Şehir Hatlarında Evcil Hayvanlara Kafes Uygulamasının Kaldırılması İçin 13 Neden

June 12, 2017

İstanbul gibi bir metropolde bir noktadan diğer bir noktaya gitmek için birçok alternatifiniz bulunuyor. Metro, metrobüs, otobüs, vapur, teleferik vb. Fakat evcil hayvanıyla seyahat etmesi gerekenler için maalesef özel araçtan başka bir seçenek yok. Dünyanın birçok ülkesinde evcil hayvanlar toplu taşıma araçlarına binebildiği gibi, mekanlara da sorunsuzca alınıyor. Toplumun bir parçası olarak görülüyorlar ve değer veriliyorlar çünkü. Oysa ülkemizde bırakın toplu taşımayı, parklarda köpek gezdirmek bile insanların size saldırması için bir sebep olarak önünüze çıkıyor.

İstanbul şehir hatları vapurlarında da evcil hayvanlar için getirilen kurallar yine hayvanseverlerin önüne birer engel olmak için varlar. Pratikte insanların hayatını zorlaştıran bu uygulamanın kaldırılması/yeniden düzenlenmesi için mağduriyetlerimizi sıraladık.

1. Şehir içi vapur hattında evcil hayvanların seyahat edebilmesi için kafeslerinin içerisinde durmaları gerekiyor.

vapur_kopek (1)

2. Kafesin yanında, köpeklerin ayrıca ağızlık da takması zorunlu.

vapur_kopek (12)

3. Sadece ağızlık takan tasmalı köpek maalesef artık vapura alınmıyor.

vapur_kopek (9)

4. Vapurlar içerisinde kafes bulunmadığı için kafes temininin yolcular tarafından sağlanması bekleniyor.

vapur_kopek (2)

5. Oysa büyük ırk köpekler için kullanılan kafesin ebatı 1,5 metreye 1 metre civarındadır ve ağırlığı ortalama 20 kilodur.

vapur_kopek (11)

6. Köpekle birlikte 40 kiloluk bir ağırlığın yolcular tarafından taşınması bekleniyor.

vapur_kopek (6)

7. Öte yandan bu büyük kafesle insanların tüm gün gezmesi ve yanlarında taşıması gerekiyor.

vapur_kopek (5)

8. Kafesin maliyeti ise 500-2000 TL arasında değişiyor.

vapur_kopek (7)

9. Aşıları yapılmış, insanlarla birlikte olmaya alışık, tasmalı ve ağızlıklı köpeklerin sahiplerinin yanında uslu oturarak seyahat ettikleri günleri geri istiyoruz!

vapur_kopek (4)

10. Gelen şikayetlerin önüne geçmek adına üzerine fazla düşünülmeden karar verilmiş bu uygulama makul bir çözüm niteliği taşımıyor.

vapur_kopek (8)

11. İstanbul içi sadece özel araçla seyahat seçeneği bırakılan vatandaşlara Adalar’da oturanlar için hiçbir seçenek dahi bırakılmamış oluyor.

vapur_kopek (13)

12. Bu dertten muzdarip hayvansever Özgü İrikök ise bunun için bir kampanya başlattı. Buradan ulaşıp imzalayabilirsiniz.

vapur_kopek (3)

13. Ayrıca Beyaz Masa’yı (153) arayarak da konu hakkında şikayette bulunmak süreci hızlı ve olumlu etkileyecektir.

vapur_kopek (14)

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>