İstanbul Bienali’nde Pekin’den Çarpıcı Bir Fotoğraf Projesi: “Sıçan Kabilesi”

September 27, 2017

Singapurlu sanatçı Sim Chi Yin, “Sıçan Kabilesi” adını verdiği fotoğraf projesinde Çin’in başkenti Pekin’de sayıları 6.000’i bulan yeraltındaki bodrum ve sığınaklarda yaşayan düşük ücretli göçmen işçileri portrelemiş. Fotoğraflarda gördüğünüz insanlar alıştıkları şehir merkezinin yanında yaşayabilmek için gün ışığının çok az olduğu ya da hiç olmadığı konforsuz yerlerde kalmaya razı olmuş insan profilleri. Sanatçı bu insan portreleri üzerinden göç ve sömürü gerçeklerini ve küreselleşmenin karanlık yönünü dünyaya göstermek istemiş.

Proje, ismini buralarda yaşayan insanlara Çin medyasının taktığı küçümseyici ifadeden (“sıçan kabilesi”) alıyor. Projeyi görmek isteyenler bu sene 6 farklı mekanda gerçekleşen 15. İstanbul Bienali kapsamında 12 Kasım 2017 tarihine kadar Pera Müzesi’ni ziyaret edebilirler.

1.
1

2.
2

3.
3

4.
4

5.
5

6.
6

7.
7

8.
8

9.
9

10.
10

11.
11

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>