Dijital Ortamda Erişime Açılan 83 Yıllık Türk Tiyatrosu Dergisi

Ağustos 16, 2017

Edebiyatın ve sanatın kazanımlarının her anlamda aktarıldığı dergiler, özellikle son dönemlerde bir hayli tırmanışa geçti. Öykü, şiir, güncel edebiyat, karikatür ve tiyatro alanlarında pek çok nitelikli bilgiye ulaşabileceğimiz dergilerin sayısı da önemli ölçüde arttı. Bu durum her zaman için kazanım olarak görülebilir. Çünkü yazılı eserlerin yaygınlaşması, hemen hemen herkesin kendi sözünü söyleyebildiği bir zemin yaratmakta, yazınsal gelişime destek olmaktadır.

83 yıllık Türk Tiyatrosu Dergisi de yazınsal geçmişimizin önemli kaynaklarındandır.

İlk sayısı 15 Şubat 1930’da yayımlanan Türk Tiyatrosu Dergisi, 100. yıl etkinlikleri kapsamında yapılan bir yıllık çalışmanın sonucunda dijital ortama aktarıldı.

1İlk 59 sayısı Darülbedayi adıyla yayımlanan Türk Tiyatrosu Dergisi, Muhsin Ertuğrul yönetiminde idare edilmekteydi.

2

Dergi, Ekim 2013 tarihine kadar yayın hayatına devam etti.

105089

Pek çok nitelikli çalışmanın yanında sanatçıların jübile ve turne sayıları, çocuk temsilleri gibi özel bölümlerle sürdürülen Türk Tiyatrosu Dergisi toplam 501 sayı yayımlandı.

2015_onlinedergiler_lotesoneOyuncuların yazıları, Türk ve dünya tiyatrosundan haberler, Muhsin Ertuğrul’un Ertuğrul Muhsin ve “Perdeci” mahlasıyla yazdığı yazılar derginin düzenli olarak yayımlanan köşeleriydi.

2

Aynı zamanda Avrupa ve Amerikalı akademisyenlerle araştırmacıların makaleleri de çeviri olarak dergide yer almaktaydı.

1

Yapılan çalışmalar sonucunda derginin bütün sayıları pdf formatına dönüştürüldü ve Şehir Tiyatroları’nın web sayfasına yüklendi.

387777

Türk Tiyatrosu Dergisi’nin bütün sayılarına buradan ulaşabilirsiniz.

105089

Kaynak: 1, 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>