Duymamış Olma İhtimaliniz Yüksek 24 Yerli ‘Underground’ Şarkı

November 20, 2013

Konu underground tabir ettiğimiz ana akımın dışında kalan müziklere gelince, İstanbul hatta Türkiye adeta bir cennet! Bazen üretenin kendi tercihi, bazen de dinleyicinin kibiri ya da dikkatsizliği; bazen şans, bazen koşulların olgunlaşmaması türevi sebeplerle kimi sanatsal üretimler gözden kaçabiliyor ya da es geçiliyor. Biz de es geçilmemesi gerektiğine inandığımız şarkıların toparlayabildiğimiz kadarını toplayıp şöyle bir zaman aşırı liste yaptık. Türkiye’den Alternatif Sesler kanalının da farkında olmadan bize katkısı olmadı değil.

Emir Yargın – Kemik


Sıra dışı tarzı, müziği ve klipleriyle Emir Yargın, bu listenin başında yer alabilecek bir isim. Son klibi Kemik ise masalsı ve ürperten hikayesiyle fan’larına tıpkı önceki klipleri gibi hayal kırıklığı yaşatmadı, aldığımız duyumlar ikinci albümün yolda olduğu yönünde.

Melis Danişmend – Masa


Kendisini daha çok gazeteci yönüyle tanıdığımız Melis Danişmend, ilk albümü Daha Az Renk’i 2010 yılında, ikinci albümü Biraz Gülmek İstiyordum’u da 2013 yılında yayınlayarak, ne müthiş bir besteci ve şarkıcı olduğunu neyse ki bizlerle de paylaşmış oldu.

Ars Longa – Bir Son


Bir görünüp bir kaybolan ve naif müzikler üreten Ars Longa, Dunia’da çektikleri videoyla özellikle Kadıköylüleri bir tık daha fazla gülümsetiyor, insanın içi yumuşuyor yahu!

Nordda – Infinite Face


Aktif olup olmadıklarına dair hiçbir fikrimizin olmadığı ama olsa ne güzel olur dediğimiz, birkaç müthiş müzisyenin etkileyici müzikler ağı Nordda. Yeterince dikkatliyseniz klipteki insanları aşağıdaki başka kliplerde de görür, bağlantıları kurarsınız kafanızda.

Cenk Erdoğan – Arada Derede


Tanıdığımız nice güzel müzisyenin yanında, arkasında, sağında, solunda sahnede görmeye alışık olduğumuz bu çağın dev gitaristlerinden Cenk Erdoğan. Kendi tarzıyla ve dahil olduğu bin bir projesiyle takip etmeniz kesinlikle sizin yararınıza.

Değer Deniz – Kapılamam


Kapanmasına pek üzüldüğümüz 60 m2’de dinlemeye alışık olduğumuz Değer Deniz’in trip-hop hisli ilk albümünden Kapılamam’ın klibi huzurlarınızda, kendisinden daha çok ses duymak dileklerimizle.

Sakareller – Şemsiye


Sitelerinden dinleyip indirebileceğiniz ve 4 farklı ekolden parçanın uyarlamalarından oluşan Yarı Ömür EP’lerinden bu yana kendilerinden ses alamadığımız Peyote grubu, Sakareller. Klip ise Paprika adlı animasyondan el emeği göz nuru hazırlanmış. Huzurlarınızda, Beş Dakika Daha albümünden, Şemsiye.

123 – KDA


Güzel müzikleri, klipleri, konserleri ve sürekli üretimleriyle underground sahnenin biraz daha göz önünde olan kadrolarından biri 123. Bazen metrobüste can derdindeyken bile insana İzlanda’daymış gibi hissettirebilen nadir gruplarımızdan.

Biz – İçinden Gelen


İlk albümleri Müzik İstiyoruz ile hislerimize tercüman olan Biz‘in, kadro değişikliğiyle beraber yeni albüm hazırlıklarına hız verdiği aldığımız duyumlar arasında.

Mira – Ayda Kahvaltı


İlk albümler Eve Dönmeliyim’in ardından uzunca bir süre dinleyicilerini heyecanlı bekleyişlere gark eden gruplardan Mira. Neyse ki Ayda Kahvaltı albümünü çıkardılar da içimize su serpildi, sevimli klibi de cabası.

KZU – All You Wanna Eat


KZU, şarkıları, çok yönlülüğü ve remiksleriyle tam bir underground müzisyen. Prodüktörlük de yaptığı ve genelde Ortaköy’deki Level Up adlı stüdyosunda takıldığına dair söylentiler gün be gün yayılmakta.

Elif Çağlar – Jamaica


Öyle güzel şarkı söyler, öyle sevimli görünür ki Elif Çağlar adındaki bu kadın, sevmemek elde değildir. Caz müzik konusunda marka isimlerden ilk albümü M.U.S.I.C.’yi henüz dinlemediyseniz gerçekten çok ayıp ediyorsunuz.

Korhan Futacı ve Kara Orkestra – Abra Kadabra


Nice güzel projeyle bugüne dek hep bizi kendine hayran bırakan isimlerden Korhan Futacı, bu kez de bir süredir Kara Orkestra’yla karşımızda. İki tane canavar gibi albüm cepte, bir de Ben Sana Vurgunum cover’ı var ki ona hiç girmiyorum.

