Cephede 194 Askerin Hayatını Kurtaran Kahraman Güvercin Cher Ami’nin Cesur Hikayesi

May 24, 2017

Hayvanlar antik çağlardan beri insanların birçok konuda yardımına koşuyor ve hatta insanlığın utanç tabloları olan savaşlarda dahi onları yalnız bırakmıyor. Cephede yan yana mücadele veren hayvanlar sadece dört ayaklı olanlar değil bu arada, her biri kendine düşen ve yapabileceği düzeyde katkısını sunuyor. Büyük, küçük… Zira o küçük adımlar yeri geliyor yüzlerce insanın hayatını da kurtarabiliyor. O kahramanlardan biri Cher Ami, Türkçesi “Biricik Arkadaşım” olan bir posta güvercini…

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’nda Amerikan askerleri için haberleşmeyi sağlamış kayıtlı 200.000’den fazla güvercinden biriydi Cher Ami.

cher_ami (4)

Hayati önem taşıyan binlerce mesajı taşıyarak binlerce hayatı kurtarmışlardı. Cher Ami ise 3 Ekim 1918’de Argonne savaşında kahraman olacaktı.

cher_ami (7)

500 kadar Amerikan askeri Argonne hattında Alman güçleri tarafından çevrelenmiş ve kapana kısılmışlardı.

cher_ami (5)

Yiyecekleri tükenmiş, mühimmatları bitmiş ve kırılmış umutsuzca yardım gelmesini beklerlerken en kötü senaryolardan biri daha oldu.

cher_ami (10)

Kendi müttefikleri tarafından düşman sanılıp yaylım ateşine tutuldular ve ağır kayıplar yaşadılar.

cher_ami (1)

Bir yandan bu düşman, diğer yandan müttefikleri arasında kalan askerlerin yanında sadece 3 güvercin vardı haber yollayabilecekleri.

cher_ami (1)

İlk iki güvercin havalandıklarından kısa bir süre sonra düşman güçleri tarafından ne yazık ki hayatlarını kaybettiler.

cher_ami (9)

Geriye sadece Cher Ami kalmıştı. 194 askerin hayatı bu güvercinin kanatlarındaydı ve son bir umutla onu da gökyüzüne bıraktılar.

cher_ami (16)

“276.4 paralelindeyiz. Kendi müttefiklerimiz üzerimize ateş açtı. Tanrı aşkına, durdurun bunu!”

cher_ami (8)

Cher Ami semada süzülürken edilen ateşlerden yara aldı, irtifa kaybetti fakat nasıl olduysa minicik bedeniyle kalktı ve uçmaya devam etti.

pigeon relesing

Yaralı bir şekilde 25 mil uçan ve yaklaşık 25 dakika sonra posta güvercinlerinin merkezine konduğunda vücudu kan içindeydi, gözlerinden biri kapanmıştı ve tek ayağının üzerinde sekiyordu.

cher_ami (12)

Sağlık ekipleri tarafından müdahale edilip sağlığına kavuşturulan Cher Ami sayesinde 194 askere yardım gönderilebildi ve hayatları kurtarıldı.

cher_ami (15)

Cher Ami’ye geçirdiği kazadan sonra kaybettiği ayağı yerine tahta bir ayak daha yapıldı ve bu kahraman güvercin 1 sene daha hayatına devam etti.

cher_ami (3)

Heykelleri de dikilen bu cesur güvercinin hikayesi tarih sayfalarında kalsa da kurtardığı hayatlara minnettarlık hep devam edecek.

cher_ami (14)

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>