Dijital Ortamda Paylaşıma Açılan Sigmund Freud’a Ait Belge ve Fotoğraflar

October 16, 2017

Sigmund Freud, Psikanalitik Kuramı’nın kurucusu olarak yeryüzünün en önemli bilim insanları arasında yer alır. Tarihin işlevsel yönüne kattığı değer, onun yaşamla arasında gelişen pek çok etkiye karşı yarattığı düşünceyle birleşerek çağın kendisini tanımlamasında öncülük sağlar. Yaşadığı dönem itibariyle üzerinde durduğu konular da dahil olmak üzere Freud, gelecek yılların da dönüşüm mekanizmaları üzerinde önemli çalışmalar yapmış ve insanlığın sürekliliğine dahil etmiştir.

Ondan geriye kalan pek çok belge, şimdilerde dijital ortamda erişime açılmış durumda.

ABD Kongre Kütüphanesi, Psikanalizin kurucusu Sigmund Freud’a ait pek çok belge ve fotoğrafı dijital ortam üzerinden erişime açık hale getirdi.

1

Kütüphane koleksiyonunda bulunan ve 1871 – 1939 yıllarını kapsayan bu belgeler, Polonsky Vakfı’nın da katkılarıyla dijital ortama aktarıldı.

2

Belgeler arasında bulunan binlerce el yazması, Freud’un psikanaliz kuramının kuruluşuna ve geliştirilmesine dair yaptığı pek çok çalışmayı da içeriyor.

3

Freud’un bilimsel çalışmalarının yanı sıra aralarında Albert Einstein gibi önemli isimlerle olan mektuplaşmaları da yer alıyor.

5

Bu şekilde hazırlanarak arşive aktarılan 600 küsür kişilik bir mektup arkadaşı grubunun olduğunu söylemek de mümkün.

2

Ayrıca pek çok fotoğraf da yıllardır muhafaza edilen arşivde erişime açılan diğer belgeler arasında yer alıyor ve önemli bir önem taşıyor.

2

Söz konusu arşive buradan ulaşabilir ve ünlü bilim insanı Sigmund Freud’a dair pek çok ayrıntıyı inceleme şansına erişebilirsiniz.

3

Kaynak: 1, 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>