19. Yüzyılda Binlerce Kadının Ölümüne Sebep Olan Katil Moda Trendi

April 26, 2017

19. yüzyılda kadınların moda olduğu için kullandıkları bir aksesuar olan çemberli etekler çok kötü bir geçmişe sahip… Etekleri daha kabarık göstermeye yarayan ve krinolin olarak bilinen bu etekler çabuk alev alan bir yapıya sahipti. Kadınların ev içinde dahi kullandıkları bu elbise özellikle mutfakta yemek yapan kadınların alev almasına ve hayatlarını kaybetmelerine sebep oluyordu. Bu moda aksesuarı nedeniyle hayatını kaybeden kadınların sayısıysa şok edici…

19. yüzyılda kadınların eteklerinin içine çemberli iç etek giymeleri modaydı…

mlovO02D

Bu sert yapıya sahip iç etekler orijinal olarak at kılından dokunmuş kumaşlardan üretiliyordu.

crinoline-reconstruction

1800’li yılların en büyük trendi olan etekler bir süre sonra at kılından vazgeçilerek pamuktan yapılmaya başlandı ve daha sonra kafes etekler çok popüler oldu.

crinoline1

Öncelikle üst sınıftan kadınların kullandıkları bu aksesuar zaman içinde tüm sınıflardan kadınların kullandıkları bir parça oldu.

51328797

Ancak krinolin olarak bilinen bu eteklerin tehlikeli bir yanları da vardı çünkü bu aksesuar çok çabuk alev alıp yanabilen bir yapıya sahipti. Özellikle kadınlar yemek yaparken etekleri alev alıyordu.

Maid_and_mistress_in_crinoline._Punch_Almanack_for_1862-2

Sık sık çemberli eteği alev aldığı için yanarak ölen kadınların haberleri yayılmaya başladı. 1864 yılında New York Times gazetesi tüm dünyada 40 binden fazla kadının çemberli etekleri tutuştuğu için yanarak öldüklerini yazdı.

175

Bu can kayıplarının yanı sıra çemberli eteklerin neden olduğu ölümcül olmayan başka sorunlar da vardı. Örneğin tren raylarına sıkışması gibi…

6558419

Çemberli etek trendi 1800’li yılların sonunda gözden düşerek sona erdi. Ancak daha küçük çaplı krinolinler moda dünyasındaki yerini korumaya devam etti. Bugün hala gelinlikler ya da sahne kıyafetlerinde kullanılıyor.

Crinoline-jupon-robe-de-mariee-petit-volume-1

Kaynak:1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>