Tatarlara Doğuştan Otomatik Olarak Gelen 11 Ayırt Edici Özellik

May 2, 2017

Tatarlar, kökenleri Orta Asya’ya dayanan; Avrupa, Rusya ve Türkiye’de çokça bulunan, bilinen en eski Türk kavimlerinden biridir. Kırım, Nogay ve Kazan tatarları gibi birçok alt grubu vardır. Tarihte savaşçı özellikleriyle dikkat çekseler de, günümüzde neşeleri ve birbirinden lezzetli yemekleri ile tanınmaktadırlar. Gelin birlikte Tatarlar hakkında bilinmesi gereken 11 maddeye göz atalım! :)

1. Ülkemizde Eskişehir dışındaki illerde Japon turist muamelesi görebilirler.

1

2. Etli yiyeceklere aşırı düşkündürler.

2

3. Alkolle araları ekseriyetle iyidir. Sarhoş olanına zor rastlanır. Vakti zamanında at sütünden içki yapan insanlardan bahsediyoruz. 😊 (bkz: kımız)

3

4. Hamur işi onlardan sorulur. Mantı, Köbete ve Çibörek’in mucitleridir.

4

5. The Walking Dead’den hatırladığımız Darly’ın silahı bir Tatar Yayı’dır.

5

6. Tatar erkeklerinin sakalları genellikle az çıkar ve geç yaşlanırlar. Uzun ömürlü olduklarını söylemek mümkündür.

GUNSUR MEHMET

7. Akıllıdırlar. Öyle ya İlber Ortaylı da bir Tatar’dır.

7

8. Yakışıklıdırlar.

8

9. Güzeller güzeli ünlü Rus model Irına Shayk bir açıklamasında: “Beni Türk’e benzetiyorlar, ben bir Tatar kızıyım.” demiştir.

9

10. Espriden anlarlar. Aziz Nesin’le birlikte Yusuf Akçura, Vehbi Koç, İhsan Oktay Anar, Erol Evgin, İlhan Mansız ve Mehmet Günsur gibi isimler akla gelen diğer tanınmış Tatarlar’dır.

10

11.Malesef Kırım Tatarları 1944 yılında Ruslar tarafından sürgün edilmiştir. Bir Tatar olan Ukraynalı Jamala, bu sürgünü anlattığı şarkısı ile Eurovision 2016’da birincilik almıştı.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>