Bayramda Yalnızken ya da Ailenizle İzleyebileceğiniz 16 Güzel Film

August 28, 2017

Bayramlar, ailemizle birlikte olsak da olmasak da aile sıcaklığını, gelenekleri ve sevgiyi hissettiğimiz zamanlar oluyor. Her ne kadar “Nerede o eski bayramlar” tartışması her bayramda kendine yer bulsa da bayramın sıcaklığını ailemiz sayesinde bir şekilde hissediyoruz her defasında.

Aile kavramının sadece mutlu bir ortam ve her şeyin yolunda olması demek olmadığını bazen içinde ayrılıklar, acılar, büyük sorunlar da barındırabileceğini ama her koşulda bizi bir arada tutan bir bağ olduğunu anlatan filmleri derledik. Her hikaye mutlu sonla bitmeyebilir ama bazı mutluluklar hikayenin içindedir… İyi bayramlar!

1. Yaşamın Kıyısında (Manchester by the Sea)

machester-by-the-sea
Casey Affleck’in canlandırdığı Lee Chandler karakteri oldukç sessiz ve içine kapanık bir kapıcıdır. Abisinin kalp krizi haberiyle eskiden yaşadığı yer olan Massachusetts’e doğru yola çıkar. Dönüşüyle birlikte geçmişinde yaşadığı olaylar geri dönmek istemesine sebep olurken yeni sorumlulukları onu bu kasabada kalmaya zorlayacak. İzledikçe her şeyin göründüğü gibi olmadığını ve geçmişte yaşanan dramı göreceğiniz Yaşamın Kıyısında filminin yönetmenliğini Kenneth Lonergan yaparken baş rolde Casey Affleck’e Michelle Williams ve Lucas Hedges eşlik ediyor. 2017 yapımı dram filmi birçok ödüle aday gösterildi ve birçok önemli ödül kazandı.

2. Katwe Kraliçesi (Queen Of Katwe)

queen_of_katwe
Uganda’nın Katwe bölgesinde yaşayan Phiona ve ailesinin hayatı zorluklarla doludur. Phiona 10 yaşındayken kasabalarına gelen Robert Katende ile tanışmasıyla değişir. Satrançla tanışan Phiona bir yandan da ailesiyle olan ilişkilerini de dengede tutmalıdır. Zorluklarla dolu gerçek bir hikayenin anlatıldığı film 2017 ABD yapımı.

3. Aile Sırları (August: Osage County)

aile-sirlari
Yapımcılarının arasında George Clooney’nin bulunduğu ve baş rollerinde Julia Roberts, Meryl Streep, Ewan McGregor, Benedict Cumberbatch gibi başarılı oyuncuların yer aldığı film bir araya gelen aile üyelerinin hem kendi sorunlarıyla mücadele ederken hem de bir arada kalma mücadelelerini anlatıyor. Oyunculukların muhteşem olduğu bu sıcacık ve gerçekçi hikaye duygulandırırken her ailede sırlar olduğunu ve aile olmanın zorluklarını anlatıyor. Meryl Streep ve Julia Roberts ise performanslarıyla adeta büyülüyor.

4. Hayat Işığım (The Light Between Oceans)

hayat-isigim
1. Dünya Savaşı’nın ardından Avurtalya’ya dönen Tom Sherbourne, kıyıya yarım gün uzaklıkta bir deniz fenerinde bekçilik yapmaya başlar. Karısı Isabel ile sessiz, sakin ve doğayla iç içe bir evlilikleri vardır. Isabel’in 3 yılın ardından düşüklerle sonuçlanan hamilelikleri ve bu durumun kötü etkileri kıyıya vuran bir teknenin içindeki adam ve küçük bebeği görmeleriyle boyut değiştirir. Sonuçlarını tahmin edemedikleri bir hayata başlayan Isabel ve Tom’u büyük bir sınav beklemektedir. 2016 yapımı filmin baş rollerinde Michael Fassbender, Alicia Vikander ve Rachel Weisz yer alıyor.

5. Kupa Kızı Jack (Jack of the Red Hearts)

jack_of_the_red_hearts
Birçok film festivalinde gösterilen ve oldukça beğenilen Kupa Kızı Jack 2015 Amerikan yapımı dram filmi. Filmde baş roldeki Jack’in hikayesi ve yapması gereken seçimler anlatılıyor.

6. Felix

felix
Prestijli bir okulda burs kazanan Felix yıllar önce kaybettiği babası gibi başarılı bir caz müzisyeni olmak istemektedir. Ancak 13 yaşındaki Felix’in bu yolda karşısına birçok zorluk çıkacak ve kendisini kanıtlamak için büyük mücadeleler vermesi gerekecektir.

7. Düşler Bahçesi (We Bought a Zoo)

We Bought A Zoo
Eşini kaybeden bir baba olan Benjamin çocuklarıyla uzak bir yere talınmak ister ve bir ev şehir yaşadıkları yerden uzakta bir ev satın alır. Eve gittiklerinde ise evin aynı zamanda terk edilmiş bir hayvanat bahçesi olduğunu görürler. Matt Damon ve Scarlett Johansson’ın baş rollerinde oynadığı film 2012 yapımı eğlenceli bir aile, dram ve komedi filmi.