Portecho – Studio Plastico


Pek çok güzel işin içinden parmağı çıkan güzide ikili Tan Tunçağ ve Deniz Cuylan ikilisinin efsanevi projesi Portecho. Studio Plastico klibi ise kışkırtıcılık konusunda tam kıvamında!

Hediye Güven – Yengeç


Pop caz konusunda keyfimizi yerine getiren bir başka isim de Hediye Güven, geçen sene çıkarttığı albümünün her şarkısı pek güzel, pek zarif. Yukarıda değindiğimiz isimlerin bir kısmı gibi o da We Play etiketiyle yayında.

Nihil Piraye – Ağaçlı Şarkı


Canavar gibi gençler, canavar gibi müzikler. Nihil Piraye‘yi takip etmekte fayda var, sayfalarından paylaşımlarını yapıyorlar, yakalarsanız konserlerini de kaçırmayın.

Seni Görmem İmkansız – Çok Mutlusun


Bir süredir izlerini kaybettirerek sevenlerini endişelere sürükleyen ismi güzel, cismi güzel ağır abla ikilisi: Seni Görmem İmkansız. Canlı performansta artı 5 vurular, hazırlıklı gidiniz.

DDR – Tanklar ve Yığınlar


DDR‘den eskiden de az haber alınırdı hâlâ da öyle. Peyote etiketiyle çıkarttıkları ilk albümlerinden animasyonlu klipleri huzurlarınızda, Tanklar ve Yığınlar.

Nada – Oda


Yukarıda bahsi geçen Mira ve Nordda solistlerinin bir araya gelip Voltran oluşturmasının sonucunda Nada ortaya çıkıyor. En az çıkış parçaları Gece Düştü’nün klibi kadar havalı bir diğer klipleri de albüme ismini veren parçadan geliyor: Oda.

Yüzyüzeyken Konuşuruz – Kendi Evimde Deplasmandayım


Kadıköy’ün rock star ruhlu gençleri, albümlerinin daha dumanı tütüyor, güzel sözleri sade anlatımlarıyla genç kızların gönüllerini çoktan fethetmişler gibi duruyor, huzurlarınızda Yüzyüzeyken Konuşuruz.

Şirin Soysal – Karantina


Şirin Soysal‘ın karizmatik sesi ve bir o kadar karizmatik tarzıyla heyecan uyandıran ilk albümünü daha dinlemekten sıkılamamışken, ikinci albümü Ziyaret de geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Tehlikeli adamlardan müteşekkil kadrosunu görünce insan canlı performanslarını merak etmeden duramıyor.

Gevende – Igloo


Yılların efsanesi, ağabeylerimiz, Gevende! Canlı performanslarında sizi apayrı diyarlara götürürler, müziğin büyüsüne kanıttırlar adeta. İzleyeceğiniz bu performans grubun bir kısmının Zinciriye Medresesi’ndeki yakarışıdır.

Nil İpek & Emir Bey – Umut


Şehrin kendi halinde müzisyenleri. Nil İpek tam gaz albüm hazırlıklarına devam ederken, Emir Bey de şu sıralar kayıtlara ağırlık vermiş diyorlar. Her ikisi de aralara konserler serpiştiriyor muhakkak. Kadıköy sokaklarında denk gelirseniz hal hatır sormaktan çekinmeyiniz.

Yora – Işık Lekesi


Geçenlerde Facebook üzerinden yayınlanan bir süre sessizce aranızdan kayboluyoruz temalı mesajı şaka kabul ediyor ve sizleri Yora‘nın ilk albümünden yanakları sıkılası Işık Lekesi klibiyle başbaşa bırakıyoruz.

Bu da bonusların şahı:


Mazhar Alanson da 1979 senesinde az underground değilmiş hani dedirtiyor bu şarkı ve videosu. Şayet sonuna dek izlerseniz neyi kast ettiğimizi anlayacaksınız.

Yazının şifresi çözüldü:
(Mira + Nordda = Portecho + Nada)

5 Yorum

 1. pelinimsi

  November 20, 2013 at 8:35 pm

  Rumblefish var bir de. Ama artik aramizda degiller sanirim. Bileni cok azdir. http://www.herkesdinlesin.com/mp3_tumu.asp?uid=13934#.Uo0AddT_PCc.twitter

 2. sinan

  November 20, 2013 at 9:28 pm

  Paylaşımlarınız çok kaliteli devamını bekleriz sevgiler saygılar….

 3. elif

  November 20, 2013 at 10:52 pm

  “sen yağmur dök” ve “künt”ten de şarkı eklenebilir listeye.

  http://senyagmurdok.bandcamp.com/

  http://kuntmuzik.bandcamp.com/

  bonus
  https://soundcloud.com/cihanmurtezaoglu

 4. buse

  November 24, 2013 at 10:16 am

  ngzel olmuş bu liste. herkesler burada.

 5. merve

  November 26, 2013 at 10:46 pm

  çoğunu biliyodum desem? hele melis danişmen din tüm şarkılarını ezbere biliyodum desem.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>