyle aktarılabilen paylaşımlar sunmaktadır.

9. Birlik

8

Her şey için gerekli olan, içinden geçen gülümseyişlerle çoğalan bir güzel yürüyüştür.

10. Sadelik

5

Varlığı için gereken bütün koşulları kendi içerisinde yaratabilen, böylece her koşulda güzelleşen bir demet umut taşımaktadır.

11. İşbirliği

6

Güzel olan her şeye ulaşabilmek ve ulaşılan güzelliği paylaşabilmek için gereken en güzel duygular arasındadır.

12. Saygı

3

Her şeydir. Bir arada yaşamamın, umutla bakabilmenin ve sevginin yolculuğunu hissedebilmek içindir.

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>