Siz Yemek Yerken Yalvarırcasına Bakan Köpeğinizin Huyunu Değiştirmenin 9 Yolu

May 17, 2017

Eğer bir köpek sahibiyseniz yemeklerinizi onunla beraber yemenin duygusal bir sınav haline dönüştüğünü sık sık yaşamışsınızdır. Sizin çatalı kaldırıp indirmenizi o dünya güzeli gözleriyle takip edip bir de üstüne en masum bakışı takınarak paylaşmanız için yalvarması kesinlikle karşı konulması en zor şey. Bir yandan kıyamıyorsunuz, bir yandan biliyorsunuz ki onun beslenmesi için zararlı olabilir. Üstelik bu alışkanlık eve misafir geldiğinde ekstra çaba ve sıkıntıyla da kendini gösterebiliyor. Peki köpeğinizin sizin yemeğinizi istemesinin önüne nasıl geçebilirsiniz?

1. Kesinlikle görmezden gelin.

kopekyemek (4)
Evet bu en zor olanı biliyoruz ama bunu yapmak zorundasınız. Tepki vermemelisiniz ve dayanmalısınız. İlerleyen maddelerde köpeğinize öğretebileceğiniz birkaç numara ile onu uzaklaştırmanın yollarını da paylaşacağız. Ama ilk adım işi inada bindirmek ve o yalvardıkça sizin görmezden gelmeniz.

2. Onunla konuşmayın, itmeyin ya da göz teması kurmayın.

kopekyemek (7)
Görmezden gelin dedik ya tam olarak da böyle. Eğer ufacık bir göz teması, sesli veya fiziksel tepki alırsa yaptığı şeye devam edecektir. Amacı da buydu zaten, ilginizi çekmek! O yüzden ilginizi çekmesini başaramayıp gitmesi için bekleyin.

3. “Bir kereden bir şey olmaz.” algısı başınızı ağrıtır.

kopekyemek (8)
Eğer bir kerecik olsun vereyim derseniz, yaptığı hareketin bir numara olduğunu sanacak ve ödüllendirildiğini düşünecektir. Siz başınızdan savdığınızı sanırken aslında onu bunu yapmaya şartlamış olursunuz. İlerleyen günlerde tekrar gelip size acıklı gözlerle bakacak yemek vermeniz için, çünkü dün bu şekilde mamayı kapmayı başarmıştı. Akıllı bıdık.

4. Ona öğreteceğiniz numaralarla yanınızdan uzaklaştırın.

kopekyemek (10)
En verimli sonuç alınan yöntemlerden biri aslında bu. Basit adımlarla anlatmak gerekirse köpeğinize yeni bir yatma alanı oluşturacaksınız ve komutu aldığında orada bulunması ve çıkmaması gerektiğini bilecek. Bu eğitimi halihazırda vermiş olanlar kullanabilir fakat henüz bilmeyenler için anlatalım.

5. Köpeğiniz için bir paspas ya da yastık ayarlayın. Ve yanınızda ödül mamaları bulundurun.

kopekyemek (6)
Köpeğinize bu paspas veya yastık üzerinde yattığında doğru bir şey yaptığını gösterecek şekilde onu okşayın ve ödül maması verin. Birkaç gün bunu tekrarladıktan sonra köpeğiniz o yastıkta yatmanın karşılığında ödül maması alabileceğini öğrenecek.

6. Komut sözcüğüne alıştırın.

kopekyemek (1)
Yastıktan ne zaman çıkabileceğini ona bir komutla öğretmeliyiz. Önüne atacağınız oyuncağa siz izin verdiğinizde giderse ödüllendirin.

7. Her eğitim seansından sonra paspası/yastığı kaldırın ve yemek yiyeceğiniz zaman salonun diğer köşesine koyun.

kopekyemek (1)
Tekrar meydana çıktığını gördüğünde paspasa ve yastığa uzanması gerektiğini anlayacak ve yanınızdan ayrılacak.

8. Eğer bu eğitime vaktiniz yoksa evinizi buna göre ayarlayın.

kopekyemek (3)
Bebekler için yapılmış yarım kapı korumaları gibi parmaklıklar ekleyebilirsiniz. Ya da farklı bir odayı tercih edebilirsiniz.

9. Aynı anda yemek yiyin ve onun yemeğini bulmaca oyuncaklarına koyun.

kopekyemek (2)
Aynı anda yemek yerseniz kendi yemeğini yerken oyalanarak size odaklanmayı kesebilir. Hatta daha uzun sürmesi için mama kabının içine top koyabilirsiniz ya da küçük delikleri olan kutular içine koyduğunuz mamayı köpeğiniz sallayıp oynayarak düşürüp yiyebilir.

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>