Zayıf Noktamız ‘Çayı’ Bedava Yaparak Kitap Sevgisini Arttırmaya Çalışan 7 Güzel Mekan

March 25, 2015

Bakın eğri oturalım doğru konuşalım, bu ülkede güzel günler görmek istiyorsak işin sırrı ince belli bardaklarda.

Listede yer alan fotoğraflarda göreceğiniz koca koca amcalar bir yandan kitaplarını okuyup bir yandan da keyifle çaylarını yudumluyorsa olmuştur bu iş. Eğer çayın ülkemiz insanı üzerindeki muazzam gücünü kullanmayı başarabilirsek bırakın kuyruklu yıldız üzerine uzay aracı yerleştirmeyi; çaydanlığı yerleştirip Andromeda Galaksisi’ne karşı keyif dahi yapabiliriz.

1. Burası İzmir’de bir sahaf. Adı Doğan Kitabevi, insanları kitap okumaya teşvik eden kampanyalarının adı ise; ‘Yeter ki oku, çay bizden’

yeter-ki-oku-cay-bizden

Sahafın üst katında nostaljik müzikler eşliğinde kitabınızı okurken bir yandan da ücretsiz çayınızı yudumlayabiliyorsunuz. Üstelik bunun için herhangi bir kitap satın almanıza da gerek yok. ‘Yeter ki oku, çay bizden’ kampanyasını başlatan Dilek Karabil ise konuyla ilgili; “Öğrenciler yukarıdaki plak bölümünde vakit geçiriyordu. Plaklarla ilgileniyorlardı. ‘Arada kitap da alın ilgilenin’ dediğimde ‘kuru kuru gitmiyor’ dediler. ‘Yeter ki okuyun çay bizden’ dedik ve kampanya bu şekilde başladı. Çok memnun oldular. Çayla beraber kitaplarını okuyorlar. Toplum olarak okumaya ihtiyacımız var, bu yüzden kitap değiştirme uygulamamız da var. Yeter ki insanlarımız okusun biz maddi anlamda bakmıyoruz.” açıklamasını yapmış. Ne diyelim, ince belli bardağımızı şerefinize kaldırıyoruz güzel insanlar!

Kaynak: milliyet.com.tr

2. Bu fotoğraf da çay yapraklarının hükmünü sürdüğü Trabzon’daki küçük bir kıraathaneden

cay-kitap-bedava

Trabzon, Akçaabat/Değirmenyanı beldesindeki bu küçük çay ocağında insanlar okey taşlarını okumak yerine ücretsiz çaylarına içerek kitap okumayı tercih ediyor. Türkiye’de her kıraathaneye dünya edebiyatından klasikleri okumak kaydıyla bu gibi uygulamalar yapılsa iki yıl içinde Plüton’a ilk insanlı yolculuğu yapabileceğimiz aşikar. İçi tavşan kanı çay dolu ince belli bardaklarımızı bu güzel insanlar şerefine de itinayla kaldırıyoruz.

Kaynak: degirmenyani.com

3. Bir taraftar grubu fotoğrafına bakmıyorsunuz. Uşak’taki bu kırtasiyeden kitap alana ve arkadaşlarına çaylar ücretsiz

kitap-alana-cay-bedava

Uşak’taki bu kırtasiyenin sahibi olan Bünyamin Taşkaya, 80 bin nüfuslu ilçede iki yılda 80 tane kitap satamadığından yakınmış. İlçedeki kafelerde çay fiyatları da yüksek olunca böyle bir “girişimcilik” denemiş. Habere göre işler tıkırında, kitap satışları yükselmiş. Türk insanının zayıf noktasını bulan bu demli arkadaşımızın şerefine de ince belli bardaklarımızı kaldırıyoruz.

Kaynak: usakmeydanhaber.com

4. Giresun’daki bu kıraathane insanları çayla hipnoz ederek kitap okuma alışkanlığını arttırıyor

kafede-kitap-okuyana-cay-bedava

Burada 19.00 ile 22.00 arası kitap okuyanlara çaylar ücretsiz. Kıraathanenin sahibi bir gün arkadaşlarla konuşurken espri olsun diye “kitap okuyana çay bedava” dedim ve daha sonra “neden olmasın?” diyerek bu uygulamayı başlattım diyor. Keşke her kıraathane sahibi senin gibi espriler yapsa ‘çaydanlık yürekli adam’ diyoruz ve ince belli bardaklarımızı bu insanların şerefine kaldırıyoruz.

Kaynak: giresunluyum.de

5. Burası Niğde. Bu gençler ellerinde telefon WhatsApp’ta trip atmak yerine kitapların içindeki dünyalarında fink atmayı tercih ediyor

kitap-okuyana-cay-bedava-kafe

Bu kafede her Pazartesi ve Çarşamba günleri okuma günleri düzenleniyor. Okuma günlerinde içilen çaylar ise ücretsiz. Niğdeli bu güzel insanlar için de fokurdayan çaydanlığımız ile ince belli bardaklarımızı dolduruyor, Kafka ile beraber onların şerefine kaldırıyoruz.

Kaynak: buyuyenturkiye.com

6. Daha önce içinde kitaplık olan bir pastane görmediyseniz Sakarya’ya buyursunlar. Çay da onlardan

kitap-okuyana-cay-bedava-sakarya

Fotoğrafın sol üst köşesine biraz dikkatlice bakalım. Şu sarı ilana. Okuyamayanlar için üzerinde şöyle yazıyor; “Siz yeter ki kitap okuyun; kitaplarınız da, çayınız da bizden olsun…” ve pastanenin sahibi kitap yürekli adam İhsan Dinç bu güzide davranışını şöyle anlatmış; “Vatandaşlarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla farklı uygulama yapmak istedik. Buraya kitap okumaya gelen müşterimiz bir sayfa da okusa ilk içtiği çay, kahve veya bitki çaylarından ücret almıyoruz. Yeter ki insanlarımıza okuma alışkanlığı kazandıralım”. İnce belli bardaklarımızı tokuşturuyor, onlar için çaylarımızı gürültülü höpürdetmeden yudumluyoruz.

Kaynak: iha.com.tr

İki Şekerli Bonus: Güzide bir Facebook sayfasındaki bol demli mekanlardan bir örnek:

Ankara'dan bir güzel haber daha.Kitap okuyan herkese bi'çay Feriba'dan.Her salı (12.00 – 16.00 arası) kitap okur…

Posted by Kitap Okuyana Çay Bedava, diyen mekanlar on 14 Kasım 2014 Cuma

Çay Demlenmeden Küçük Bir Not: Listedeki ilgili mekanların bu ince belli, bol kitap kokulu güzel kampanyaları hâlâ devam ediyor mu bilmiyoruz. Devam edenlerden haberiniz varsa, yorum olarak yazarsanız size tavşan kanı çaylar ısmarlarız. Bu derlemenin, ülkemizde kitap sevgisini arttırmaya yönelik olan bu gibi kampanyaların yaygınlaşması adına diğer kafe sahiplerinin de ufkunu açmasını temenni ediyoruz. Hem de çaylarımızı höpürdete höpürdete.

1 Yorum

  1. Pingback: İnsanlığa Karşı İnancımızı Güçlendirecek 14 Güzel Kişi ve Haber | ListeList.com

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>