8. Elveda Berlin (Tschick)

elveda-berlin
Bir roman uyarlaması olan Fatih Akın Filmi Elveda Berlin, yaz tatilini yalnız geçirmek zorunda kalan Maik’in okul arkadaşı Tschick ile tanışmasıyla yaşadığı maceraları anlatıyor. Berlin’de başlayan yolculukları hiç tahmin edemeyecekleri tecrübeler yaşayan iki arkadaşın anlatıldığı film 2016 Almanya yapımı.

9. Brothers of the Wind

brothers-of-the-wind
Film, küçük bir çocuğun yuvasından atılan kartala sahip çıkma ve onu tekrar doğal yaşamına döndürebilmek için verdiği çabayı anlatıyor. 2015 Avustralya yapımı filmin yönetmenliğini Gerardo Olivares yapıyor.

10. Büyükannem (Grandma)

grandma
Sage akşama kadar bulması gereken 600 doları istemek için büyükannesinin yanına gider. Büyükannesi Elle Raid ise insanlardan hoşlanmayan biridir. Ancak torunuyla birlikte parayı bulmak için kapı kapı dolaşacaktır. Bu yolculukta ikisinin de öğreneceği çok fazla şey vardır. ABD yapımı filmin baş rolünde Lily Tomlin ve Julia Garner yer alıyor.

11. Aile Bağları (The Family Stone)

The-Family-Stone
Ailenin en büyük oğlu olan Everett’in kız arkadaşını ailesiyle tanıştırmak için ailesinin yaşadığı yere götürmesini anlatan bir film Aile Bağları. Bohem bir hayat yaşayan Stone’lar New York’dan gelen Meredith’e ısınamazlar ve beraber geçirilen sürede aile sırları ortaya çıkarken eğlenceli anlar yaşanır. Baş rollerinde Rachel McAdams, Elizabeth Reaser, Luke Wilson, Claire Danes, Sarah Jessica Parker gibi güçlü isimlerin yer aldığı komedi filmi 2006 ABD yapımı.

12. Ma Ma

mama
Penélope Cruz’un canlandırdığı Magda karakteri öğretmen, bir çocuk sahibi boşanmak üzere olan bir kadındır. Tam da bu dönemde meme kanserine yakalandığını öğrenir. Her şeyden çok sevdiği oğlu ve sevdikleriyle birlikte bu hastalığı atlatabileceğine inanan Magda, oğlunun futbol maçında Arturo ile tanışır. Arturo’nun da hayatını derinden etkileyen yaraları vardır…

13. Kutupta Macera (Operasjon Arktis)

kutupta-macera
Norveç’in kuzeyinde Kuzey Kutbu’na çok yakın bir bölgede 3 çocuk mahsur kalır. Kurtarma ekipleri onları ararken çocuklar ise hem hava şartlarıyla hem de vahşi doğayla mücadele etmek zorundadır. Macera ve aile filmi olan Kutupta Macera 2014 yapımı Norveç filmi.

14. Bir Piyanistin Kızı Olmak (Low Down)

bir-piyanistin-kızı-olmak-low-down
Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde piyanist Joe Albany’nin hayatı kızı Amy Albany’nin gözünden anlatılıyor. Başarılı bir müzisyen olsa da uyuşturucu problemiyle savaşan Joe Albany kızının hayatını da büyük ölçüde etkiliyor. Oyuncuları arasında Lena Headey, Elle Fanning, Peter Dinklage, Taryn Manning, Glenn Close gibi önemli isimler bulunan filmin 2014 yapımı filmin yönetmenliğini Jeff Preiss yapıyor.

15. Bir Şans Daha (Bounce)

bounce-bir-sans-daha
Baş rollerinde Ben Affleck ve Gwyneth Paltrow’un yer aldığı film havaalanında tanışan iki yabancının farklı uçaklara olan biletlerini değiştirmeleri ve uçaklardan birinin kaza sonucu düşmesiyle değişen hayatları anlatıyor. Yönetmenliğini Don Roos’un yaptığı film 2002 yapımı ABD filmi.

16. Beklenmeyen (Unexpected)

unexpected
Lise öğretmeni olan Samantha Abbott hamile olduğunu öğrendiği sırada çok sevdiği bir öğrencisinin de hamile olduğunu öğrenir. Bu durum ikisi arasında büyük bir dostluğun başlangıcı olur. Cobie Smulders’ın baş rolünde yer aldığı film 2015 yapımı dram-komedi türünde.

Bonus: Neşeli Günler

neseli-günler
Bayramda yalnız olsanız da ailenizle olsanız da aile sıcaklığını hissettiren en güzel filmlerimizden olan Neşeli Günler’i izlemeden bayramı geçirmeyin. Günümüzde turşu mu limon mu diye didişip dururken mutlu sonları unutur olduk😇

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>