İyisiyle Kötüsüyle Sinemadan Televizyona Uyarlanmış 12 Film

September 8, 2017

İzledik ama doymadık dediğimiz bazı filmler vardır. Devam etse de sonra ne olacağını öğrensek diye merak edip dururuz ya da o karakterleri biraz daha izlemek isteriz. Hikayeyi sevmiş de olabiliriz. Bütün bu isteklerimize cevap vermese de bazı filmler dizilere uyarlandı ve daha iyi oldular ya da olmadılar. Seyircinin takdiri elbette. Biz filmlerden uyarlanan dizileri sizler için derledik. Bizi okumaya devam edin.

1. Hannibal

lecter
2001 Yılında romandan uyarlama olarak yönetmenliğini Ridley Scott’ın yaptığı bu filmin başrolünde Sir Anthony Hopkins vardı. İnsan eti yiyen karakter Hannibal Lecter tam 12 sene sonra dizi olarak geri döndü ve hayranları bu duruma çok sevindi. Bu sefer başrolde Danimarkalı aktör Mads Mikkelsen vardı. Dizi başarılı olarak devam ediyor.

2. Teen Wolf

teenwolf
2011 yılında yayın hayatına başlayan Teen Wolf’un aslında 1985 yılında Back to the Future filmindeki Marty karakteriyle tanıdığımız Marty’si Michael J. Fox genç kurdun ilk projesinde başroldeydi. Günümüzde popüleritesi yüksek olan bu dizi aslında eski ve tutmamış bir film. Tekrar diriltip televizyonda değerlendirilmesi iyi olmuş elbette.

3. Fargo

fargo
Coen Kardeşlerin 1996 Yılında çektiği, başrollerinde Shameless dizisinin babası William H. Macy, Steve Buscemi, Peter Stormare gibi oyuncular bulunmakta. 2014 yılında mini dizi olarak geri dönen Fargo ödüllere doymadı. Filmi iyi değilmiş gibi dizisi de yıktı geçti. Martin Freeman ve Billy Bob Thornton’ın başrollerinde olduğu dizide nam-ı diğer Obi Wan Kenobi Evan McGregor da var. Kaçırılmaması gereken dizilerden biri.

4. Buffy: The Vampire Slayer

buffy
92 yılında film olarak yapıldıktan sonra bu olmadı biz bunu bi de dizi yapalım demişler ve 97 yılında Amerika’da büyük ses getiren Buffy : The Vampire Slayer’ı çekmeye karar vermişler. İyi ki de böyle yapmışlar. 7 Sezon süren dizi dünyada ve Amerika’da büyük ses getirdi. Bir çok seveni oldu ve 2004 yılında ekranlara veda etti.

5. 10 Things About Hate You

10things
2008 yılında kaybettiğimiz yakışıklı aktör kitleler tarafından en çok sevilen Joker karakteri Heath Ledger’ın başrolde olduğu bu gençlik filmi 2009 yılında geri döndü, dönmez olaydı zaten 2 sezon sürdü ve ekranlara veda etti. Bazı şeyleri tadında bırakmak gerek tabii. Filmi kadar başarılı olamayan bu proje çıktığı sene akıllarda Heath Ledger’ın Cant Take My Eyes Off You performansı akıllarda kalmıştı.

6. Minority Report

minorty
Steven Spieleberg’in 2002 yılında teknolojik cihazları içeren ve gelecekte geçen bu filmin başrolü ajanlıklarına doyamadığımız güzel insan Tom Cruise. Tabii izledik teknolojik uçan kaçan gelecekte geçen filmi yıllar sonra daha kısıtlı bir bütçe ama daha geniş imkanlarla çekildi. Oldu mu? Olmadı. 2015 yılında 10 bölüm olarak ekrana gelen dizi bir sezon kadar hayatta kalabildi.

7. From Dusk Till Down

FDTD
Tarantino’nun yönetmenlikten önceki senaristlik deneyiminin ilk başarılı örneği bu filmde George Clooney ve Quentin Tarantino başrollerde. Çekilmiş ilk bağımsız film El Mariachi’nin yönetmeni Robert Rodrigez de bu ikiliye katılınca ortaya acayip bir iş çıkmış. 2014 yılında dizi olarak ekranlara gelen projenin başında yine Robert Rodrigez var. Başarılı çıkışını 3 senedir sürdüren dizi görülmeye değer.

8. Limitless

limitless
NZT’yi internette reklamlarda çok görmüşsünüzdür elbet. İşte o hapın anıldığı film Limitless. Bradley Cooper’ın başrolünde olduğu bu filmde insanın algılarını açan bu NZT isimli hap da Bradley Cooperla beraber başrolde. 2015de devam dizisi gibi ekranlara gelmiş bulundu. Hatta bir kaç bölümde konuk oyuncu olarak Bradley Cooper da gözüktü. Ne yazık ki 1 sezon çekildi. Devamı gelir mi bilinmez. Belki gelir. Belki gelmez. Bekleyelim.

9. 12 Monkeys

12m
Distopik bir gelecekten gelen bir karakter olan James Cole (Bruce Willis) kendini geçmişteki deliler hastanesinde bulur. Çünkü insanlara göre söylediği şeyler deli saçmasıdır. Aynı isimle ve aynı karakterlerle 2015’de tekrar ekranlara gelen dizi 4. Sezonu için anlaşmayı sağladı 2018’de de serüvene devam edecek.

10. Scream

scream
Bir dönemin çok konuşulan ve her yerde görebileceğimiz maskeli katil 1996’da çok beğenilmişti. Bu tarz beğenilen karakterlerle dalga geçilmesi muhtemeldir zaten. Yıllar ardından 2015’de dizi olarak geri dönen dizi bu sene ara vermiş olsa da 3. Sezonu ile gelecek dönem ekranlarda olmaya devam edecek.

11. Bates Motel

bates motel
Tam ismi ile uyarlanmış filmleri de olsa asıl eser usta yönetmen Alfred Hitchcock’un imza eseri Psycho’nun devamı niteliğinde bir dizi uyarlaması olan Bates Motel 2013’den beri Hitchcock’un mirasını ekranlarda taşımaya devam ediyor.

12. Friday Night Lights

friday
Romandan uyarlanan film Odessa’nın ekonomik durumunun kötü olması, bu mücadele sırasında kahraman amerikan futbol takımı panterlerin moral desteğini esirgememesi gözleri doldurur. Aynı isimle iki sene sonra ekranlara gelen dizi 2011’de sevenlerine veda etti.

BONUS: Fatmagül’ün Suçu Ne?

fat
Yayınlandığı zaman cesur sahneleriyle ses getiren dizi aslında 1986 yılında çekilmiş bir filmdi. Beren Saat’in canlandırdığı karakteri filmde Hülya Avşar oynuyordu. Yeni çekilen dizinin daha cesur sahneler içerdiği söylenmişti. Fatmagül’ün gerçekten bir suçu yoktu ama tekrar çekildi yine suçu olmadığı kanıtlandı.

Kaynak 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>