Her Biri Sylvia Plath’in Kaleminden Çıkmış 14 İncelikli Çizim

July 25, 2017

Edebiyat tarihine oldukça önemli eserler bırakan pek çok yazar, sanat kavramının dönüşüm noktası olarak çeşitli alanlar üzerinden kişisel ifadelerini var etmişlerdir. Yazarların resimle kurdukları bağ, buna en açık örnektir. Kurguyu oluşturan hayalin cümlelere dönüşmesi gibi resimlere dönüşmesi meselesi de aynı bağın doğal bir sonucudur. Sylvia Plath, yaşamı boyunca sanatla olan ilişkisini çeşitlendirmiş ve yazıyla olduğu kadar resimle de önemli bir uğraş içerisine girmiştir.

1. “Daha önce nasıl olduğunu, o olumlu yaratıcılık tohumunun var olduğunu hatırlamaya başladım.”

2. “Ben zayıf olmalı ve yazmalıyım ve bunun dışında içinde yaşayacak dünyalar yaratmalıyım.”

3

3. “Girişken olacağım, hayatı neyin zenginleştirdiğini ve neyin en önemli olduğunu öğrenmeye çalışırken kendi ben merkezci benliğimi yok sayacağım.”

2

4. “İyimserliğim artıyor, artık imkansızı istemiyorum, daha küçük şeylerle mutluyum ve belki bu bir işaret ipucudur.”

5

5. “Saklayamadıkları zaaflarını görecek kadar büyürken, birilerini insanlaştırmak için, kim bilir kaç tane gümüş kaplı heykel diktim?”

3334

6. “Salt soğuk gerçek olayları sorunlu bir biçimde allayıp pullar, önemsiz şeylere methiyeler düzenlerim.”

7

7. “Soyunurken, aynada bana pis pis sırıtan muzip ve değişken yüze bakıyor düşünüyorum; ah bir kadın olmak için büyürken, o kurnaz güç sanatını öğrenmeye çalışmak…”

8

8. “Bizim birlikte olduğumuz kısacık zaman aralığına dair yanılsama ve hayalleri öldürmeyeceğim.”

9

9. “Canlı ve hayat doluyken, insanlarla ve insanlar arasında, rekabet ve mücadelenin diğer her şeyin önüne geçtiği gerçeğine vardım.”

11

10. “Dehşet verici bir farkındalık içindeki ruhun yalnızlığı korkunç ve yıkıcı.”

6

11. “Zihnim iğrenç derecede açık; bir benzetme yapmam gerekirse atık kağıtlarla, saç telleri ve çürümekte olan elma koçanlarıyla dolu.”

10

12. “Değişebilirim yusyuvarlak bir boşluğa sığabilmek için, köşelerimi törpüleyebilirim.”

12

13. “Mantığa aykırı duygusal bir tanımla, en iyi haldeyim.”

14

14. “Senden ayrılmaya katlanamam, çünkü unutacaksın, unutacağım; bir gülüş, gerçeğe dair bir düşünceyle, keskin bir acı duyacağız.”

13

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>