Zonguldak’ta Bulunan Dünyanın En Yaşlı 5. Ağacına Pastalı Doğum Günü Kutlaması

Temmuz 26, 2017

Bir yerlerde rant uğruna daha fazla inşaat yapılıp para kazanmak uğruna ağaçlar kesilirken, bir yerlerde de doğa harikası ağaçların doğum günü kutlaması için yanı başında mum üflenip, pasta kesiliyor. Bu iki durumun en bariz şekilde yaşandığı ülke cennet vatanımız Türkiye tabii ki. 4 bin 112 yaşına bastığı için Belediye Başkanı öncülüğünde doğum günü kutlaması yapılan ağaç Zonguldak’ın Gümeli beldesinde yer alıyor. Umuyoruz ki bizler bu ikinci örneğin daha sık yaşandığı olayla karşı karşıya kalarak, doğayla iç içe güzel bir hayatın içinde musmutlu yaşarız.

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinin Gümeli beldesinde geçtiğimiz yıl bulunan porsuk ağacının 4 bin 112 yaşına girdiği saptandı.

anit1880Çevre halkı ve belediye ekiplerince, yeni yaşına giren binlerce yıllık ağacın yeni yaşı kutlandı. Hem de sıra dışı bir şekilde…

dunyanin-en-yasli-porsuk-agaci-zonguldak-ta-bulund-2220016

Başta Gümeli Belediye Başkanı Ahmet Saydam ve bir grup yaylacı olmak üzere bölge halkı, 4 bin 112 yaşındaki ağacın yeni yaşını kutlamak üzere pastalı bir doğum günü partisi düzenledi.

maxresdefault

Keşfedildiği zamandan bu yana, binlerce yıllık bu ağacı binlerce kişi de ziyaret etti.

porsuk_agaci_Belediye Başkanı Ahmet Saydam yaptığı açıklamayla, 4 bin 112 yaşında olduğu tespit edilen porsuk ağacının beldenin kaderini değiştirdiğini ifade etti.

gumeli-belediye-baskani-ahmet-saydamin-yeni-yil-mesaji

Porsuk ağacı için her yıl geleneksel olarak doğum günü kutlaması yapacaklarını ifade eden Ahmet Saydam, tüm ağaç dostu çevrecileri beldelerine bekliyor.

porsuk1

“Bronz Çağı’ndan bugüne kadar Anadolu’da yaşayan yegane canlı olduğu düşünülen 4 bin 112 yaşındaki ağacımız, geçen yıl Orman ve Su İşleri Bakanlığımız tarafından tescillendi. Bu yıl ağacımız 1 yılda daha yaşlanarak 4 bin 113 yaşına girmiş oldu. Bu ağacımız dünyanın en yaşlı 5 ağacından biri olarak tescillendi. Tescillenip duyurulmasını ardından Türkiye’nin birçok bölgesinden, bir yılda on binlerce insan ağacı görmeye geldi.”

Beldenin yaylalarında yaşı 164 ile 987’yi bulan çok sayıda porsuk ağacı yer alıyor.

yesil_odak_en_yasli_porsuk_agaci_zonguldak_2

4 bin 113 yaşına giren porsuk ağacı ise dünyanın en yaşlı 5. ağacı olarak tescillendi.

turkiye-nin-en-yasli-agaci-bakin-nerede--4645

Kaynak; 1, 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>