Karagöz’ün 500. Yaş Gününün Kutlanacağı 20. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali

October 12, 2017

Kültürel aktarımın sağlanması, toplumsal olarak ihtiyaç duyulan en önemli kademelerden bir tanesidir. İçsel yolculuğun da mümkün olduğu bu ihtiyaç, tarihsel olarak da pek çok birikimin yeniden yorumlanmasına büyük oranda fayda sağlar. Çünkü insan, kendine dair olan hemen hemen her şeyin köken olarak varlık sebebini merak eder. Eğlencenin, müziğin, güldürünün ve daha pek çok şeyin oluşum süreçleri, insanı da kendisi yapan yegane süreçtir.

Bu yıl 20. kez düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, temelde böylesi bir yoğunluğu etrafında topluyor. Özellikle Karagöz gibi bir tarihin unutulmayarak yeniden hayatta tutulması, söz konusu sürecin en önemli parçası olarak varlık gösteriyor.

13-15 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan 20. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali her yıl olduğu gibi bu yıl da coşkuyla hazırlanıyor.

2

Karagöz’ün 500. yaş gününün de kutlanacağı festival, üç gün boyunca çeşitli gösteriler ve etkinliklerle birlikte devam edecek.

2

Festivalin ilk gününde “The Fifth Wheel” ekibi ipli kabere gösterileriyle seyircilerinin karşısına çıkacak.

2

14 Ekim cumartesi günü ise kuklanın ve kuklacıların başkenti Prag’dan gelecek olan bir sirk, “Karromato” isimli kukla gösterilerini sunacak.

2

Festivalin son günü olan 15 Ekim tarihinde ise İspanyol sanatçı Toni Zafra Watergarden, seyircilerle bilikte ücretsiz olarak ortak bir sahne etkinliği düzenleyecek.

toni3

Bütün bu etkinliklerin yanı sıra Karagöz’ün İstanbul’a gelişinin 500. yılını kutlamak amacıyla İstanbul’un pek çok yerinde ve farklı mekanlarında gölge oyunu gösterileri düzenlenecek.

3

Üç gün boyunca devam edecek olan 20. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali kapsamında ayrıca Topkapı Sarayı Müzesinde bir de sergi düzenlenecek.

2

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>